Účet za topnou sezónu: Domácnosti ušetřily stovky korun

 

Na letošní zimu budou naše peněženky vzpomínat v dobrém. Patřila mezi jedny z nejmírnějších. Lidé za teplo výrazně ušetří. Řada domácností se může těšit na vrácení přeplatků.

zimní krajinaMrazivých dní jsme si přes zimu příliš neužili. 
 

 

Podle Českého hydrometeorologického ústavu průměrná teplota od začátku prosince do konce února dosáhla 0,7 °C. To je o 1,9 stupně více než dlouhodobý průměr.

 

Topná sezona formálně skončila teprve se začátkem června, ale už nyní je jasné, že české rodiny za teplo zaplatí opět výrazně méně, než se čekalo. A to už druhý rok po sobě. Letošní zima tu loňskou rekordní (nejteplejších zima za posledních 80 let) nepřekonala, přesto byla teplotně výrazně nadprůměrná.

Kolik ušetříme?

V roce 2014 podle vyjádření Teplárenského sdružení České republiky ušetřila průměrná domácnost 1 300 korun. A letos se bude jednat o podobné částky. V teplých místech republiky se může jednat až o několik tisíc. V podhorských oblastech, kde se topilo i během června, pak úspora bude dosahovat spíše stovek korun. Počítejte s tím, že jen část úspor se promítne do letošního vyúčtování. Zbytek pocítíte až ve vyúčtování na začátku příštího roku. Jak budou vypadat ceníky energií pro následující rok, se dozvíme v prosinci.

Méně za teplo zaplatí samozřejmě i ti, kteří si doma topí plynem, elektřinou nebo uhlím. Přesnou částku ale nelze vyjádřit.

Topte levněji! Najděte si nového dodavatele Srovnat ceny plynu

Další špatná sezóna pro teplárny

Co je pro jednoho požehnáním z nebes, může být pro druhé katastrofa. Teplárny naopak hovoří o posledních dvou topných sezónách jako nejhorších za poslední desítky let. Podle sdružení díky teplejšímu říjnu a listopadu byla dodávka tepla z tepláren v porovnání s loňským podzimem v tomto období až o pětinu nižší. Od září do první dekády března tak byla dodávka tepla vlivem teplejšího počasí nižší v řádu jednotek procent (cca o 5 %).

Zateplování snižuje únik tepla na minimum

Řada tepláren navíc zaznamenává větší pokles dodávek tepla, než by odpovídalo klimatickým podmínkám. Klesající spotřebu tepla ovlivňuje trend zateplování starých budov a bytových domů. Podle Sdružení EPS ČR se vloni zateplilo přes 14 milionů m2 ploch. To je pro lepší představu zhruba 342x zateplená plocha pražského Václavského náměstí.

Topná sezona je stanovená vyhláškou Ministerstva průmyslu a obchodu a oficiálně končí 31. května. Nicméně teplárny se při vytápění řídí místní průměrnou denní teplotou. Pokud ve dvou po sobě jdoucích dnech překročí 13 °C a podle vývoje počasí nelze předpokládat její pokles pro následující den, teplárny vytápění i v topné sezoně přeruší. Naopak pokud průměrná denní teplota pod tuto hranici obdobným způsobem klesne, vytápění se zase obnoví.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé