Historie internetu: Jak vznikl zázrak, bez kterého se dnes neobejdeme?

 

Bez paniky z atomových bomb by nejspíš nikdy nevznikly e-maily ani e-shopy. Na druhou stranu neexistoval by spam, otravné internetové reklamy a vy byste se nejspíš věnovali něčemu produktivnějšímu než četbě tohoto článku. Víte, jak vznikl internet?

právo na internetVe Finsku mají obyvatelé země dokonce zákonem ukotvené právo na internet. 

Kdy došlo k velkému třesku digitálního věku? Příběh zázraku, díky kterému dnes můžete sdílet videa s roztomilými koťátky a věnovat se jiným duši povznášejícím kratochvílím, se začal psát v roce 1957.

Počítače z pravěku

 

Bug

Když programátoři mluví o chybě v počítačovém softwaru, používají termín bug. V angličtině to znamená brouk nebo štěnice. První závadu totiž zavinila můra chycená mezi počítačový panel a elektrické relé.

 

Sputnik 1 zahájil svou úspěšnou tour kolem Země a Američané propadli depresím z toho, že jsou pozadu za Sověty v technologickém vývoji. Jak tehdy vypadaly počítače?

Obrovské bedny s dráty zabíraly celé místnosti, jež se musely chladit kvůli málo výkonné technice, která měla tendenci se přehřívat. Neforemné stroje „chroustaly“ pouze manuálně vložené informace, takže při přenosu dat od vývojářů k technikům docházelo k množství bugů.

Rok 1957 se stal přelomovým, protože díky umožnění dálkového přístupu k objemným počítačovým krabicím mohli vývojáři zadávat příkazy přímo do počítače bez prostředníků.

Hrozba atomové války urychlila pokrok i první internet

Krůčky směřující k vynálezu internetu popohnala v roce 1962 Kubánská krize, obrazně řečeno téměř rychlostí LTE. Sověti rozmístili na Kubě jaderné hlavice, svět se děsil nukleární války a američtí vědci dostali jasné zadání, vytvořit komunikační systém použitelný v „době temna“, kdy se lidé budou skrývat v atomových bunkrech. Zrodil se koncept „galaktické sítě“, která připomínala dnešní internet, tedy decentralizovanou síť, kterou nelze vyřadit zničením jednoho důležitého centra.

Jak vznikl internet i konkurence poštovních holubů

 

Víte, že ve virtuálním světě si každý den pošleme 247 miliard e-mailových zpráv a 81% podíl tvoři nevyžádaná pošta (spam)?

 

V roce 1969 se čtyři počítače poprvé propojily do sítě a vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles poslali první zprávu svým kolegům ve Stanfordu. Odrovnalo to sice celou síť a namísto slova LOGIN (přihlášení) poslali jen slabiku „LO“, ale ani mágové z Applu nevyvinuli MacBook za den.

V roce 1971 byl poslán první e-mail, s naprosto nesmyslným textem nahodile naťukaným na klávesnici. Za rok nato už v síti pro šíření informací mezi vědci bylo zapojeno 23 počítačů včetně strojů na Havajských ostrovech a později se „online“ dostali i v Londýně či Norsku.

žena surfující na internetuJak nám internet změnil život? Dle jedné statistiky se dnes 1 z 6 manželských párů potkává nejdříve online. 

E-mail na posílání prkotin používali už vážení vědci

Ale začalo se to trochu zvrhávat. Místo aby si vědci vyměňovali odborné poznatky, používali síť hlavně k posílání osobních zpráv. V roce 1984 si vtipné e-maily mohlo přeposílat již 1 000 počítačů v síti, o tři roky už se online rodina rozrostla na 28 tisíc členů.

Historie internetu: Zlomové okamžiky

  • 1969: Počítače čtyř univerzit se setkaly v jedné síti. Předchůdce internetu se jmenoval Arpanet podle americké Agentury ministerstva obrany pro výzkumné účely (ARPA).
  • 1972: Probíhá vývoj prvního e-mailového programu.
  • 1973: Poprvé byl představen počítačový protokol TCP/IP, kterým se mezi sebou počítače dorozumívají dodnes.
  • 1983: Arpanet se rozděluje na dvě sítě, Milnet pro vojenské účely a pozdější Internet pro komerční využití.
  • 1991: Tim Berners-Lee, do té doby neznámý fyzik z CERNu, začal spřádat vlákna celosvětové pavučiny, kterou známe pod jménem World Wide Web neboli WWW.
  • 1993: Narodil se tatínek Mozilly, Chromu a Internet Explorer. První internetový prohlízeč se jmenoval Mosaics.
  • 1994: Začíná podnikat první online banka. Také je provedena vůbec první objednávka. Zákazník si přes internet koupil pizzu.
  • 2010: Internetem brouzdají více než 2 miliardy uživatelů.

K čemu nám ten překotný technologický pokrok vlastně byl? Když si dneska chcete objednat pizzu, nemusíte už zvedat telefon a s někým cizím mluvit. Stačí zmáčknout párkrát enter. Aspoň tak to viděl jeden z historiků internetu, ale každému změnil internetový zázrak život asi trochu jinak.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8