PŘEHLEDNĚ: Jak vznikají ceny energií pro příští rok? A které pojmy se vyplatí znát?

 

Už zanedlouho české domácností zjistí, kolik v příštím roce zaplatí za odběr elektřiny či zemního plynu. Jakým způsobem se celková výše plateb za energie stanovuje? A které faktory ji mohou ovlivnit? Přinášíme vám přehlednou časovou osu zachycující proces, který za necelé dva týdny odstartuje Energetický regulační úřad. A navíc připojujeme šikovný slovníček pojmů, které s cenami energií souvisí.

elektrické vedení v poliJak budou vypadat ceny energií v následujím roce? 

Jaký směrem se v roce 2017 vydají ceny energií? Povyrostou, udrží se na stávající úrovni nebo dokonce mírně klesnou? Odborníci a analytici jsou, stejně jako je tomu každý rok, ve svých soudech poměrně opatrní. Naznačují sice, že rapidní nárůst cen spíše neočekávají, ale zároveň jedním dechem dodávají, že se vzhledem k situaci na světových trzích může stát prakticky cokoliv.

Ceny elektrické energie a zemního plynu na světových burzách totiž dlouhodobě rostou, výrazné zdražení dodavatelé pocítili především při nákupu elektřiny. Tuzemské energetické společnosti ovšem nakupují obě komodity s velkým předstihem, aby je nezaskočil případný výpadek v dodávkách. Díky tomu je pravděpodobné, že koncových českých spotřebitelů se zdražení prozatím nedotkne

TIP

Stále váháte? Přečtěte si o hypotékách více!

 

Nic ovšem není jisté, a tak se zatím podívejte se, jak celková cena elektřiny a plynu, kterou Češi v příštím roce najdou na svém vyúčtování, vlastně vzniká a které faktory mohou její výši ovlivnit:

Ceníky energií 2017 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 10
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé