Platby za elektřinu podle jističe nebudou. Plánuje se Vyvážený tarifní systém

 

Energetický regulační úřad (ERÚ) dnes ohlásil, že upouští od původního návrhu změn plateb za elektřinu. Ten začátkem letošního roku vzbudil velkou nelibost veřejnosti především kvůli plánovanému vlivu velikosti jističe na výši plateb za elektřinu. Od toho ERÚ ustupuje a přichází s návrhem jiným.

žárovka ležící na zelené trávěPozměněný návrh tarifní struktury má být spravedlivější a brát ohled na budoucnost. 

Nová tarifní struktura (NTS), tak jak ji ERÚ představil v lednu letošního roku, je definitivně mimo hru. Vyplývá to z tiskového prohlášení ERÚ, který dnes zveřejnil oficiální výstupy veřejného konzultačního procesu k Nové tarifní struktuře (NTS) a představil své budoucí kroky. Připomínek k původnímu návrhu se sešlo přes 16 tisíc.

Chataři můžou být v klidu

Klíčovou informací pro každého odběratele elektřiny je především to, že ERÚ vyslyšel hlas veřejnosti. Jak potvrzuje i Alena Vitásková, předsedkyně ERÚ, již nyní je jasné, že další návrh nepočítá s tím, že by platby byly primárně účtovány podle jističe.

V novém návrhu, tzv. Vyvážené tarifní struktuře (VTS), by platba za jistič měla být ve výpočtech nahrazena parametrem soudobosti. Ten má podle vysvětlení ERÚ značit, kolik spotřebičů nárazově domácnosti skutečně využívají a kdy je zapínají. Na rozdíl od kapacity jističe, která určuje jen bezpečnostní a tedy teoretický limit spotřeby, by mělo jít o spravedlivější parametr, který více odráží reálné chování odběratele elektřiny.

V klidu podle ERÚ mohou být i chataři, kterým hrozilo, že se původní NTS nepříjemně podepíše na jejich faktuře za elektřinu. Vzhledem k tomu, že čerpají elektřinu hlavně o víkendech, kdy je síť méně vytížená, by tak na ně nový způsob výpočtu neměl mít výrazný dopad. „Již v průběhu veřejného konzultačního procesu jsem občanům sdělila, že jsme národ chatařů, chalupářů a zahrádkářů a nepřipustím, aby necitlivou a zcela zbytečnou změnou došlo k znehodnocení našich zvyklostí a životního stylu!“ sdělila Alena Vitásková.

TIP

Více o problémech NTS:

 

 

Větší spravedlnost a ohled na budoucnost

Jak už samotný název napovídá, Vyvážený tarifní systém (VTS) se má podle ERÚ soustřeďovat především na spravedlivé rozdělení nákladů na provoz distribuční soustavy. Návrh by měl být vytvořen i s ohledem na následující desetiletí, kdy se počítá s rychlým růstem decentrální výroby elektřiny. Podle Vitáskové by v žádném případě nemělo docházet k penalizování samovýrobců elektřiny. “Ať už si montují na střechu solární panely nebo jiné zdroje energie, tak pro ně musíme nastavit speciální tarif tak, aby náklady na jejich připojení neplatili ostatní uživatelé sítě a zároveň byl tarif pro samovýrobce tak zajímavý, že se nebudou chtít odpojit,“ dodává Alena Vitásková.

VTS bude sestaven v souladu s Opatřením předsedkyně ERÚ, které předsedkyně ERÚ vydala k dané problematice v návaznosti na výsledky veřejného konzultačního procesu. Opatření předsedkyně naleznete na webu www.eru.cz.

  
Trápí vás náklady za elektřinu? Zjistěte, jestli skutečně máte toho nejlevnějšího dodavatele.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8