E-aukce energií? Kupujete zajíce v pytli

 

Slibem nezarmoutíš. Přihlaste se do aukce a snížíme vám výdaje za elektřinu a plyn o desítky procent, hlásají pořadatelé energetických dražeb. Jenže slepě důvěřovat planým řečem se nevyplácí. Elektronické aukce jsou totiž příslovečným zajícem v pytli.

e-aukce energií 

Domácnosti si mohou už slušnou řádku let svobodně vybírat dodavatele elektřiny i zemního plynu. Jedním ze způsobů jsou elektronické aukce. V soutěži vyhraje firma, která nabídne nejnižší cenu. První zkušenosti s nimi získali obyvatelé středočeských Říčan. Za velké mediální pozornosti se zde na začátku roku 2013 odehrála první e-aukce. Soutěžilo devět dodavatelů a obyvatelům obce klesly poplatky za elektřinu v průměru o 16 procent a za plyn dokonce o 30 procent.

Říčanský zázrak se neopakuje

Skvělá reklama, ale kdo automaticky očekává takovou zajímavou úsporu při každé dražbě, bude zklamán. Říčanský zázrak se v dalších městech daří málokdy naplnit. Ceny energií totiž oproti roku 2013 klesly. K úspoře by tedy došlo i bez e-aukce. Navíc se množí stížnosti na nekalé praktiky provozovatelů dražeb. Odmítavě se staví k tomuto typu akcí například Energetický regulační úřad, který se věnuje ochraně zájmů zákazníků a spotřebitelů.

Úřad varuje před diskutabilní podmínkou, že vstupem do dražby se zavazujete k podpisu smlouvy s výhercem aukce. Jenže jména soutěžících společností dopředu neznáte. Když vám vítězná nabídka nic nepřinese nebo se vám nebude líbit předložená smlouva, bude vás to stát dost peněz. Nezbývá nic jiného než vykoupit svou duši a zaplatit citelné sankční poplatky.

Ušetřete za elektřinu v průměru 1 795 Kč ročně

Smlouvy z aukcí bývají velmi často fixované. Což znamená, že musíte podepsat na několik let dopředu. Jenže v současnosti ceny energetických komodit na světových burzách klesají. Takže hrozí, že z dlouhodobého pohledu proděláte a zaplatíte mnohem víc.

Neověření dodavatelé

Elektronické aukce nevyužívají všichni dodavatelé. Obzvlášť zavedené společnosti se k dražbám staví chladně a ignorují je. Zákazníky tímto způsobem hledají především malé firmy s ručením omezeným, které mají nulovou historii. Zákazník si bohužel nemůže ověřit solidnost firmy. Kvalita dodavatele se určuje pouze na základě ceny, kdežto spolehlivost, důvěryhodnost nebo technické zázemí a zákaznický servis se vůbec nehodnotí.  

Jako si hodit korunou

První aukce ušetřily řadě domácností tisíce korun, ale situace se změnila. V současné době připomínají elektronické dražby loterii, kde vyhrává hrstka šťastných. Pokud máte rádi věci pěkně ve svých rukou, neměli byste slepě spoléhat na energetické aukce. Toužíte-li po úspoře, najděte si levného dodavatele sami přes internetové srovnávače. Vyhnete se neověřeným dodavatelům, o kterých jste nikdy neslyšeli, nebo smlouvám se skrytými poplatky.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 14
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé