Internet přes ADSL nebo VDSL: Jak se připojíte a čím se liší?

Zajímá vás, co znamenají zkratky xDSL, ADSL a VDSL? Rádi vám vysvětlíme, jaký rozdíl mezi nimi je.

Srovnat nabídku internetu

Co je xDSL?

xDSL označuje všechny DSL technologie pro vysokorychlostní připojení k internetu skrze telefonní dráty. Na světě jich najdeme více. V České republice narazíte nejčastěji na dva typy; ADSL a VDSL.

Jaký je rozdíl mezi ADSL a VDSL?

VDSL je pokročilejší a překonává starší ADSL v rychlosti přenosu dat. Ceny obou variant připojení se obvykle v nabídce jednoho operátora nijak neliší.

 • ADSL (asymetrická digitální linka), má vyšší rychlost směrem k uživateli, a naopak nižší směrem od uživatele. To znamená, že můžete využívat rychlé stahování, ale odesílání bude pomalejší.  
 • VDSL (symetrické připojení) má stejnou rychlost od uživatele jako k uživateli. To znamená, že stahování i odesílání pojede stejnou rychlostí.
Prozkoumat nabídku pevného internetu

Dosáhnete maximální rychlosti připojení?

Maximální rychlosti připojení k internetu dosáhnou ti, co bydlí blízko telefonní ústředny. Na vzdálenost od ústředny je více citlivá VDSL. Když bydlíte více než 1,3 km od ústředny, rozdíly v rychlosti mezi technologií VDSL a ADSL 2+ se stírají.

Jak rychlý DSL internet doma můžete mít?

Zjistěte, jakou rychlost připojení přes ADSL či VDSL k internetu můžete mít na vaší adrese.

Co budete potřebovat pro připojení k internetu přes DSL?

 • Pevnou linku
 • Telefonní zásuvku
 • ADSL nebo VDSL modem kombinovaný s Wi-Fi routerem
 • Rozbočovač (nezbytný v případě aktivní pevné linky)
 • Ethernetový kabel nebo USB kabel, další telefonní kabely
 • Napájecí adaptér pro modem

Rozbočovač slouží pro oddělení frekvencí DSL a používané telefonní linky. Pokud si zřizujete pouze internet bez hlasových služeb, rozbočovač nemusíte shánět.

Připojení k internetu přes ADSL a VDSL: Jak na to?

 1. Z rozbočovače povedou hned tři telefonní kabely. Jeden zastrčte do telefonní zásuvky na zdi, druhý do pevné telefonní linky a třetí povede k DSL modemu.
 2. Domácí počítač propojíte s modemem pomocí ethernetového nebo USB kabelu.
 3. Nakonec stačí jen zapojit napájecí zdroj pro modem do elektřiny a modem zapnout.
Prozkoumat mobilní internet

Kompatibilta modemů a ADSL/VDSL připojení

Jak si rozumí různé modemy s připojením přes odlišné DSL linky? 

 • ADSL modemy v sobě nemají technologii VDSL. Při přechodu z ADSL na VDSL si musíte opatřit nový modem. 
 • VDSL modem hravě zvládá obě varianty připojení.

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Mobilní internet je takovým „internetem sbaleným na cesty“. Připojíte se díky němu prakticky odkudkoliv. Stačí vám k tomu datová flashka nebo SIM karta, kterou jednoduše vložíte do svého notebooku, tabletu či mobilního telefonu. 

Pevný internet funguje jen na jednom místě. Zkrátka, nikam ho nepřenesete. Bez ohledu na to, jestli vám domů vede kabel, nebo vlastníte bezdrátové zařízení. Pokud si doma chcete zařídit vlastní Wi-Fi, budete potřebovat router, ke kterému se připojíte počítačem, mobilem nebo třeba chytrou televizí. 

Jednodušeji řečeno, FUP zabraňuje tomu, aby ti, kteří čerpají dat hodně, snižovali kvalitu připojení ostatních uživatelů. Po překročení tohoto datového objemu vám poskytovatel připojení výrazně zpomalí, nebo dokonce vypne (liší se podle poskytovatele). 

Naopak s připojením přes kabel (DSL, optika) můžete obvykle vesele surfovat bez omezení.  

Vyberte si internet do své domácnosti ve 3 jednoduchých krocích: 

1. Udělejte si přehled  

Zamyslete se nad tím, k čemu budete internet využívat. Na surfování po internetu a čtení e-mailů nebudete potřebovat nejvyšší rychlost. Naopak pokud plánujete sledovat online videa ve vysoké kvalitě, bude se vám rychlý a stabilní internet hodit. 

2. Vyberte si typ internetového připojení 

Zvolíte vedení internetu kabelem nebo vzduchem? Kabelové připojení (xDSL nebo optický kabel) je považováno za stabilnější. K tomu, abyste si mohli vybrat tento typ připojení, ovšem potřebujete v domě nebo bytě přivedený pevný internet kabelem. Pokud ho nemáte, mohla by to být komplikace navíc.  

K připojení vzduchem vám stačí anténa umístěná na balkoně nebo střeše, která bude namířena směrem k nejbližšímu vysílači. Kabel z antény pak vede přímo do Wi-Fi routeru nebo počítače. Dostupnost signálu a umístění antény vám zajistí profesionální technik konkrétního poskytovatele internetu.  

3. Zkontrolujte si dostupnost 

Vždycky si ověřte, že je na vaší adrese dobrý signál. Rychlý internet za super cenu, který ovšem co pět minut vypadává, není ve výsledku zrovna výhra. Srovnejte si všechny nabídky internetu v naší kalkulačce. Stačí zadat adresu a telefonní číslo a my vám zkontrolujeme rychlost a kvalitu připojení, popřípadě vám pomůžeme najít lepší a levnější. 

Neveřejné nabídky internetu vám bohužel můžeme představit pouze po telefonu. Na webu ani ve srovnání je nenajdete. Nezapomeňte tedy při vyplňování kalkulačky vyplnit své telefonní číslo, ať se vám můžeme ozvat.

Máme pokrytý téměř celý trh. V našem srovnání najdete přes 30 různých poskytovatelů internetu. A na aktualizaci produktů pečlivě dbáme. Samozřejmě nám ale může něco utéct. Proto, pokud by vám ve srovnání cokoliv chybělo, napište nám to na zmeny@usetreno.cz.

Ano. Často je to snazší, než se zdá. Typicky pokud už máte udělanou přípojku na internet vedený kabelem (pro DLS připojení nebo optiku) nebo napojení na anténu. Tady vám stačí udělat základní nastavení, které zvládnete podle samoinstalačního balíčku, který dostanete společně s modemem.

Pokud přípojku vůbec nemáte nebo byste si s nastavením nevěděli rady, vždy se můžete obrátit na profesionální pomoc technika. Některé společnosti dokonce poskytují i základní servis v ceně. 

Ani korunu. Srovnání je pro vás zdarma a samozřejmě nezávazné. A pokud byste potřebovali něco vysvětlit nebo chtěli s výběrem pomoct, můžete se obrátit na naše specialisty. Rádi vám odpovědí na všechny otázky a společně najdete to nejvýhodnější řešení.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.