Když se tradiční a nové banky perou, klient se směje a vydělává

 

Boj o klienta mezi tradičními velkými bankami a nízkonákladovými nováčky se vyostřuje. Malé banky sází na nízké až nulové poplatky za bankovní služby i přehlednější pravidla. Dokáží jim velké banky vrátit úder, než jim utečou tisíce zákazníků?

tradiční banky se perouKaždý druhý Čech by si běžný účet otevřel v některé z nízkonákladových bank. 

Vojska složená z bezplatných běžných účtů, vysoce úročených spořicích účtů nebo přehledných půjčkových produktů zaútočila a na českém bankovním trhu nezůstal kámen na kameni. Skoro 1 700 000 klientů opustilo velké bankovní domy a přeběhlo na stranu nových pružnějších hráčů.

Přehled nízkonákladových bank na českém trhu
banka počet klientů začátkem r. 2015 vstup na bankovní trh
Air Bank 330 tisíc listopad 2011
Equa bank 120 tisíc září 2011
Fio banka 460 tisíc září 2010
mBank 530 tisíc listopad 2007
ZUNO 250 tisíc červenec 2011

Nejvíce nových klientů za minulý rok přilákala Air Bank a Fio banka. V roce 2014 ke každé z nich přešlo kolem 100 tisíc lidí. Naopak s největší trojkou (ČSOB, Komerční banka a Česká spořitelna) se v minulém roce loučilo každý měsíc v průměru kolem 10 tisíc klientů.

Výhody a nevýhody nízkonákladových bank

 • nižší bankovní poplatky za standardní položky
 • pružnější změna produktové nabídky
 • jasná a jednoduchá pravidla finančních produktů
 • nadprůměrné úrokové sazby u spořicích účtů
 • přátelská a uvolněná komunikace s klientem
 • omezený počet kamenných poboček

Čím nové banky dokázaly přesvědčit konzervativní české spotřebitele, aby se rozhoupali ke změně?

3 největší trháky nízkonákladových bank

1) Produkty na míru zákazníkům

Kyselý výraz pracovnice na pobočce zaběhnutých bank vyměnily nízkonákladové banky za úsilí najít správný produkt, který zákazníkům na trhu zatím scházel. Začaly svou produktovou nabídku přizpůsobovat přáním lidí. Toužíte po hypotéce, kde nemusíte platit sankce za předčasné splátky? Chcete bankovní konto bez poplatků za vedení účtu? Rádi byste za řádné splácení půjčky dostali odměnu v podobě odpuštění splátek?

S těmito vychytávkami prorazily jako první právě nízkonákladové banky. Naštěstí dobré nápady se kradou, proto se tyto novinky dostaly i do nabídky některých konzervativních bank.

2) Konec vysokých bankovních poplatků

Konzervativní banky se nerady mění, proto vás stále ještě někde zkasírují, když si budete vybírat peníze z bankomatu vaší vlastní banky. Vody předražených poplatků za výběr z bankomatu zčeřila až Equa bank. Když její klienti přijdou pro peníze k jakémukoli bankomatu po celé České republice, Equa bank jim pokaždé naúčtuje kulatou nulu.

3) Běžný účet, který umí stejná kouzla jako spořák

Vlajkovou lodí, která rozvířila zatuchlé vody českého bankovního rybníčku, se stal běžný účet od Air Bank, Malý tarif, který ve zhodnocení uložených peněz překonal většinu spořicích účtů. S úrokovou sazbou 1,1 % p.a. do částky 100 tisíc vydělá průměrnému zákazníkovi účet kolem 550 Kč za rok.

Vyberte si účet bez zbytečných poplatků. Srovnat běžné účty

Klasické banky vrací úder

S bezpoplatkovými běžnými účty se v poslední době roztrhl pytel. Běžný účet zdarma najdete aktuálně i u zaběhnutých bank (např. UniCredit Bank, Raiffeisenbank, GE Money Bank nebo Česká spořitelna).

Jenže ty se řídí heslem „Zadarmo ani kuře nehrabe“, a proto bude muset klient „hrát Tetris“ s bankovními službami, aby splnil všechny podmínky bezplatného vedení účtu. Nejčastěji půjde o kombinaci určitého měsíčního příjmu na účtu a počtu plateb kartou.

Pokud ale stanovené podmínky hravě splníte tak jako tak, lehce získáte výhodný běžný účet i u tradiční banky.

Výhody a nevýhody tradičních bank

 • široká síť kamenných poboček
 • větší produktová nabídka
 • bankomaty na každém rohu
 • stabilní pozice na trhu
 • méně flexibilní přístup ke klientům
 • větší úsilí udržet si spíše zákazníky s vyšším příjmem
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1