Ceny energií 2018: Nový předseda ERÚ naznačil, že zdražovat se bude. Jak moc?

 

Stejně jako každý rok i letos oznámí Energetický regulační úřad (ERÚ) na konci listopadu cenové rozhodnutí pro oblasti elektroenergetiky a plynárenství. Tentokrát jej už však neuslyšíme z úst Aleny Vitáskové, ale Vladimíra Outraty, který bývalou předsedkyni vystřídal ve funkci na začátku srpna poté, co jí vypršel šestiletý mandát. Tisková konference se bude konat 24. 11. 2017 v Národním technickém muzeu. A podle prozatímních prognóz to pro spotřebitele nevypadá úplně sluníčkově. Zdražovat se bude na 100 %. O kolik?

elektrické vedení 

Mysleli jste si, že po celonárodní tragédii – zdražení cheesburgerů, mléčných výrobků, vajec, masa, nájemného a především másla už Čechy letos jen tak něco ze židle nenadzdvihne? Na to bychom nevsázeli. Další rána, která by mohla přilít olej do ohně, a rozpoutat tak hromadnou hysterii, má přijít ještě před koncem roku. Cena elektřiny i plynu půjde nahoru. V posledních rozhovorech to potvrdil i nový předseda ERÚ Vladimír Outrata, podotkl však, že přesná čísla budou přednesena až na již zmíněné tiskové konferenci.

Typický český humor se ale nezapře, i kdyby na máslo nebylo 

český humor 

Než se ovšem začnete hlasitě vykřikovat: „Šmarjápano“ a rozčilovat se, jak si to ten regulátor představuje, kde na to máte pořád brát, když váš šéf nepustí korunu, dočtěte alespoň tenhle odstavec. On za konečnou cenu energií ERÚ vlastně zas tak moc nemůže. Musí jen zohlednit události posledních měsíců. Jaké? Především nárůst cen černého uhlí na světových trzích, který zapříčil zdražení silové elektřiny, a teď se raději něčeho podržte, o cirka 70 %. A aby toho nebylo málo, nesmíme zapomenout na zvýšení ceny za megawatthodinu zemního plynu o necelých 1,35 eur.

Sledujte, jak se k tomu postaví dodavatelé

Ať si regulační úřad dělá, co se mu zlíbí, důležitější pro vás je, jak na to zareagují dodavatelé energií. Koneckonců těm přece platíte za dodávky plynu a elektřiny. No a jejich poviností je, finální podobu ceníků, které vstoupí platnost 1. ledna následujícího roku, zveřejnit nejpozději 2. prosince. Jestli to nestihnou, jejich smůla, podle zákona za těchto okolností totiž mohou nespokojení klienti odstoupit od smlouvy ve zkrácené výpovědní lhůtě. 

A co váš dodavatel? Chcete se dozvědět, jestli nezdražil? Není nic jednoduššího, než si někdy během prosince, eventuálně v lednu, porovnat jeho ceník s konkurenčními pomocí naší online kalkulačky nebo také ERÚ kalkulačky. Cenové srovnání vám zabere jen několik málo minut. Navíc v případě, že váš dodavatel zdraží, můžete v mžiku přejít k levnějšímu. Změnou lidé průměrně ušetří 13 200 Kč jen během prvních dvou let.

tip Cenu elektřiny i plynu tvoří 2 složky – regulovaná a neregulovaná. Regulovanou část ceny každoročně na sklonku listopadu stanovuje ERÚ, o složce neregulované pak rozhodují sami dodavatelé. V případě elektřiny tvoří regulovaná část 55 % celkové částky, zbylých 45 % připadá na složku neregulovanou. U plynu je situace odlišná, ERÚ může cenu této komodity ovlivnit pouze z jedné čtvrtiny, neregulovaná složka, jejíž výše zůstává na dodavateli, představuje téměř 75 % výsledné platby.

Při vyřknutí slovního spojení „změna dodavatele“ se vám začínají dělat osypky a po čele stékat krůpěje potu? Není důvod. Ačkoliv se toho spousta lidí obává, není to žádné sci-fi. Sakumprásk všechno včetně tolik nenáviděného papírování za vás vyřídí energetičtí odborníci.  

  
Nemastí si na vás váš dodavatel kapsu? Spočítejte si během 2 minut, jestli můžete ušetřit 

Nepropadejte panice předčasně 

I když je nad hvězdy jasné, že zdražovat se bude, nemusíte doma čůrat po tmě a chodit zabalení v kožichu, který by vám mohl závidět i Yetti. K obřímu cenovému zemětřesení totiž určitě nedojde. Čestný pionýrský. 

„Celková změna průměrné regulované složky pro dodávku plynu v ČR nejspíše naroste jen o 2,8 procenta v porovnání s rokem 2017."

- Vladimír Outrata, předseda ERÚ

V případě elektřiny nám křišťálová koule říká, že zdraží o trochu více než plyn, vzhledem k již zmíněnému nárůstu cen uhlí. I přesto by se mělo jednat pouze o jednotky procent. Nic dramatického. Znatelněji než domácnosti pocítí zdražení velkoodběratelé.

tip 

Energetické tipy nad zlato:

Domácnostem, které mají u svého dodavatele smlouvu na dobu neurčitou, se změny cen automaticky projeví až v následujícím vyúčtování. „Odběratelé se smlouvou na dobu určitou mohou mít cenu energií smluvně garantovanou, a tak se jich změna ceny elektřiny či plynu nemusí vůbec dotknout. Týkat se jich bude pouze úprava sazeb distribuce, a tedy právě změna v regulovaných cenách,“ popisuje energetik Tomáš Suchý ze společnosti Ušetřeno.cz. Konec hlášení.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé