Analýza: Kam zamíří ceny plynu v roce 2017? A kolik domácnosti zaplatí za elektřinu?

 

Jaké budou ceny energií v roce 2017? To se čeští spotřebitelé dozvědí přibližně za měsíc. Zamíří účty za elektřinu a plyn vzhůru, budou se více méně držet letošních hodnot, nebo naopak dojde k jejich poklesu? To prozatím nelze přesně říct. Přesto jsme se pokusili podle určitých indicií a opatrných prognóz odborníků poodhalit, zda vás ceníky dodavatelů pro rok 2017 potěší, nebo naopak zvednou ze židle.

elektrické vedeníFinální ceny energií jsou prozatím obestřeny tajemstvím. 

Po nezvykle teplém září se konečně dostavil opravdový podzim, a tak se v českých bytech a domech naplno rozeběhla topná sezóna. Ta představuje období, kdy domácnostem razantně stoupnou účty za energie. I proto se lidé začínají zajímat o to, jaké budou ceny elektřiny a plynu v roce 2017. Klesnou, udrží se na úrovni letošního roku nebo povyrostou?

Neplaťte za plyn víc, než musíte. Správnou volbou dodavatele můžete ušetřit tisíce korun ročně!

V tuto chvíli zatím není nic jisté, a proto jsou i zkušení odborníci a energetičtí matadoři ve svých predikcích spíše opatrní a nepouštějí se do zbytečných spekulací. Jasno bude až poté, co Energetický regulační úřad (ERÚ) v posledních listopadových dnech zveřejní své cenové rozhodnutí pro následující rok.

Cenu elektřiny i plynu, kterou platí koncový zákazník, tvoří dvě složky – regulovaná a neregulovaná. Regulovanou část ceny každoročně na sklonku listopadu stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ), o složce neregulované pak rozhodují sami dodavatelé. V případě elektřiny tvoří regulovaná část 55 % celkové částky, zbylých 45 % připadá na složku neregulovanou. U plynu je situace odlišná, ERÚ může cenu této komodity ovlivnit pouze z jedné čtvrtiny, neregulovaná složka, jejíž výše zůstává na dodavateli, představuje celých 75 % výsledné platby.

Dodavatelé nechtějí riskovat ztrátu zákazníků

Dodavatelé energií musí na oznámení o výši regulované složky ceny plynu a elektřiny bleskově zareagovat, aby splnili povinnou ohlašovací lhůtu, která je ze zákona stanovena na 30 dní. Finální podobu ceníků, které vstoupí platnost 1. ledna následujícího roku, proto musí zveřejnit nejpozději 2. prosince. Pokud dodavatel tento termín zmešká, mohou ho nespokojení klienti opustit ve zkrácené výpovědní lhůtě. A odliv zákazníků je to poslední, po čem by dodavatelé energií toužili.

 
Zajímá vás, jak si stojí váš dodavatel plynu či elektřiny? Jednoduše si ho proklepněte!

Domácnostem, které mají u svého dodavatele smlouvu na dobu neurčitou, se změny cen automaticky projeví v následujícím vyúčtování. „Odběratelé se smlouvou na dobu určitou mohou mít cenu energií smluvně garantovanou, a tak se jich změna ceny elektřiny či plynu nemusí vůbec dotknout. Týkat se jich bude pouze úprava sazeb distribuce, a tedy právě změna v regulovaných cenách,“ popisuje energetik Tomáš Suchý ze společnosti Ušetřeno.cz.

TIP

Energetické tipy, které se vám mohou hodit: 

 

Experti jsou opatrní, zemětřesení ale neočekávají

I když se odborníci zdráhají vynášet před cenovým rozhodnutím ERÚ konkrétní soudy, obecně mezi nimi panuje přesvědčení, že k dramatickému nárůstu cen elektřiny či plynu spíše nedojde. A to i navzdory tomu, že se ceny elektřiny na burze zvyšují. Jak je to možné? Dodavatelé plyn i elektřinu nakupují s velkým předstihem, aby disponovali rezervami pro případ nouze či nenadáleho výpadku, a proto koncoví zákazníci pocítí zdražení obou komodit v delším časovém horizontu.

„S přicházející topnou sezónou očekávám zvýšenou aktivitu dodavatelů energií, kteří budou přicházet s akčními nabídkami. Pro odběratele elektřiny i plynu je dobrou zprávou, že nepochybně dojde ke snížení ceny komodity. Přestože z minimálních burzovních cen panujících na počátku roku se ceny elektřiny i plynu poněkud zvedly, stále jsou pod průměrem loňského roku. Nenastane-li tedy v závěru roku skutečně dramatické zvýšení, odběratelé si mohou říci o nižší cenu. A nenabídne-li jim dobrou cenu stávající dodavatel, určitě se najde lepší nabídka."

- Jiří Gavor, jednatel ENA

Jak naznačuje vyjádření energetického experta Jiřího Gavora, výši plateb za energie významně ovlivňuje také konkurenční boj mezi jednotlivými hráči na trhu, kteří se snaží nalákat nové klienty na nízké ceny či speciální akční nabídky. I z této skutečnosti lze usuzovat, že se ceny elektřiny a plynu pro rok 2017 pravděpodobně nebudou příliš lišit od těch letošních.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 9
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé