I přes růst cen energií v tomto roce je možné ušetřit

 

Pokud se zákazníci energetických společností rozhodnou v roce 2013 změnit svého dodavatele, mohou ušetřit až 10 000,- Kč ročně. Nejvíce lze ušetřit na změně dodavatele plynu, následuje elektřina. Podle zástupců srovnávače lze očekávat, že svého dodavatele elektřiny v tomto roce změní o 34 % meziročně více Čechů, u plynu to bude meziročně o 36 % odběratelů více.

rodina 

Celková cena elektřiny stoupne v roce 2013 stejně jako u plynu o necelá 3 %. V elektřině stoupla cena regulované složky o 10 %, u neregulované složky elektřiny se naopak očekává 5 % pokles ceny. Díky nižšímu podílu tzv. neregulované složky ceny roční úspora u elektřiny bude o něco nižší než u plynu, přesto však mohou domácnosti při vhodném výběru dodavatele energie ušetřit kolem 2 000 Kč ročně. Podle analytiků změní letos dodavatele plynu zhruba 380 000 odběrných míst.

 

„Průměrně se cena plynu, ve které není započítána daň z přidané hodnoty, zvýší o necelá 3 %. Bude ale však záležet na tom, jak na změnu regulované složky zareagují jednotliví dodavatelé,” říká specialista na energie Tomáš Suchý z nezávislého srovnávače Ušetřeno.cz a pokračuje: „Domácnosti, které využívají plyn pouze k vaření, zaplatí v tomto roce zhruba o 100,- Kč více, domácnosti, které plynem vytápí celý dům, mohou zaplatit až o 1 000 Kč více. V případě plynu lze podle našich výpočtů ušetřit až 8 000 Kč ročně.“

 

Jak změnit dodavatele?

  • Vyplníte jednoduchou online kalkulačku
  • Zjistíte, který dodavatel je nejlevnější
  • Odešlete objednávku na změnu poskytovatele plynu
  • Ozve se Vám operátor, který s Vámi změnu provede
  • Začínáte šetřit na plynu

V roce 2012 změnilo dodavatele energií o 2 % více českých domácností či firem než tomu bylo v roce 2011. Tomáš Suchý k tomu říká: „Pozorujeme mírné zpomalení růstu změn dodavatelů energetiky, což je způsobeno celkovým poklesem podílu podomních prodejců na změně dodavatele energie. Češi jsou stále informovanější, mnohem méně se nechají tlačit supervýhodnými akčními nabídkami od podomních prodejců a chtějí si v klidu porovnat více dodavatelů. Předpokládáme, že stejně jako doposud, se bude zvyšovat podíl převodů, které budou uskutečněny přes internet,“ dodává Suchý.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1