Energetická chudoba ohrožuje české rodiny

 

Evropou obchází nová hrozba – energetická chudoba. Už dokonce vpadla do některých domácností v České republice. Rodiny řeší dilema, jestli obětovat pohodlí a šetřit energiemi nebo se najíst. Pomůže postiženým stát, nebo si musí pomoct sami?

Energetická chudoba 

Neustále rostoucí poplatky za vodu, teplo, elektřinu a plyn si vybírají vysokou daň. Odborníci zcela vážně řeší problém, který se v minulosti týkal pouze obyvatel rozvojových zemí. Energetická chudoba straší západní svět. Poplatky za energie vysávají z našich peněženek značnou část financí. Jenže ne všichni zvládají platit vysoké účty. Napříč celou Evropou přibývá lidí, kteří si nemohou zatopit, pravidelně se koupat nebo si dopřávat další civilizační standardy, protože by jim nezbyly peníze na základní životní potřeby.

Topit, či netopit, to je to, oč tu běží

Své o tom ví například v zemi Williama Shakespeara. Extrémní ceny energií staví britské odběratele do nepříjemné situace. Rozhodovat se mezi teplem a jídlem (tzv. Heat or eat dilema) rozhodně není příjemné, obzvlášť s ohledem na sychravé ostrovní počasí. Odhady hovoří o tom, že větší či menší problémy se týkají až čtvrtiny britských domácností. Téma energetické chudoby se dostalo na přetřes i na zasedání Evropské komise, která vypracovala několik analýz jak ochránit spotřebitele.

Česko v ohrožení

O energetické chudobě se v České republice zatím příliš nemluvilo, ale ani u nás není situace úplně růžová. Podle údajů Evropské komise se problém bude týkat až 20 % českých rodin. Nikoho asi nepřekvapí, že v ohrožení jsou hlavně nízkopříjmové skupiny. Jenže ani dnešní aktivně vydělávající nemají vyhráno. Nebezpečí se týká jak současných, tak budoucích seniorů.

TIP

Vezměte situaci do svých rukou a snižte své výdaje za energie:

 

Ceny tepla, vody a dalších komodit pravidelně skokově rostou a zasahují do rozpočtů domácností čím dál tím větším dílem. Letošní výjimečný rok, kdy ceny elektřiny a plynu mírně poklesly, se podle analytiků opakovat nebude. Naopak se dá v budoucnu očekávat další zdražování.

Jak ze situace ven

Nebezpečí energetické chudoby v tuzemských podmínkách zaznamenal Energetický regulační úřad, který už zahájil spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle názoru předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové ale nespočívá řešení v sociálních dávkách. Úřad by rád zavedl maximální cenový strop pro silovou elektřinu a plyn. „Je to svým způsobem krajní řešení, které ale bude potřebné ve chvíli, kdy zjistíme, že energetická chudoba již zasahuje určité procento našich občanů,“ uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková v rozhovoru pro magazín Pro-Energy. Podobné nařízení, které chrání spotřebitele, už funguje i v jiných středoevropských zemích, například v Polsku, Slovensku či Maďarsku.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé