E.ON radí: Jak snížit náklady za elektřinu?

 

Trápí Vás zbytečně vysoké účty za elektřinu a chtěli byste vědět, jak a kde můžete snadno ušetřit? Začněte jednoduchou změnou každodenních návyků či investicí do úsporných žárovek. Máme pro Vás praktické tipy, díky kterým zjistíte, že šetřit za elektřinu je poměrně snadné.

Sviťte s rozumem a úsporně

rodina 

Základním pravidlem, jak uspořit za osvětlení, je svítit s rozumem. To znamená především nesvítit zbytečně ve všech místnostech nebo na chodbách, kde nikdo není. Pokud jste zvyklí večer rozsvítit v celém domě a zhasnout až těsně před spaním, může Vám chvilku trvat, než si na zhasínání zvyknete. Vědomí, že uspoříte by pro Vás ale mělo být dostatečnou motivací si na tuto drobnost zvyknout.

Další možností, jak ušetřit za světlo jsou úsporné žárovky. Že jim déle trvá, než se pořádně rozzáří? Počkat si několik vteřin na pořádné světlo se vyplatí. Nákup úsporných žárovek do Vaší domácnosti je jedním z nejjednodušších způsobů, jak stlačit svůj účet za elektřinu. S úspornými žárovkami uspoříte až 80 % energie a navíc vydrží svítit až 15 000 hodin, tedy patnáctkrát déle než klasické žárovky.

Nenuťte chladničku zbytečně chladit

Chladnička a mrazák patří mezi nejhladovější spotřebiče v domácnosti. Stojí proto za to věnovat pozornost jejich umístění. Správné místo je suché, chladnější a dobře odvětrávané – pokud možno co nejdále od topení. Nezapomeňte na pravidelné odstraňování námrazy u starších chladniček a na kontrolu těsnění ve dveřích. Chladič alespoň jednou za rok otřete od prachu. Zvýšíte tím jeho účinnost. Pokud ani pak nebudete se spotřebou své ledničky spokojeni, je na místě investice do moderní chladničky energetické třídy A++.

 

Pohotovostní režim spotřebičů

Malé spotřebiče jako televize či DVD jsou nenápadnými žrouty elektřiny. Neustále běží v pohotovostním režimu, kdy je jejich spotřeba zdánlivě zanedbatelná (asi 3 - 5 W/h), ale při počtu takových spotřebičů v běžné domácnosti se mohou náklady na živení vypnutých spotřebičů vyšplhat i přes 1500 Kč ročně. Ušetřit můžete například odpojením ze zásuvky či vypnutím prodlužovací šňůry, ve které jsou zapojeny.

 

Poměrně jednoduše můžete uspořit i u vaření a pečení. Především, vybírejte vždy plotýnku s velikostí odpovídající Vašemu hrnci a nezapomeňte používat pokličky. Také věnujte pozornost nádobí, které používáte – hrnce s vypouklým dnem mají až o 30 % větší spotřebu než hrnce s rovným dnem. A pokud si chcete jen ohřát porci jídla, určitě se vyplatí použít mikrovlnnou troubu. Vyhnete se energeticky neefektivnímu ohřívání studeného kastrolu, kvůli jedné malé porci.

Pokud jste již sklidili ze stolu, je na čase umýt nádobí. Zatímco při mytí běžné dávky nádobí ve dřezu spotřebujete přibližně 30 litrů vody, myčce stačí přibližně polovina. Díky tomu je u moderních myček spotřeba elektřiny o 35 až 60 % nižší. Moderní myčky jsou navíc vybaveny senzory, které sledují špinavost odtékající vody a dokážou přizpůsobit teplotu přitékající vody a množství mycího prostředku tak, aby dosáhly maximální efektivity.

Perte na nízký tarif a v chytrých spotřebičích

Mezi základní rady pro energeticky úsporné praní patří fakt, že zapnutí pračky se vyplatí odložit na dobu nízkého tarifu. Používání kvalitních pracích prostředků navíc v dnešní době umožňuje snížit teplotu praní a uspořit značnou část energie. Není proto nutné prát vše na 90°, pro naprostou většinu praní Vám postačí 60° a méně, což samo o sobě sníží spotřebu elektřiny až o 25 %. Vždy se také snažte prát naplněnou pračku. Je sice pravda, že moderní pračky umí nadávkovat vodu a celé praní upravit podle množství prádla, ale stále platí, že praní plné pračky je z hlediska spotřeby energie i vody nejúspornější.

Další možností je také využití revoluční pračky a sušičky z řady Gorenje powered by E.ON, kterou společnost E.ON představila na trh ve spolupráci se společností Gorenje a která je vybavena speciálně vyvinutým programem ECO. Díky tomuto programu spotřebiče dokáží rozpoznat, kdy došlo k přechodu na nízký tarif, a v tu chvíli aktivovat předem nastavený prací cyklus. Vy se tak o změnu tarifu nemusíte starat, jelikož ji pračka ohlídá za vás a vy díky tomu perete vždy jen v době, kdy je elektřina levnější.  Cena těchto spotřebičů není vyšší než u spotřebičů obdobné kvality, ale díky chytré funkci ECO můžete za dobu jejich životnosti ušetřit desítky tisíc korun. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3