Internet v zahraničí 2018: Jak být online na cestách? A kolik vás to bude stát?

 

Jaro je tu. Sluníčko svítí. Ptáčkové cvrlikají. Slečnopaní všech věkových kategorií začínají trýznit svá těla mezi upocenci ve fitness centrech, aby se zbavily okrasného tukového prstence a do plavek byly takzvaně epes rádes. A většina človečí populace už začíná přemýšlet, kam by alespoň na víkend utekla od pracovních povinností. Je tedy nejvyšší čas prozkoumat, jak je to letos s internetem v zahraničí a kolik vás bude stát, když se rozhodnete do kufru přibalit nějaké ty gigabajty k dobru. Přinášíme vám shrnutí, co nabízí naši mobilní operátoři. 

internet v zahraničí 

Internet v mobilu je dnes už prakticky samozřejmostí. Lidé touží být online v metru, na pláži, v pralese, na Mount Everestu, zkrátka i na těch nejzapadlejších místech světa uprostřed ničeho, aby mohli natáčet své stories, postovat selfíčka na Instagram a oblažovat své kamarády tím, jak se mají prostě skvěle #hlavněbezfiltru #aťžijouinstagramovýživoty. Případně trpí nutkavou potřebou na dovolené pracovat, číst e-maily a na dálku pomáhat svým spolupracovníkům. 

Naštěstí internet v zahraničí už dávno není zapovězenou 13. komnatou. Alespoň pokud se nechystáte do končin jako Uzbekistán, Ghana nebo Brunej, kde pravděpodobně nebude ani signál, a pokud ano, tak za otevření e-mailové schránky zaplatíte stejně jako za pronájem 3pokojového apartmá z bazénem a vířivkou. Na kolik vás tedy letos připojení na cestách vyjde? Prostudovali jsme za vás nabídku trojice největších mobilních operátorů.

 

Konec roamingu v EU

Od 15. června 2017 můžete v zemích Evropského hospodářského prostoru používat svůj tarif jako doma. Tedy bez roamingových příplatků.

 

Možnosti připojení v zahraničí

Jestliže chcete, aby váš chytrý telefon jásal nad přísunem dat i za hranicemi ČR, máte několik možností. Zaprvé je to bezplatné Wi-Fi připojení. V hotelu ani restauraci už nebývá žádným nadstandardem a většinou postačí těm, kteří by se jen občas rádi koukli, co je u nich doma nového. Ovšem spolehlivost, že data proletí vzduchem až do vašeho telefonu a načte se stránka, nemusí být vysoká. Někdy se vám mobil prostě nepřipojí, ani kdybyste se na hlavu postavili. A na pláži chytíte spíš úpal než Wi-Fi. 

Pídíte se po něčem nezávislejším? Pak máte dvě možnosti. Buď zažádáte o některý z datových balíčků, nebo zaplatíte jen za skutečně spotřebovaná data. Obě možnosti mají jedno společné, musíte mít aktivovaný roaming.

  
Neplatíte za mobilní internet víc, než musíte? Zjistěte to během 2 minut v našem srovnání

Ďábelské účtování po kilobajtech

Datový balíček není nic pro vás a raději byste zaplatili jen za data, která skutečně projdou vaším telefonem? Potom se vám hodí účtování za reálně spotřebovaná data. Samotné účtování probíhá za každý započatý 1 kB, případně 10 kB v závislosti na roamingové zóně. Hodí se tehdy, pokud nemáte v plánu internet příliš využívat, ale chcete mít něco pro strýčka Příhodu.

Rozdělení zón O2 T-Mobile Vodafone
1 MB v Zóně 1  jako v ČR jako v ČR jako v ČR
1 MB v Zóně 2 240 Kč 75 Kč 252,08 Kč
1 MB v Zóně 3 300 Kč 360 Kč 302,50 Kč
 

Jaké datové balíčky si můžete přibalit do kufru?

Nabídka datových balíčků je pestřejší než v hotelovém lobby baru. A navíc většinou vycházejí mnohem levněji než zmíněné účtování po kilobajtech. Vybrat si můžete denní i dlouhodobější balíčky. Liší se nejen cenami, ale také datovým limitem a platností v rámci zón.

T-Mobile: Nabídka datových balíčků do zahraničí

Datový balíček Datový limit Zóna 1 Zóna 2 Zóna 3
Internet v zahraničí na den Do 5 MB - 60 Kč 180 Kč
30 MB - 240 Kč 725 Kč
Internet v zahraničí 100 MB 100 MB - 850 Kč 2 750 Kč
 

U T-Mobile je situace jednoduchá. Sjednat si lze dva typy tarifů. Denní balíčky (5 a 30 MB) jsou platné 24 hodin od prvotní aktivace a poté se automaticky deaktivují. Nabídka platí pro všechny zákazníky. Pro dlouhodobější pobyt je vhodný Internet v zahraničí 100 MB, který můžete využívat až po dobu 30 dní. Zde je třeba dodat, že si jej nemohou aktivovat majitelé předplacených karet Twist

cestování 

Vodafone: Nabídka datových balíčků do zahraničí

Datový balíček  Objem dat celkem Spotřeba dat Cena za 24 hod. Cena za MB při překročení limitu
Balíček pro zónu 1 50 MB 5 MB 6,90 Kč 1,66 Kč
5 až 50 MB 69 Kč
Balíček pro zónu 1+2 50 MB 5 MB 89 Kč 30 Kč
5 až 50 MB 339 Kč
Balíček pro zónu 2+3 50 MB 5 MB 99 Kč 30 Kč
5 až 50 MB 369 Kč
 

tip TIP: Nemáte představu, kolik vám bude stačit dat? Právě proto jsme pro vás udělali průzkum, kolik potřebujete mobilních dat na prohlížení e-mailů či lajkování fotek vašich přátel.

Vodafone svým klientům dává na výběr více možností. Zvolit si mohou Internet na den, a to v 5 MB nebo 5 až 50 MB variantě, za nějž zaplatí od 6,90 Kč do 369 Kč dle roamingové zóny (přehled zemí pro jednotlivé zóny na stránkách operátora). Tarif platí 24 hodin od prvního připojení. V případě vyčerpání datového limitu je možné ho obnovit opětovnou aktivací tarifu za denní poplatek v plné výši. 

Datový balíček Objem dat Cena za měsíc Cena za MB při překročení limitu
Balíček pro zónu 1  300 MB 369 Kč 1,66 Kč
Balíček pro zónu 1+2 150 MB 1 369 Kč 30 Kč
 

V nabídce operátora nechybí ani Připojení na stálo. Tedy balíček o určitém objemu dat (300 nebo 150 MB), který platí po dobu jednoho měsíce. Je tedy na vás, jestli jej vyčerpáte jednorázově, nebo postupně. S výběrem tarifu vám pomůže roamingová kalkulačka. Stačí do ní zadat několik základních údajů a ihned se dozvíte, kolik vás bude stát připojení, volání i zprávy z místa dovolené nebo služební cesty.

O2: Nabídka datových balíčků do zahraničí

V případě, že jste zákazníkem společnosti O2, můžete si vybrat, jestli chcete za připojení v zahraničí platit dle základního ceníku, či zda si pořídíte předplacený balíček, který vychází stejně jako u konkurence výhodněji, ale je třeba si zakoupit větší objem dat.

Druh balíčku Podmínky využití Cena balíčku
TOP svět Paušály 599 Kč
Svět s 25 MB Předplacené karty 99 Kč
 

Datové balíčky jsou k dostání v jednorázové verzi nebo s měsíčním plněním. Paradoxně vyjde jednorázová varianta výhodněji. Ceny se opět liší dle roamingových zón. Pokud chcete vědět, kolik zaplatíte za připojení, stačí na stránkách operátora kliknout na vybranou destinaci. Následně se vám načte tabulka s cenami.

tip TIP: Moře se letos nekoná a vy budete trávit svou dovolenou jen za humny? To se vám bude hodit článek, jak zapojit internet na chatu a chalupu.

Zdroj dat: Ceníky jednotlivých operátorů; ceny jsou včetně DPH.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 10
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/interni-bannery-mobilni-internet-2.png