LED žárovky od Comfort Energy a Bohemia Energy: Pozor na drahý dárek

 

Podomní prodejci energií rozhazují úsporné LED žárovky všude, kam chodí. Jejich dárky se ale obrátí proti odběrateli, pokud chce od smlouvy odstoupit. Než se naděje, má zaplatit tisícovou pokutu. Jak jim nenaletět?

LED žárovkK nové smlouvě se vám buddou snažit vnutit LED žárovky i u LAMA Energy. 

Podomní prodejci elektřiny a plynu už přes rok ve velkém distribuují LED žárovky jako odměnu pro nové zákazníky. Za podpis smlouvy nabízí až 6 úsporných žárovek.

Z „dárku“ se však stává sankce, pokud si změnu dodavatele rozmyslíte. Naúčtují vám plnou kupní cenu žárovek v řádech tisíců korun a pokutu, pokud nezaplatíte. Takový postup je však nezákonný.

Žárovky za 1 Kč se mohou pořádně prodražit

„Darování“ úsporných žárovek při změně dodavatele elektřiny a plynu je dnes běžnou praxí. Uzavře-li odběratel smlouvu s podomním prodejcem a stane se zákazníkem společností Comfort Energy s.r.o. nebo Bohemia Energy Entity s.r.o., zůstane mu doma také sada LED žárovek.

Ze slibovaného bonusu se však vyklube nákup za 1 Kč – zákazník totiž uzavírá na žárovky zvlášť kupní smlouvu. Korunu po něm přitom nikdo nežádá, má to být přeci dárek.

Dodavatelé využívají strašení, aby vylákali z klientů peníze

„Při využití práva odstoupit od sjednané změny dodavatele energií však tyto společnosti vyžadují po zákaznících úhradu plné kupní ceny žárovek ve výši 2 000 Kč. Smluvní pokuta činí 500 Kč, odmítá-li spotřebitel plnou cenu zaplatit.

Cílem této obchodní praktiky je přimět spotřebitele k okamžitému rozhodnutí a případně potrestat jej za to, že využívá zákonem garantované právo si smlouvu uzavřenou doma rozmyslet. Pokud snaha zkomplikovat zákazníkům odchod nezafunguje, dodavatel od nich alespoň vymůže pár tisíc korun.“

- Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu

Přechází-li odběratel ke společnosti LAMA energy a.s., pak mu prodává 6 kusů LED žárovek zcela jiná společnost, a to Blue Ocean Management s.r.o. Zatímco v reklamě jsou žárovky bonusem dávaným při změně dodavatele zdarma, v kupní smlouvě, kterou zákazník opět dostává, jsou hned dvě kupní ceny, zvýhodněná cena ve výši 5 Kč a plná ve výši 3630 Kč. Druhá uvedená je určena spotřebitelům, kteří u nového dodavatele nezůstanou.

TIP

Jak vyzrát na podomní prodejce?

 
 

Zákon stojí na straně zákazníků, ale málokdo to ví

Je v rozporu se zákonem vyžadovat zvláštní odstoupení od smlouvy o koupi žárovek, když spotřebitel ruší v zákonné lhůtě smlouvu s novým dodavatelem. Jestliže informuje nového dodavatele o svém rozhodnutí odstoupit od smlouvy ve lhůtě do pěti dnů před začátkem dodávek energií, povede to k automatickému ukončení související kupní smlouvy,“ konstatuje Zelený. 

Ušetřete za elektřinu v průměru 1 795 Kč ročně
 

Smlouvy na energii i žárovky jsou provázané

Přestože dodavatelé popírají provázanost smlouvy o dodávkách energií a kupní smlouvy na žárovky, jedná se o smlouvy spolu související, označované směrnicí o právech spotřebitelů jako smlouvy doplňkové.

Vyberte si levného dodavatele v klidu a bez nátlaku Srovnat ceny energií

Odstoupí-li spotřebitel od smlouvy o změně dodávek energií sjednané u něho doma, jsou tím automaticky ukončeny veškeré související smlouvy bez jakýchkoli jiných nákladů.

Není podstatné, zda je kupní smlouva na žárovky na jiné listině, uzavřená s jiným podnikatelem a třeba i s doložkou o nezávislosti na smlouvě o dodávkách energií, i tak zrušením změny dodavatele se bez dalšího zruší i práva a povinnosti z kupní smlouvy.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 67
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé