Jak si udělat samoodečet elektřiny?

Pokud víte, kde máte elektroměr, zvládnete samoodečet levou zadní. Přečtěte si náš návod, jak si udělat samoodečet elektřiny v 5 krátkých krocích.

Srovnat dodavatele elektřiny

Jak si udělat samoodečet elektřiny?

1) Nejdříve zjistěte svůj EAN kód (anglicky European Article Number), který se skládá z 18 čísel a vždy začíná trojčíslím 859. Svůj EAN kód najdete na poslední faktuře, ve smlouvě a v některý případech i přímo na elektroměru.

2) Vyfoťte elektroměr tak, aby byly údaje čitelné. Nejdůležitější je výrobní číslo měřidla (obvykle označené „No.“) a aktuální spotřeba. A kde najdete číslo elektroměru? Je napsané na štítku elektroměru nebo na faktuře za elektřinu.

samoodečet elektroměru

3) Opište si z elektroměru spotřebu v nízkém i ve vysokém tarifu

Mechanické elektroměry mívají 2 číselníky. Horní ukazuje spotřebu ve vysokém tarifu, dolní pak zobrazuje odběr v nízkém tarifu. 

Digitální elektroměry mají zpravidla jen jeden display. Na něm se většinou střídají až 4 hodnoty přibližně po 10 vteřinách. Vysoký tarif je obvykle označen „T1“ nebo „V“ a nízký tarif „T2“ nebo „N“.

Pokud máte jednotarifovou distribuční sazbu, budete mít v nízkém tarifu nulovou, případně téměř nulovou, spotřebu.

Pošlete svému dodavateli výsledek samoodečtu

4) Pošlete svému dodavateli elektřiny do 3 dnů od provedení samoodečtu:

  • EAN kód, 
  • fotografii elektroměru, 
  • výrobní číslo elektroměru, 
  • adresu odběrného místa, 
  • jméno a příjmení osoby, na kterou je napsaná elektřina, 
  • aktuální spotřebu před desetinnou čárkou ve vysokém a nízkém tarifu,
  • důvod samoodečtu (nebylo možné provést řádný odečet, přecházím k jinému dodavateli, dodavatel nebo Energetický regulační úřad mění ceny).

Většině dodavatelů můžete výsledek samoodečtu odeslat v internetové samoobsluze, případně můžete vše zaslat na jejich e-mail. 

5) Do týdne by vám měl dodavatel potvrdit, že je s vaším samoodečtem vše v pořádku. Pokud se neozývá, raději zavolejte na infolinku.

POZOR

I když řádný odečet dělá distributor, samoodečet se posílá dodavateli. Přečtěte si, jaký je rozdíl mezi distributorem a dodavatelem.

Srovnání dodavatelů elektřiny

Nevíte si rady se svým elektroměrem?

Společnost PRE vytvořila přehled elektroměrů spolu s popisem, jak z konkrétního zařízení vyčíst správně spotřebu v obou tarifech. Svého Průvodce elektroměry má i ČEZ Distribuce a přesný postup na samoodečet elektroměru vám poskytne třeba i EG.D.

Samoodečet elektřiny pro vás díky tomu bude ještě jednodušší a nemusíte se jím vůbec stresovat. Takové detaily, jako třeba kde najdu číslo elektroměru, vám budou rázem jasné.

Kdy se dělá samoodečet elektroměru?

Pravidelný odečet spotřebované elektřiny probíhá jednou ročně. Samoodečet elektřiny tedy nemusíte za běžných okolností vůbec dělat. Existují ale situace, kdy je samoodečet nutný, a to:

  • při změně dodavatele elektřiny,
  • při přepisu elektřiny na jinou osobu (např. při stěhování nebo koupi nemovitosti).

Samoodečet elektřiny si ale můžete udělat i kdykoliv jindy. Pravidelné samoodečty během roku vám pomohou získat lepší přehled o spotřebované elektřině a můžete díky nim lépe pochopit, jak ušetřit za elektřinu. Zpravidla je možné udělat si samoodečet elektřiny každých 30 dní (častěji to dodavatel obvykle neumožní).

Nejlepším řešením pak v tomto případě budou chytré elektroměry, které se na území České republiky z nařízení Evropské unie začínají instalovat.

Srovnání cen elektřiny

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.