Časy spínání HDO

Časy spínání HDO jsou důležité pro domácnosti s dvoutarifní sazbou. Nízký tarif se už dnes nezapíná pouze v noci, proto byste měli být v obraze, abyste skutečně ušetřili. Čtěte dále. 

Porovnat ceny elektřiny

Srovnejte si ceny elektřiny online

Hned uvidíte možnou úsporu

Hned uvidíte možnou úsporu

Ceny různých dodavatelů si můžete porovnat na základě pouhých pár údajů. Stačí k tomu vaše poštovní směrovací číslo a distribuční sazba.

Porovnejte si desítky ceníků elektřiny

Porovnejte si desítky ceníků elektřiny

Srovnejte si ceníky elektřiny z pohodlí domova a potom si jen vyberte tu nejvýhodnější nabídku.

Přehledné sjednání online

Přehledné sjednání online

Pro online sjednání budete potřebovat poslední fakturu od svého současného dodavatele. Během celého procesu vám budeme k dispozici.

Co je to HDO?

HDO znamená hromadné dálkové ovládání. Jde o zařízení, které umožňuje distributorům regulovat spotřebu energií v průběhu dne. Využívají k tomu jak spínání náročných spotřebičů mimo denní špičku, tak i přepínání mezi vysokým tarifem (VT) a nízkým tarifem (NT), který byl dříve označovaný jako tzv. „noční proud“. Dnes už ale neplatí, že je elektřina levnější pouze v noci – tarify se mohou přepínat i několikrát denně. 

Jak funguje HDO?

HDO je umístěno poblíž vašeho elektroměru a funguje jako přijímač vzdálených pokynů od distributora elektřiny. Spínání umožňuje rozložit spotřebu rovnoměrněji do celého dne. Přepnutí tarifů potom způsobí, že se spotřebovaná elektřina bude přičítat buď k energii odčerpané v rámci vysokého tarifu, nebo se naopak započítá do úsporného nízkého tarifu. 

Vhodným nastavením časů spínání dokážou distributoři elektřiny snížit spotřebu ve špičce a přesunout ji do méně vytížených denních (případně nočních) hodin. Spotřebitelům totiž využívání nízkého tarifu ušetří značné částky, a to zejména na provozu nezbytných velkých spotřebičů (jako je např. bojler nebo tepelné čerpadlo). 

Porovnat ceny elektřiny

Co je to nízký tarif?

Nízký tarif je označení pro zvýhodněnou cenu elektřiny v určitých časových oknech. Levný noční tarif, který známe z minulosti, byl pevně navázaný na dobu nočního klidu. To už ale pro nízký tarif neplatí; časy se mohou měnit v závislosti na denní době, počasí nebo na dni v týdnu.  

Stanovení a přepínání časů nízkého tarifu je plně v režii distributorů elektřiny – mají tak možnost pracovat s touto funkcí dynamicky podle aktuální situace, aby motivovali spotřebitele k čerpání elektřiny v časech mimo standardní i nečekané špičky.  

Časy spínání hdo

Časy spínání nízkého tarifu

Pro přehled časů spínání nízkého tarifu se podívejte na stránky svého distributora.

DistributorČasy spínání HDO
ČEZ DistribuceČasy nízkého tarifu
PREdistribuceČasy nízkého tarifu
EG.D (E.ON)Časy nízkého tarifu

(Zdroj: webové stránky distributorů)

Podmínky nízkého tarifu

Dvoutarifní ceny elektřiny jsou určeny pro domácnosti, které mají vyšší spotřebu elektřiny – například když elektřinou ohřívají vodu, topí nebo nabíjejí elektromobil. Na nízký tarif máte nárok v případě splnění podmínek Energetického regulačního úřadu

Dvoutarifní sazbaPodmínkaDoba trvání nízkého tarifu 
D25dakumulační ohřev vody8 hodin (rozdělené za den max. do 3 časových písmen)
D26dakumulační vytápění objektu (vysoká spotřeba)8 hodin (rozdělené za den max. do 3 časových písmen)
D27dvlastnictví elektromobilu8 hodin (v době od 18:00–8:00, ve 2 čas. pásmech)
D35dhybridní (smíšené) elektrické spotřebiče16 hodin (rozdělené za den max. do 5 časových pásem)
D45dpřímotop20 hodin (rozdělené za den max. do 7 časových pásem)
D55dtepelné čerpadlo uvedené do provozu do 31. 3. 200522 hodin (rozdělené za den max. do 7 časových pásem)
D56dtepelné čerpadlo uvedené do provozu po 1. 4. 200522 hodin (rozdělené za den max. do 7 časových pásem)
D61dvíkendový režimod pátku 12:00 do neděle 22:00

(Zdroj: dodavatelektriny.cz)

Domácnostem s nízkou spotřebou elektřiny se nízký tarif nemusí vyplatit, protože je vykoupený vyšší cenou v rámci vysokého tarifu a zároveň i vyššími distribučními poplatky. Je proto důležité si dobře propočítat, jestli vám nízký tarif opravdu něco ušetří.

Jak ušetřit na elektřině?

Kromě správného využívání nízkého tarifu se dá na elektřině ušetřit už jen tím, že si porovnáte ceny a zjistíte, jestli náhodou zbytečně nepřeplácíte. K tomu slouží naše kalkulačka cen elektřiny, která je zcela zdarma. 

Porovnat ceny elektřiny

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Je to jednoduché. Nejdříve si srovnáte ceny elektřiny u jednotlivých dodavatelů. Následně si vyberete tu nejvýhodnější nabídku. Dalším krokem je vyplnění smluv s novým dodavatelem. Se vším vám rádi pomohou naši specialisté na energetiku.

Až podepíšete smlouvu, doručíme ji novému dodavateli. Ten pak za vás obvykle podá výpověď u stávajícího dodavatele. Následně uhradíte poslední vyúčtování u starého dodavatele, nový dodavatel vám zašle rozpis záloh a tím je převod u konce.

Změna je čistě administrativní. Nemusíte se bát výměny elektroměru. Celý proces navíc probíhá ze zákona bezplatně. Zprostředkování, asistence při vyplňování a doručování smluv vás také nebude stát ani korunu.

Pro vás se nemění téměř nic. Jen cena a logo dodavatele na faktuře. Vše ostatní zůstává stejné. Hodiny, tedy elektroměr, vám také zůstanou. Odečty budou prováděny ve stejnou dobu jako doposud, stejně tak vám bude i ve stejnou dobu chodit vyúčtování.

Změna dodavatele probíhá vlastně jen na papíře. Papírování se přitom vůbec bát nemusíte. Rádi vám s ním pomůžeme. Stačí si porovnat ceny elektřiny a vybrat tu nejvýhodnější nabídku.

Pokud se chystáte změnit dodavatele, je zapotřebí zjistit, kdy vám končí smlouva se současným dodavatelem.

V případě, že jste podepsali smlouvu na dobu neurčitou, můžete podat výpověď prakticky kdykoli. Jedinou podmínkou je dodržení výpovědní lhůty. Ta obvykle trvá 3 měsíce. Jakmile podáte výpověď, výpovědní lhůta se rozeběhne první den následujícího měsíce. Během výpovědní lhůty budete ještě odebírat dodávky od původního dodavatele.

Pokud ovšem máte s dodavatelem podepsanou smlouvu na dobu určitou, která končí ke konkrétnímu datu, je zapotřebí závazek u dodavatele dodržet. V opačném případě by vám mohl dodavatel naúčtovat sankci. Výpověď tedy zašlete až ve smlouvou dané výpovědní době.

Rádi vám pomůžeme smlouvu vypovědět tak, aby vám nehrozila žádná sankce. Stačí vyplnit naši kalkulačku cen elektřiny. Jeden z našich specialistů na energetiku se vám brzy ozve a vše s vámi probere.

Ano, to je samozřejmě možné. Při přepisu odběrného místa není třeba dodržet závazek, který je na daném odběrném místě sjednaný. S přepisem energií vám samozřejmě rádi pomůžeme. Stačí, když si v našem srovnání cen elektřiny vyberete dodavatele. My se vám hned ozveme a pomůžeme vše vyřídit.

Cena elektřiny se skládá ze 2 částí. První je regulovaná státem a pro všechny stejná. Druhou, neregulovanou si určují sami dodavatelé. Proto se ceny za elektřinu u jednotlivých společností mohou výrazně lišit.

Dodavatele můžete změnit kdykoliv během roku. Pokud používáte elektřinu na vytápění, doporučujeme začít levnější elektřinu odebírat před topnou sezonou. Ta začíná přibližně v říjnu. Výpovědní lhůta u stávajícího dodavatele ale zpravidla trvá 3 měsíce. Proto doporučujeme začít se změnou na jaře nebo na začátku léta.

Distributoři elektrické energie vlastní elektrické vedení, kterým vedou elektřinu k vám domů. Když tedy spadne strom na vedení, místní distributor ho musí opravit. Distributora si nemůžete vybrat. Je vám přidělen na základě adresy. V ČR působí jen 3:

  • EG.D – jižní Čechy, jižní a střední Morava,
  • PREdistribuce – Praha a blízké okolí,
  • ČEZ Distribuce – zbytek ČR.
Dodavatelé elektřiny prodávají elektrickou energii. Je jich na trhu několik desítek. Ve výběru dodavatele máte volnou ruku.

Čas zapnutí a vypnutí nízkého tarifu, nočního proudu, se vám s novým dodavatelem nezmění. Spínání totiž ovládá váš distributor. Distributor vám při změně dodavatele zůstane stejný.

Změna dodavatele se vyplatí. Ušetřit můžete až několik tisíc korun ročně. Důvodem je, že lidem, kteří zvažují změnu, dodavatelé často nabídnou výrazně atraktivnější ceníky. Dostanou tak výhodnější cenu, než kdyby zůstali u svých stávajících dodavatelů.

Ne. Dluhy se týkají pouze osoby, která smlouvu podepsala, nikoliv samotného odběrného místa.

Důvěryhodní dodavatelé uzavřeli Energetickou deklaraci. V ní slibují svým zákazníkům, že jejich smlouvy jsou férové. Čtěte více o Energetické deklaraci a zjistěte, kteří dodavatelé ji podepsali.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.