Rizika veřejných Wi-Fi sítí. Jak na ně, abyste se nemuseli bát o svoje soukromí?

 

Hotely, kavárny, letiště. Tam všude se připojujeme na veřejné Wi-Fi sítě. A v létě, když jsme často na cestách a mimo domov, je využíváme ještě víc, než jindy během roku. Nepřináší nám ale jejich využívání vedle pohodlí také určitá rizika? Naštěstí se jim dá snadno vyvarovat.

kavárna s Wi-Fi signálem zdarmaInternet zdarma v kavárnách a restauracích skýtá velká rizika. 

Veřejné Wi-Fi není třeba představovat. Jsou všude kolem nás a využíváme je hojně i několikrát denně. Jejich využívání s sebou ale nese určitá rizika, o kterých řada z nás buď ani neví, nebo jim pořádně nerozumí.

Jde totiž o to, že dokud veřejné Wi-Fi využíváte k surfování po internetu či odesílání e-mailů z aplikace v telefonu, je vše v pořádku. Ve chvíli, kdy se ale z veřejné Wi-Fi přihlašujete například do svého online bankovnictví, do e-mailového účtu nebo přes něj platíte online a zadáváte údaje o své platební kartě, vystavujete se riziku a nepříjemnostem. Právě tyto úkony potřebujete často dělat na cestách a v době dovolené, kdy máte k dispozici třeba jen hotelovou Wi-Fi.

Rizika v kostce

Veřejné Wi-Fi jsou bezplatné a jak už z názvu vyplývá, přístupné všem. Obvykle i bez zadání jakéhokoli hesla, případně jde o heslo, které je na dotaz poskytnuto každému. To je hlavní výhoda těchto sítí, ale i jejich největší slabina. Využívat je totiž můžete nejen vy, poctiví uživatelé, ale i hackeři, kteří nemusí mít zrovna nejčistší úmysly.

Ti se tak mohou dostat ke všem informacím, které pomocí Wi-Fi odesíláte - včetně vašich hesel, přístupových údajů do banky i velmi osobních či naopak důležitých pracovních e-mailů. Zneužít tyto informace nebo na nich dokonce vydělat je pak hračka. Stejně tak můžou být veřejné Wi-Fi využity k šíření virů.

ilustrace ukradení dat z Wi-Fi připojeníTakto jednoduše zloděj dat vysosá data z veřejného Wi-Fi připojení. 

Takže zpátky domů ke stolu?

Veřejných Wi-Fi se v žádném případě vzdávat nemusíte. Bohatě postačí, když budete mít na paměti několik jednoduchých zásad, kterými se budete řídit. A můžete být v klidu.

1. Rozlišujte, co na Wi-Fi děláte

 

Některé e-mailové aplikace vám dají na výběr, zda chcete mít komunikaci šifrovanou, či nikoli. Vždy vyberte tu šifrovanou. Týká se to například aplikace E-mail od Seznam.cz, ale i jiných. Naopak aplikace G-mail je automaticky a vždy šifrovaná.

 

Používáte veřejné Wi-Fi jen k tomu, abyste si přečetli zprávy na internetu, našli si nejbližší spoj nebo zkontrolovali počasí? Pak to neřešte. To není nic, co by mohl kdokoli jakkoli zneužít. Stejně tak buďte v klidu, pokud pro e-maily, Facebook a jiné sítě využíváte oficiální aplikace telefonu, do kterých jste již přihlášení. Zpozorněte, jakmile byste měli zadávat jakákoli přihlášení, hesla a osobní údaje.

2. Používejte HTTPS protokol

Na všech stránkách, kde budete zadávat své přihlašovací údaje, si vždy zkontrolujte, že používáte protokol HTTPS. Jde o to, že takto budou všechny odesílané údaje - tedy i ty vaše přihlašovací - šifrované a tím pádem pro hackery složitěji čitelné. Pokud v příkazovém řádku prohlížeče vidíte pouze HTTP, tak přes stránku hesla nikdy nezadávejte a počkejte na bezpečné připojení.

Náhled internetové stránky a HTTPS protokoluZda jde o protokol HTTP nebo HTTPS poznáte u adresy v příkazovám řádku v prohlížeči. 

3. Zakažte sdílení

Pokud nejste doma, v práci nebo na jiné soukromé Wi-Fi, mějte sdílení vždy vypnuté. Nastavení sdílení se bude lišit podle zařízení a podle systému. Obvykle to najdete v Nastavení.

4. Vypněte Wi-Fi, když ji nepotřebujete

Ani na počítači ani na mobilu nemějte zapnutou Wi-Fi, když ji zrovna cíleně nepoužíváte. Nebo alespoň zakažte automatické připojování, abyste měli přehled o tom, kam a kdy se připojujete. Navíc tím ušetříte baterii.

Screenshoty z mobilního zařízení - návod na vypnutí Wi-FIWi-Fi na telefonu vypnete buď v nastavení nebo přes rychlou volbu. 

5. Využijte VPN připojení

Připojení na virtuální privátní síť znáte nejspíš hlavně z firemního či školního prostředí. Je to způsob ověřeného a šifrovaného připojení. VPN přístup má obvykle heslo k ověření uživatele, které vám dal správce sítě. Pokud nejste z oboru nebo opravdový nadšenec, budete mít VPN pouze právě pro firemní účty nebo v rámci svojí školy.

U peněz buďte opatrní dvojnásob

Jak jde o přihlašování do internetového bankovnictví nebo platby kartou, buďte mimořádně opatrní. Přeci jenom tam jde při krádeži údajů o přímé ohrožení vašich financí. Do online bankovnictví se proto ideálně přihlašujte jen z ověřených a soukromých sítí. Buďte ale ve střehu i v domácím prostředí, jak upozorňuje Vladimír Komjati z Air Bank:

„Pokud se bavíme o samotném přihlašování do internetového bankovnictví, rozhodně v žádném případě nedoporučujeme chodit na přihlašovací stránku přes prokliky z mailu nebo z internetového vyhledávače. Dále je důležité si v adresním řádku vždy zkontrolovat, že webová adresa je opravdu ta správná a netváří se třeba jen podobně. Do třetice by si klient měl ještě rozkliknout symbol zámečku v adresním řádku a podívat se, jestli je certifikát vystavený na jméno banky."
TIP

Více o tom, jak chránit svoje data

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 15