Jak vybrat dobrého dodavatele plynu

 

Provedli jste si porovnání cen, našli jste nejlevnějšího dodavatele a uvažujete nad změnou. Máte ale obavu, že ve snaze ušetřit můžete s volbou dodavatele šlápnout vedle? Podívejte se, co vše při výběru dodavatele sledovat a chybu určitě neuděláte.

sporak 

Na stávajícím dodavateli Vám může vadit celá řada věcí. Jednak to můžou být přehnaně vysoké ceny za plyn, ale také to může být jeho neochota řešit Vaše problémy, špatná komunikace, ignorování Vašich stížností nebo zasílání chybných vyúčtování. Než se do změny dodavatele pustíte, měli byste si ujasnit, co Vás k ní v první řadě vede, protože od toho se bude odvíjet i to, na co se při výběru nového dodavatele zaměříte. Přestože cena bude v mnoha případech určujícím parametrem, neměla by být tím jediným, co budete sledovat.

Na co se zaměřit? Cena, servis, důvěryhodnost dodavatele.

1. Cenová nabídka

 

Pozor na skryté poplatky

Dobrý dodavatel by žádné aktivační a deaktivační poplatky či všemožné sankce účtovat neměl. A pokud tak činí, měl by to jasně uvést ve své cenové nabídce.

 

Cena nabízené komodity a doprovodných služeb je ve většině případů tím, co vede k nespokojenosti zákazníků se stávajícím dodavatelem a motivuje je k přechodu ke konkurenci. Český trh s plynem je od roku 2007 liberalizován a v současnosti na něm dodávky plynu nabízí desítky společností. Určitě tedy je z čeho vybírat. Posoudit cenovou nabídku je navíc velice snadné, protože na rozdíl od jiných parametrů jako je třeba důvěryhodnost dodavatele se u cenové nabídky můžete opřít o jasná čísla. Nejrychlejší způsob srovnání cenové nabídky u všech dodavatelů v České republice je pomocí srovnávací kalkulačky dostupné na našich stránkách. Ta Vám po zadání základních informací ihned spočítá, kolik za plyn zaplatíte u jednotlivých dodavatelů a kolik ušetříte oproti dodavateli stávajícímu.

2. Nabízený servis a doprovodné služby

Dodavatel plynu sice není společnost, se kterou byste komunikovali každý den, ale čas od času s ní budete potřebovat některé věci řešit. I proto by Vám při výběru mělo záležet na tom, jak dodavatelská společnost se svými zákazníky jedná a komunikuje. Je v základním poskytovaném servisu například bezplatná infolinka? Pokud ano, dá se na ní snadno dovolat a čeká Vás na druhé straně drátu ochotný a proškolený pracovník, který je schopen Vám pomoci? Informuje Vás dodavatel o aktuálních změnách v nabídce? Dobrý dodavatel by měl toto vše poskytovat bezplatně jako naprostou samozřejmost. Rovněž by za Vás měl zdarma například vyřešit formality s převodem od Vašeho stávajícího dodavatele.

3. Důvěryhodnost a spolehlivost

Důvěryhodnost dodavatele se bohužel nedá posoudit tak snadno jako například cena. Přesto byste se měli mezi řádky snažit vyčíst, zda je společnost spolehlivá. Pomoci Vám může už třeba forma nabídky a prezentace i chování společnosti. Má všude jasně uvedené informace o sobě a nabízených službách? Probíhá komunikace s firmou od prvního kontaktu srozumitelně? Zaměřte se i na férovost nabídky a pečlivě prostudujte detailní podmínky smlouvy (čtěte i nenápadný text drobným písmem), abyste měli jistotu, že na Vás dodavatel nenachystal různé skryté poplatky a nesmyslné sankce. A vždy se také řiďte základním pravidlem, které platí všeobecně - nepodepisujte nic, čemu úplně nerozumíte.

“Smlouvu o dodávkách plynu mohou zákazníci uzavřít na dobu určitou nebo na dobu neurčitou. Každá forma má své výhody i nevýhody, proto by se měl každý před podpisem ujistit, že zvolili pro sebe ten vhodný typ. Především smlouva na dobu určitou totiž skýtá jistá rizika v tom, že se zákazník zavazuje k odběru na pevně stanovenou dobu, v některých případech třeba i na 3 roky.”

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7