Na hory jedině se správným pojištěním

 

Lyžování a snowboarding patří u Čechů mezi nejoblíbenější zimní aktivity. Chystáte-li se i Vy letos vyrazit na hory, dáme Vám tipy, na jaká rizika se vyplatí pojistit a na co byste při sjednávání cestovního pojištění pro zimní pobyt měli dát pozor.

Evropský průkaz zdravotního pojištění není všemocný

rodina 

Někdo by možná rád namítl, že lyžovat přece jezdí po Evropě a tím pádem je díky Evropskému průkazu zdravotního pojištění automaticky pojištěn. Tak snadné to ale bohužel není a spoléhat se pouze na toto pojištění se může nebezpečně prodražit. Pokud tedy vyrážíte na zimní radovánky do některé ze zemí EU, máte s kartičkou od své zdravotní pojišťovny sice nárok na ošetření ve veřejných zdravotnických zařízeních po celé EU, ale musíte počítat s tím, že vše vždy probíhá podle pravidel dané země. Standardní v zemích EU je například poměrně vysoká spoluúčast pacienta či vysoké doplatky za léky. Například ve Francii se jedná o 30 % nákladů na lékařské ošetření a 85 % ceny léků, což nejsou malé částky.

Veřejné zdravotní pojištění navíc nehradí třeba náklady na letecký transport ze sjezdovky, zásah horské služby či převoz zpátky do vlasti. A zdravotnická zařízení v horských střediscích bývají obvykle soukromá, na což se veřejná pojistka také nevztahuje. Pro lyžařský výlet do zahraničí je tedy jednoznačně potřeba zařídit si cestovní pojištění na hory.

Sjednejte si cestovní pojištění na hory Sjednat pojištění

Léčebné výlohy a odpovědnost jsou nejdůležitější

Doporučený limit plnění u pojištění léčebných výloh se pohybuje okolo 1 500 000 Kč. Toto pojištění kryje náklady na operaci, hospitalizaci, zdravotnický materiál, léky či transport do lékařského zařízení a později i návrat do vlasti.

 

Pojištění ke kartě nemusí stačit

Spoléháte-li se na cestovní pojištění ke své platební kartě, pečlivě si přečtěte podmínky. U řady produktů se toto pojištění nevztahuje na horské aktivity vůbec, nebo má příliš nízké limity plnění. Takové pojištění je Vám pak vlastně k ničemu a je to, jako byste ani žádné neměli.

 

Lyžaři a snowboardisté by však určitě neměli zapomenout ani na pojištění odpovědnosti či tzv. sportovní připojištění, které patří u většiny pojišťoven ke standardní nabídce. Zatímco při srážce dvou českých lyžařů v Krkonoších obvykle nehrozí problém, že bych Vás někdo ze zúčastněných soudil, v zahraničí Vám mohou hrozit nepříjemné spory a v krajním případě až požadavek náhrady způsobené újmy, která se může pohybovat i v milionech korun. Rovněž je potřeba zkontrolovat, zda nabízené pojištění platí i v případě, že se věnujete sportovním aktivitám - pokud standardní pojistka nestačí, přichází řada právě na připojištění pro sportovní aktivity.

Vyberte si produkt na míru

Cestovní pojištění na hory se vyplatí uzpůsobit Vaší cestě. Pojišťovny nabízejí řadu odlišných produktů, důležité je přečíst si pozorně podmínky a pamatovat na některé důležité informace.

  • Vhodným doplňkem pojištění léčebných výloh a odpovědnosti je pojištění úrazu a zavazadel.
  • Pojištění obvykle kryje úrazy při jízdě na vyznačených trasách, na freeride je obvykle nutné se speciálně připojistit.
  • Pojistit lze i nevyježděnou permanentku, špatné počasí či odcizení zimní výbavy.
  • Je potřeba pamatovat na pravidla pojištění – běžkaři by neměli vyrazit, je-li vyhlášeno lavinové nebezpečí, sjezdaři se nesmí před jízdou posilnit alkoholem. Pojišťovna v takovém případě může krátit plnění.
  • Dodržujte deset zásad bezpečné jízdy dle mezinárodní lyžařské federace FIS.
  • Jedete-li na Slovensko, sjednejte si takové pojištění, které bude pokrývat zásah zdejší horské služby. U řady pojišťoven je třeba připojistit se pro tento případ zvlášť.
  • Nezapomeňte si v případě ošetření vyžádat kompletní lékařskou zprávu a účty.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0