Co je to noční proud a kolik s ním ušetříte?

Pokud máte dvoutarifní sazbu, odebíráte během dne střídavě dražší vysoký a levnější nízký tarif (NT). Ten možná znáte ještě pod starším názvem – noční proud. 

Kalkulačka cen elektřiny

Co je to nízký tarif?

Distributoři elektřiny nabízí domácnostem jednotarifní, nebo dvoutarifní sazbu

Jednotarifní sazba znamená, že je vám po celý den i noc účtována elektřina za stejnou cenu – ve vysokém tarifu (VT). 

Naopak v případě dvoutarifní sazby odebíráte během dne střídavě dražší vysoký a levnější nízký tarif (NT). 

V minulosti běžel nízký tarif převážně v noci, proto se mu ještě občas říká „noční proud“. Dnes už je to ale trochu složitější.

Kdy se zapíná nízký tarif?

Čas, kdy odebíráte levnější elektřinu, se odvíjí od vaší sazby, adresy bydliště a distributora

Abyste zjistili, v kolik hodin vám přesně zapne distributor nízký tarif, budete potřebovat kód, povel nebo kód povelu vašeho HDO.

Bohužel není vždy jednoduché tyto údaje najít. Nejde totiž paušálně říct, kde budou vyznačené a jak vypadají. Pokud máte například modernější elektroměr, bude na něm kód HDO natisknutý. Ke starším měřičům se ale instalovala samostatná krabička.

Zkuste tedy prozkoumat elektroměr, případně spínač HDO v rozvodové skříni poblíž, a najít příslušný kód. 

Kód označující typ přijímače HDO může začínat například písmeny FMX nebo RC. 

Povel HDO je 7místný kód, který obvykle kombinuje písmena a číslice, vypadá přibližně takto: A1B1DP1

Pokud nemůžete žádný takový údaj najít, zavolejte na infolinku svého distributora.

Jestliže jste ale jeden z kódů našli, můžete pomocí něj na stránkách svého distributora najít čas, kdy se zapíná nízký tarif.

Časy spínání nízkého tarifu 

Přečtěte si podrobněji o časech spínání nízkého tarifu.

Porovnat ceny elektřiny

Proč jsou dva tarify elektřiny?

Většina lidí žije v podobném rytmu. Například kolem jedenácté dopoledne začnou všechny domácnosti, restaurace a fast foody vařit a servírovat obědy, tudíž se zásadně zvýší spotřeba elektřiny. Naopak v jedenáct večer už domácnosti postupně zhasínají a jdou spát – odběr elektřiny proto klesne.

Distributoři, kteří pečují o elektrickou síť, se tak během každého dne setkávají s momenty, kdy domácnosti odebírají elektřiny buď moc, nebo naopak příliš málo.

Takové situace mohou vést k nestabilitě sítě, čemuž se distributoři chtějí samozřejmě vyhnout. Problém proto řeší právě dvoutarifním systémem, který má za cíl vytvořit po celý den rovnoměrnou poptávku po elektřině.

Pro zajímavost – rekordy ve skoku ve spotřebě elektřiny drží například vysílání fotbalových zápasů FIFA. Naopak nejnižší odběr pravidelně zaznamenávají distributoři na Vánoce, kdy většina rodin rozbaluje dárky.

Jak dvoutarifní systém funguje?

Domácnosti s dvoutarifní sazbou mají v domě alespoň 2 různé elektrické okruhy. Na jednom z nich jsou obyčejné spotřebiče (například lednice, varná konvice) a na druhém je zařízení s vysokou spotřebou (například bojler na ohřev vody). 

Zatímco do prvního okruhu teče elektřina neustále, ať už je zrovna zapnutý nízký nebo vysoký tarif, do elektrického okruhu, na kterém je připojený například zmíněný bojler, proudí energie pouze v momentě, kdy běží nízký tarif (NT)

Proto, během té části dne, kdy je spotřeba elektřiny obvykle nižší, přepne distributor pomocí spínače HDO (hromadné dálkové ovládání) na nízký tarif a energie se rozteče i do okruhů s náročnými spotřebiči. Všichni velcí žrouti elektřiny tak dostanou svou porci energie v době, kdy je elektřiny na rozdávání a nebudou zatěžovat síť v časech, kdy je naopak elektřiny jen tak tak dost pro všechny.

S nízkým tarifem odebírá elektřinu levněji celá domácnost

Jakmile zapne distributor nízký tarif, odebírá levnější energii celá domácnost. Pokud máte dvoutarifní sazbu, zjistěte si časy spínání NT a v době nízkého tarifu zapněte také pračku, sušičku a další spotřebiče.

 

Srovnat ceny elektřiny

Kdo může odebírat elektřinu v nízkém tarifu?

Pouze domácnosti, které mají dvoutarifní sazbu. O dvoutarifní sazbu můžete požádat svého distributora elektřiny. Musíte ale mít spotřebič s vysokou spotřebou na odděleném elektrickém okruhu a revizní zprávu.

Spotřebič s vysokou spotřebou

V domácnosti musíte provozovat spotřebič s vysokou spotřebou elektřiny – například elektrický bojler nebo přímotop. Toto zařízení musí být navíc na samostatném elektrickém okruhu. Podle typu spotřebiče vám bude také přidělena dvoutarifní sazba. 

Název sazbyPro jakou spotřebu je sazba určena?Kolik hodin můžete odebírat elektřinu v nízkém tarifu?
D25dElektrický bojler pro ohřev vody8 hodin denně
D26dAkumulační topení8 hodin denně
D27dElektromobilMin. 8 hodin denně (obvykle od 18:00 do 8:00)
D57dKonkrétní systém vytápění (například kombinace akumulačního vytápění a přímotopů, případně přímotopů a tepelného čerpadla)Až 20 hodin denně
D61dPro chalupy, chaty a další rekreační objektyObvykle od pátečního oběda do nedělního večera 

Některé domácnosti mohou mít ještě starší dvoutarifní sazby (D35d, D45d a D56d), které už dnes ale nejde sjednat. 

Revizní zpráva

Abyste mohli zažádat o dvoutarifní sazbu, musí nejdřív revizní technik zkontrolovat rozvody a správné zapojení elektrických okruhů a HDO spínače. Váš distributor vám na svých webových stránkách, případně na infolince, doporučí ověřené revizní techniky z vašeho okolí. Cena revize začíná přibližně na 1 000 Kč.

Na koho se obrátit?

  • EG.D (do roku 2021 E.ON Distribuce) je distributorem v Jihočeském kraji, kraji Vysočina, Jihomoravském kraji a ve Zlínském kraji.
  • PREdistribuce dohlíží na Prahu a Roztoky u Prahy.
  • Na zbylém území ČR působí ČEZ Distribuce.

Kolik díky nízkému tarifu ušetříte?

Záleží na vašem dodavateli, distributorovi, na vaší sazbě a spotřebě

Řekněme, že máte středně velký byt, kde bydlí 4 osoby, topí plynem, ale vodu ohřívají elektrickým bojlerem. Mají tedy teoreticky nárok na dvoutarifní sazbu. Protože se ale o energetiku příliš nezajímají, neví, že by změnou distribuční sazby mohli ušetřit.

Jejich roční spotřeba je 5 MWh. Aktuálně mají jednotarifní sazbu D01d, tudíž odebírají všechnu elektřinu ve vysokém tarifu. Kdyby si ovšem zařídili dvoutarifní sazbu D25d, spotřebovali by ve vysokém tarifu jen 1,67 MWh a zbylých 3,33 MWh v nízkém tarifu. Kolik by ušetřili?

V příkladu počítáme s ceníkem dodavatele E.ON s názvem Variant k 1. 11. 2019 pro oblast spravovanou společností ČEZ Distribuce.

D01d (jednotarifní sazba)D25d (dvoutarifní sazba)
Roční spotřeba ve vysokém tarifu = 5 MWhRoční spotřeba ve vysokém tarifu = 1,67 MWh
-Roční spotřeba v nízkém tarifu = 3,33 MWh
Cena za MWh ve vysokém tarifu = 5 199 KčCena za MWh ve vysokém tarifu = 5 227 Kč
-Cena za MWh v nízkém tarifu = 1 949 Kč
Celková cena = 25 995 KčCelková cena = 15 219 Kč
Úspora po přechodu na dvoutarifovou sazbu = 25 995 − 15 219 = 10 776 Kč

Dvoutarifní sazba se v tomto případě skutečně vyplatí. Pokud na ni máte nárok, ale z nějakého důvodu stále odebíráte elektřinu jen v jednom tarifu, kontaktuje svého distributora elektřiny. 

Srovnat dodavatele

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Pojem noční proud se používal v minulosti, kdy domácnosti odebíraly elektřinu za výhodnější cenu výhradně v pozdních večerních hodinách až do časného rána. Nyní je však možné využívat levnější proud během dne díky dvoutarifní sazbě, která ukrývá i tzv. nízký tarif.

Časy spínání nízkého tarifu zjistíte u svého distributora elektřiny podle lokality odběrného místa. K tomu je zapotřebí znát nejprve kód nebo povel HDO (hromadné dálkové ovládání), který naleznete přímo na zařízení HDO.

Abyste mohli začít využívat nízký tarif, je třeba si se svým dodavatelem sjednat dvoutarifovou sazbu. Na dvoutarifovou sazbu máte nárok, pokud máte v domácnosti připojený náročný spotřebič, ať už elektrický přímotop, tepelné čerpadlo, akumulační vytápění nebo elektrický bojler na ohřívání vody.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.