Cenové rozhodnutí ERÚ je venku: Plyn zlevní, o elektřině zatím není jasno

 

Energetický regulační úřad (ERÚ) na tradiční tiskové konferenci zveřejnil cenová rozhodnutí pro oblasti elektroenergetiky a plynárenství na rok 2017. Regulovaná složka plynu, která tvoří zhruba pětinu výsledné ceny, se zvedla o 2,67 %, domácnosti přesto ušetří. U elektřiny ale stále nemáme jasno. V cenovém rozhodnutí totiž nebyly zohledněny notifikace pro podporu obnovitelných zdrojů, které včera schválila Evropská komise. Právě ty by mohly výší regulované složky ceny elektřiny ještě výrazně ovlivnit. 

plyn 

Výše regulované složky plynu vzroste, domácnosti přesto ušetří

Po dnešním dopoledni jsme již měli znát přesnou výši regulované složky elektřiny i plynu, nakonec ale příliš moudří nejsme. Z toho, co na konferenci oznámila předsedkyně ERÚ Alena Vitásková, je jasné jen to, že ačkoliv se výše regulované složky plynu bude zvedat o 2,67 %, na čemž mají hlavní podíl předešlé teplé zimy a s nimi související snížení celkové spotřeby plynu, domácnosti to na svém vyúčtování nepocítí. Podle vývoje velkoobchodních cen plynu lze totiž očekávat pokles neregulované části ceny, kterou si určují jednotliví dodavatelé, a to přibližně o 5–10 %. 

Rozdíl v nákladech domácnosti, která používá plyn pouze k vaření a spotřebuje kolem 840 kWh ročně, se odhaduje na 67 Kč. Při spotřebě 18 900 kWh by se úspora mohla vyšplhat až na 1 611 Kč. Nejvíce by pak mohli ušetřit majitelé rodinných domů, kteří využívají plyn k vaření, ohřevu vody i topení, a to něco kolem 2 700 Kč. Vše ale samozřejmě závisí na tom, jak na cenové rozhodnutí ERÚ zareagují jednotliví dodavatelé plynu. Zlevnění zatím potvrdili jen někteří dominanti. Společnost innogy (původně RWE) například pro příští rok přislíbila od února pokles cen o necelá 4 procenta.  

TIPStále tápete a máte dotazy související s novými ceníky elektřiny a plynu či změnou dodavatele? Zavolejte nám na číslo 226 289 026 nebo pošlete e-mail na energie2017@usetreno.cz
 
 

Cena přepravních tarifů pro tranzit plynu půjde dolů

Alena Vitásková uvedla, že se příští rok významně sníží cena přepravních tarifů pro tranzit plynu přes území České republiky. Důvodem je hlavně zatraktivnění tuzemské plynárenské soustavy. Pokud by tyto poplatky byly extrémně vyšší než v okolních zemích, mohlo by to vést k tomu, že obchodníci budou dopravu plynu přes Česko minimalizovat. Nízké využití sítí by pak mohlo způsobit, že se budeme muset více podílet na nákladech na jejich provoz a údržbu. To by vyústilo ve vyšší ceny pro konečné spotřebitele.   

S tím souvisí také plánované snížení uznávaného množství plynu na pohon kompresních stanic využívaných k tranzitní přepravě. Subjekty přepravující plyn přes ČR by měly v příštím roce hradit pouze takové množství plynu na pohon, které je nutné k přepravení požadovaného množství plynu přes Česko do navazujících zemí. V souvislosti se snížením tohoto parametru podal provozovatel přepravní soustavy na ERÚ žalobu. Úřad ale tvrdí, že tímto krokem vytvořil podmínky pro to, aby byla česká přepravní trasa cenově srovnatelná s okolními systémy a byl minimalizován negativní dopad na české spotřebitele.   

U elektřiny je situace složitější

Radost z ohlášeného poklesu cen elektřiny je ale předčasná. Konečná výše regulované složky totiž podle úřadu závisí na tzv. notifikacích pro podporované zdroje v ČR. Po jejich zohlednění a vydání nového cenového rozhodnutí se bude výše regulované složky elektřiny nejspíše pohybovat ve stejné cenové hladině jako letos, by měla mírně stagnovat.

Jako důvod, proč podporu pro drtivou většinu obnovitelných zdrojů nevypsala, Vitásková uvedla: „V této chvíli nemáme tento dokument v ruce. Věříme, že ho v řádu hodin obdržíme. Pak ho úřad prozkoumá a rozhodne, zda vydá opravné cenové rozhodnutí. „Jsme připraveni nové cenové rozhodnutí vydat bezodkladně,“ dodala předsedkyně k možnosti, že notifikace z Bruselu budou v pořádku.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 10
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé