Naučte se používat kreditní kartu tak, aby se Vám vyplatila

 

Kreditní karta může být skvělým pomocníkem. Poskytuje okamžitý přístup k financím a je také vstupní branou k různým slevám, bonusům a jiným zvýhodněním. Pro některé uživatele se ale kreditní karta může stát i noční můrou. Jak s ní zacházet a na co si dát pozor, abyste kartu užívali jen ke svému prospěchu?

rodina 

Kreditní karta funguje ve své podstatě jednoduše. Zatímco debetní (běžnou platební) kartou čerpáte prostředky, které již máte uložené na svém běžném účtu, s kartou kreditní si půjčujete peníze od banky. K tomu navíc podle zvolené kreditky čerpáte výhody jako jsou například slevy na určité zboží či služby, sbírání leteckých mil, čerpání cestovního pojištění, sbírání bonusových bodů a podobně.

V čem je tedy háček a kde je ono zmiňované riziko? Celý trik spočívá v tom, že půjčené peníze musíte bance splatit v průběhu tzv. bezúročného období, kdy neplatíte žádný úrok a úvěr jste tak získali téměř či úplně zdarma. Problém nastává ve chvíli, kdy nedokážete vyčerpané finance bance uhradit včas a začíná Vám naskakovat úrok.

Vyberte si kreditní kartu onlineVybrat kartu

Jak se počítá bezúročné období

Jedním z nejdůležitějších údajů, podle kterého vybírat kreditní kartu, je tedy délka bezúročného období - zjednodušeně řečeno doba, během které Vám k půjčce nenaskakuje žádný úrok. Obvykle se však počítá vzhledem k počátku aktuálního zúčtovacího období, tj. zaplatíte-li v průběhu měsíce, počítá se bezúročné období od jeho počátku a ve skutečnosti není například inzerovaných 55 dní, ale 40. O konkrétních podmínkách a pravidlech Vás každá banka samozřejmě podrobně informuje, abyste je mohli dodržet a s dostatečným předstihem svoji půjčku splatit.

K čemu kreditní kartu používat

Způsob použití Výhodnost
Nákupy u obchodníků ok 
Krátkodobé půjčky ok 
Kdykoliv dostupná finanční rezerva ok 
Výběry z bankomatů wrong 
Dlouhodobé půjčky wrong 

Pozor na poplatky

Jednou z věcí, která Vás v nabídce kreditních karet bude zajímat je poplatek za vedení karty. Ten je většinou závislý na tom, jaké s kartou souvisejí bonusy či jaká je u ní stanovena úroková sazba. Obecně lze říci, že karty s vyšším poplatkem přinášejí řadu zajímavých výhod a nižší úrok, avšak i karta, která je vedena zcela zdarma, Vám může velmi dobře posloužit.

Rovněž je potřeba věnovat pozornost tomu, zda se ke kartě a jejímu používání nevztahují nějaké další poplatky. Budete bance platit pokutu za pozdní zaslání splátky? Kolik zaplatíte za výběr hotovosti? A za další vydanou kartu?

V souvislosti s kreditkami je třeba zdůraznit slovo nakupovat, neboť kreditní karty jsou určeny především k platbám za zboží u obchodníků. Umožňují sice i výběr hotovosti či jiné běžné úkony, avšak zpoplatnění těchto služeb je výrazně vyšší než u karet debetních.

Výhody spojené s kreditními kartami

Kromě možnosti získat výhodný krátkodobý úvěr jsou lákavé zejména výhody, které se se světem kreditních karet pojí. Láká Vás levnější benzín, slevy na módu či možnost získat několik procent z hodnoty svého nákupu zpět na účet? Informujte se podrobně o bonusech, které poskytovatelé karet nabízejí, a pak vybírejte s rozumem.

 

Podle čeho kartu vybírat

  • Bezúročné období
  • Úrok
  • Poplatek za vedení karty
  • Bonusy
  • Úvěrový limit
  • Minimální splátka
 

Z hlediska výhod je totiž potřeba vždy zvážit, zda danou výhodu skutečně využijete a zda se Vám kvůli ní vyplatí např. i platit vyšší poplatek. Pokud zřídkakdy cestujete, je jasné, že byste si neměli vybírat kartu, která má jako hlavní výhodu sbírání leteckých mil. Naopak pro Vás ale může být výhodná karta, která poskytuje slevy např. na nákupy v obchodech, kam často chodíte. Se správně zvolenou kreditní kartou lze ušetřit minimálně několik stokorun každý měsíc, ale i mnohem více. Můžete si pro začátek online zařídit kartu vedenou zdarma a vyzkoušet, zda je vhodným pomocníkem právě pro Vás.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1