Chci výhodnější energie: Jaké jsou výhody a slabiny elektronické aukce energií dTestu?

 

Domácnosti, které chtějí snížit platby za energie, se v posledních letech mohou zapojit do elektronických aukcí energií. Ty sice dokáží zajistit spotřebitelům úsporu, ale mohou také překvapit nevýhodnými podmínkami, které zákazníci často odhalí až ve chvíli, kdy už nemohou couvnout. S dražbou elektřiny a plynu nyní přišla i renomovaná spotřebitelská organizace dTest. Co domácnostem nabízí a jaké jsou její přednosti a slabiny?

Aukce energií s dTestem - ano, nebo ne?Elektronické aukce energií skýtají výhody, ale často i skryté záludnosti. 

Dražby energií jsou v Česku poměrně novým fenoménem. První z nich zajistila v březnu 2013 výhodnější ceny elektřiny a plynu pro obyvatele středočeských Říčan. Do aukcí slibujících úsporu se záhy zapojily stovky českých a moravských měst a obcí.

Podmínky, na něž v nich domácnosti přistoupily, ale nejsou vždy tak výhodné, jak se zdají, a z nové smlouvy někdy těží především sami dodavatelé. Spotřebitelé často podepíší smlouvu fixovanou na několik let, a tak si, přestože ceny energií na trhu klesají, uzavřou cestu k nižším platbám.

Spotřebitelská organizace jako zprostředkovatel aukce

Hromadnou aukci energií se na podzim loňského roku pod názvem Chci výhodnější energie rozhodla pro tuzemské domácnosti uspořádat také renomovaná spotřebitelská organizace dTest. Aukci pro dTest organizuje nizozemská společnost Pricewise. O hromadnou změnu dodavatelů energií pod záštitou dTestu se v tuto chvíli nezávazně zajímá bezmála 28 tisíc spotřebitelů.

„Projekt dTestu představuje první akci podobného typu v České republice, a proto nelze říci, jaký bude jeho výsledek. Za problematické považuji, že díky anonymitě může aukci vyhrát prakticky kdokoliv. Vítězný dodavatel pak nemusí být administrativně připraven na velké množství nových zákazníků, a proto existuje možnost, že účastníci dražby narazí na problémy při převodu. Pokulhávat může i zákaznický servis.“

- Tomáš Suchý, energetický expert Ušetřeno.cz

Nezávazná registrace a čas na rozmyšlenou

Jaká jsou specifika aukce pořádané organizací dTest? Projekt Chci výhodnější energie byl spuštěn na počátku listopadu 2015 a jeho cílem je především ztransparentnit český energetický trh a získat silnější vyjednávací pozici vůči dodavatelům energií. Zájemci o účast v kampani se mohou na jeho webových stránkách nezávazně zaregistrovat.

Registrace bude ukončena 11. února a poté bude vybrán dodavatel, který spotřebitelům nabídne nejlepší cenu a nejvýhodnější podmínky odběru energií. Dodavatelé během aukce dodávají své nabídky anonymně. V březnu účastníci aukční kampaně obdrží osobní nabídku a dostanou několikatýdenní lhůtu na její zvážení a porovnání s konkurencí.  Rozhodnou-li se nabídku přijmout, mohou do 30. dubna vyplněním a odesláním formuláře změnu dodavatele potvrdit.

Stále více lidí uvažuje o tom, jak by mohli snížit výdaje své domácnosti.Jsou elektronické aukce energií správnou cestou k úspoře? 

Tvrdé podmínky pro dodavatele

Pro dodavatele, kteří se aukce zúčastní, stanovila společnost dTest soubor podmínek pro ochranu spotřebitele. Dodavatel, který požadavky nesplní, se do kampaně nemůže zapojit. Domácnosti díky tomu získají například garanci, že smlouva s novým dodavatelem bude podepsána na dobu jednoho roku bez automatického prodlužování.

Podmínky dTestu také zaručí, že smlouva nebude obsahovat žádné skryté poplatky. Dodavatelé se také musí vyvarovat požadování zvláštních poplatků za vyúčtování v papírové podobě a zavazují se k bezplatnému akceptování všech typů platby.    

Aukce má svá pro, ale i proti

Nezisková organizace dTest v České republice platí za ochránce práv spotřebitelů. V minulosti se v mnoha kauzách zasadila o spravedlivý přístup k občanům i zákazníkům a upozornila také na nekalé praktiky obchodníků a dalších subjektů na trhu. Dá se tedy předpokládat, že by neriskovala svou dobrou pověst v pochybném projektu. Přesto si shrňme, jaká pozitiva a negativa může dražba energií, kterou pořádá, skýtat: 

  • Transparentní a rovné podmínky pro účastníky – na zájemce o aukci nečekají skryté poplatky a další nástrahy, které se v souvislosti s dražbami energií v minulosti objevily.
  • Čas na rozmyšlenou po obdržení nabídky – účastníci aukce se předem nezavazují k tomu, že nabídku musí přijmout, jako tomu u většiny dražeb bývá.
  • Záštita renomované organizace – dTest by neohrozil své dobré jméno, a proto lze očekávat, že se účastníci aukce nedočkají nepříjemných překvapení.
  • Dodavatelé energií nemají jistotu, zda zákazníky skutečně získají, a proto, aby neriskovali případné ztráty, hrozí riziko, že neklesnou s cenami na skutečné minimum. Sám dTest přiznává, že v konkurenci výhodných produktů na trhu nemůže úsporu garantovat všem.
  • dTest se primárně nesoustředí pouze na energetiku, a proto není jisté, zda budou mít dodavatelé energií snahu se do dražby zapojit.
  • Nezávaznost je výhodou, ale zároveň i slabinou projektu, neboť nelze dopředu odhadnout, jaký bude mít aukce úspěch. Může se stát, že účastníci obdrží nabídky, které nebudou tak výhodné, jak očekávali, a proto změnu dodavatele nezrealizují.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 31
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé