5 tipů, jak správně vybrat LED žárovku a dobře si posvítit

 

Taky jste se konečně vypravili koupit tu všude opěvovanou LED žárovku a v obchodě zjistili, že vůbec nevíte, podle čeho vybírat? Přečtěte si naše tipy a příště budete prodavače poučovat vy!

žárovkaKlasickým žárovkám odzvonilo. Vyzkoušejte LED variantu. Vysvětlovat, proč svítit právě LED žárovkami už asi není potřeba. Úspora energie 80 až 95 % oproti klasickým žárovkám a mnohaletá životnost mluví samy za sebe. Otázka tedy je, jak a podle čeho vybírat?

1. Ujasněte si, co hledáte

Vždy začněte tím, že si ještě před cestou do obchodu uděláte jasno v tom, co hledáte. Odrazte se od žárovky, kterou chcete nahradit - jak je velká, do jakého prostoru přijde, jak svítila?

2. Typ závitu a napájení

Nejčastěji se asi setkáte se závitem typu E27 (klasický, velký), E14 (klasický, úzký), GU10 (bodové světlo), případně MR16 (bodovka na 12 V). Označení je uvedené na obalu i na žárovce, ale nic nezkazíte, když si starou žárovku do obchodu vezmete s sebou. Napájení se uvádí ve voltech a může být 220 V (nejčastější) nebo 12 V. Údaj byste opět měli najít na žárovce i na obalu.

3. Svítivost/světelný tok

Svítivost se vyjadřuje v lumenech (lm) a je to klíčový údaj - říká vám, jak moc bude žárovka svítit. Naštěstí platí jednoduchá logika - vyšší číslo znamená vyšší svítivost. Klasickou 60 W žárovku nahradí žárovka se svítivostí okolo 700 lm.

Jakou svítivostí nahradit klasické žárovky?
15 W 90 lm
25 W 200 lm
40 W 400 lm
60 W 700 lm
75 W 900 lm
100 W 1 300 lm

Zdroj: směrnice Evropské komise (www.ec.europa.eu)

4. Barva/teplota světla

To už je údaj méně známý, ale velmi důležitý. Pro každý prostor se hodí jiná teplota světla, která se uvádí v kelvinech (K). Rozlišujeme teplou bílou (2500 - 3500 K, žluté světlo, klasická žárovka), denní bílou (4 - 5000 K, často v kancelářích) a studenou bílou (nad 5000 K, namodralá, v komerčních prostorech).

“Žluté světlo se hodí pro relaxaci, denní bílá naopak do prostorů, kde pracujeme a potřebujeme se soustředit.”

- Tomáš Suchý produktový specialista z Ušetřeno.cz
Najděte si levného dodavatele elektřiny Porovnat ceny

5. Další údaje

Údajů na krabičce můžete najít ještě několik, ale nejsou už tak podstatné.

  • Příkon ve wattech (W) vám říká spotřebu elektrické energie za hodinu. U LED je výrazně nižší než u klasických žárovek.
  • Životnost je uvedena v desítkách tisíc hodin - pro představu, 20 000 hodin odpovídá 9 letům při průměrném svícení 6 hodin denně.
  • Úhel rozptylu světla do prostoru je udávaný ve stupních (např. 130°). Obecně platí, že menší úhel se hodí do stolních lamp, hlavní osvětlení naopak potřebuje úhel větší. U tradičního lustru, kam se žárovky šroubují shora je nutný velký úhel svitu, který svítí do všech stran (od 270°).
  • Index podání barev (CRI) vám laicky řečeno říká, jak budou vypadat barvy osvětlených objektů v porovnání se slunečním světlem. Udává se hodnotou Ra a platí, že čím vyšší číslo, tím vyšší kvalita světla (100 Ra je ekvivalentem slunečního světla). Pokud si chcete dobře posvítit, doporučuje se hledat žárovky s 80 Ra a více.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4