10 nejčastějších chyb, které děláme s penězi na dovolené

 

Vyplatí se vyměnit si peníze ve směnárně či bance před odjezdem, nebo je výhodnější spoléhat se na platbu kartou? Kde najdete nejlepší směnné kurzy? Jaké patálie vám hrozí, pokud si do ciziny vezmete jen jednu platební kartu? Dáme vám tip, jak se vyhnout klasickým chybám při utrácení peněz na dovolené.

dovolená u moře 

Vaše dovolená nemusí stát majlant, i když se vypravíte do exotiky. Když se dobře připravíte a budete s penězi zacházet chytře, můžete si na ostrově s písčitou pláží a azurově modrým mořem v klidu objednat další koktejl, protože víte, že to můžete dovolit. Podívejte se na 10 tipů, jak si pořádně užít dovolenou a zajistit, aby vás letní radovánky nezruinovaly.

Cestujte v klidu a pohodě s pojištěním Porovnat ceny
 1. Nespoléhejte pouze na jednu platební kartu

  Vždycky je lepší mít schovaných víc es v rukávu a nespoléhat se jen na jednu kartu. To platí pro kouzelníky zaměřené na karetní triky stejně jako pro cestovatele. Kvůli různým typům platebních karet riskujete, protože někteří obchodníci ani zdaleka nepřijímají všechny typy karet. Nejrozšířenější jsou Visa a Mastercard. Více karet na různých místech zmírňuje také nesnáze při krádeži nebo ztrátě platebního nástroje. Na rozdíl od hotovosti proti krádeži karty se můžete navíc pojistit. S jednou kartou se rovněž dostanete do úzkých, když vám ji banka zablokuje z důvodu preventivních bezpečnostních opatření.

 2. Plaťte v zahraničí kartou

  Zapomeňte na poplatky za výběr peněz z bankomatu nebo za využití služeb směnárny. Zdaleka nejvýhodnější zůstává platit u zahraničních obchodníků přímo kartou. Samozřejmě čerstvý ananasový džus ze stánku u cesty kartou asi nezaplatíte, ale zejména v některých evropských zemích se platební karta může stát vaším nejlepším a nejúspornějším kamarádem.

 3. Nezapomeňte na cestovní pojištění

  Pokud nechcete, aby se vaše dovolená proměnila v adrenalinový zážitek, aniž byste se chystali vyzkoušet bungee jumping nebo seskok padákem, neodjíždějte bez cestovního pojištění. Na cestách číhají různé nástrahy a bez vhodného pojištění se můžete ocitnout rychle v mínusu na bankovním kontě. Nepodceňte ani pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu cizím osobám nebo jiná připojištění, která vás před problémy na cestách sice neochrání, ale výrazně vám ulehčí jejich řešení.

 4. Místo dvojí návštěvy směnárny peníze vyberte z bankomatu přímo na místě

  Pokud jedete do destinace, jejíž měnu české banky a směnárny nenabízejí, nepouštějte se do výměny korun na eura či dolary a druhé výměny z tvrdé měny na místní platidlo. Levnější variantou bude výběr místní měny přímo z bankomatu v zahraničí. Ušetříte na poplatcích směnáren, a navíc využijete většinou výhodnější devizový kurz (kurz pro bezhotovostní směnu cizích měn) oproti valutovému kurzu, který platí při směně hotových peněz.

 5. Při výběru z bankomatu netroškařte a dejte pozor na poplatky

  Většina bank si při výběru hotovosti z bankomatu v zahraničí účtuje minimální poplatek + 0,5 % až 1 % z vybírané částky. U některých běžných účtů máte nárok na jeden bezplatný výběr v zahraničí za měsíc. Proto si své choutky utrácet během dovolené dopředu promyslete a vybírejte raději vyšší částky přesahující 10 tisíc Kč, abyste nezaplatili vysoké částky na poplatcích za výběr.

 6. Sbalte si do kufru i kreditní kartu

  Cestování s kreditní kartou přináší mnoho výhod. Některé kreditky v sobě zahrnují například cestovní pojištění. Platba kreditkou vyjde levněji než směna hotovosti v bance nebo směnárně. Využití některých služeb v zahraničí (např. půjčení auta) může být podmíněnou vlastnictvím kreditní karty. Kreditka je totiž zárukou bonity klienta. Při placení kreditní kartou můžete využít tzv. služby cashback. To znamená, že při platbě kartou u obchodníka můžete zdarma vybrat peníze z účtu. Služba tedy funguje jako jakýsi bezplatný výběr hotovosti „z bankomatu“, což se hodí zejména v zahraničí.

 7. Informujte banku při cestě do nezvyklé destinace

  Pokud se chystáte do exotické destinace, raději o dovolené dejte předem vědět i ve vaší bance. Kvůli obavám o zneužití karet se vám totiž může stát, že banka preventivně zablokuje výběr hotovosti z bankomatu v nezvyklé zemi, protože se domnívá, že jde o zloděje s kradenou kartou. I proto se vyplatí řídit se pravidlem číslo jedna a mít po ruce více platebních karet. 

 8. Nenechávejte si směnu peněz na poslední chvíli

  Pokud jste se rozhodli pro výměnu peněz v hotovosti, nenechávejte ji na den odjezdu nebo odletu do dalekých krajů. Vyplatí se obejít několik směnáren a bank, abyste zjistili, kde vám nabídnou nejlepší kurz. Dobrý kurz obvykle nehledejte na místech s vysokou koncentrací turistů (např. letiště, směnárny v hotelích). Směnárníci tady nouzi o zákazníky nemají, proto si mohou dovolit nabízet kurz, který potěší především je samotné.

 9. Zjistěte si místní ceny

  V některých zemích se nevyhnete místnímu zvyku, kdy se nákup neobejde bez divadélka se smlouváním o cenu. Nesmlouvat při obchodu někde považují skoro jako urážku a bez znalosti místních cenových poměrů budete za suvenýry z dovolené zbytečně platit vysoké částky. Mlhavé povědomí o místních cenách se vám může prodražit už při prvním jízdě taxíkem z letiště.

 10. Nespadněte do pasti na turisty

  Nemáte zrovna vhodné bankovky místní měny, ale prodejce u stánku s občerstvením přijímá také dolary či eura? Pokud opravdu neumíráte žízní, radši si někam skočte rozměnit nebo vyměnit peníze na další část cesty. Menší obchodníci zaměření na turisty vás budou chtít na přepočtovém kurzu nejspíš pořádně oškubat.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0