Posviťte si na LED žárovky: 4 tipy, jak vybrat tu nejlepší

 

LED žárovky představují velice moderní, účinný a hlavně úsporný způsob osvětlení. Uvažujete, že byste si LED žárovky také pořídili, ale samotného nákupu se trochu obáváte, protože nevíte, jaké parametry se u nich vyplatí sledovat? Pokud stále váháte a bojíte se, abyste se v obchodě neztrapnili, pomohou vám naše užitečné tipy.

LED žárovky přinášejí domácnostem významnou úsporu.LED spotřebuje až o 90 % méně energie než klasické žárovky. 

Proč zrovna LED osvětlení? V jeho prospěch hovoří jednak dlouhá životnost, ale ve srovnání s klasickými žárovkami také úspora energie v řádu 80 až 90 procent. To zní lákavě, že? Přečtěte si proto tipy a rady, podle čeho LED žárovky vybírat:

1. Zapomeňte na watty, hledejte lumeny

Nejzásadnější otázkou při výběru žárovky je, jestli zvládne dostatečně prosvětlit místnost. V minulosti se všichni řídili výkonem. Jenže u nových typů osvětlení už watty nehrají roli a mohou být zavádějící. Množství wattů totiž udává, kolik žárovka spotřebuje elektrické energie, nikoliv kolik vyprodukuje světla. Účinnost diod se vyjadřuje v lumenech. Čím vyšší je hodnota, tím více ozáří své okolí.

Ušetřete za elektřinu v průměru 1 795 Kč ročně
 

Pro přibližné porovnání klasické a LED žárovky, které vám umožní přepočet, nahlédněte do tabulky. Převod je naštěstí logickývyšší číslo znamená vyšší svítivost. Klasickou 60 W žárovku pak nahradí LED žárovka se svítivostí kolem 750 lm.

výkon klasické žárovky 

2. Napájení a typ závitu 

Napájení se u žárovek udává ve voltech a může být 220 V (nejčastější) nebo 12 V. Tento údaj se zpravidla nalézá na žárovce i její krabičce. Pokud jde o závit, nejčastější je pravděpodobně závit typu E27 (klasický, velký), E14 (klasický, úzký), GU10 (bodové světlo), případně MR16 (bodovka na 12 V). Pokud váháte, nic nezkazíte tím, když si krabičku či původní žárovku pro pořádek přinesete s sebou do obchodu, proškolený personál by vám měl poradit.

Blíží se konec klasických žárovek?Stanou se klasické žárovky muzejními exponáty? 

3. Barva světla a její dopad na psychiku

Na rozdíl od žárovek s wolframovým vláknem svítí LED ve třech barevných spektrech. Tón světla ovlivňuje jednak náladu, ale dokáže také až nečekaně změnit vzhled místnosti. Kdy použít jaký barevný odstín? To záleží čistě na osobních pocitech a využití místnosti.

  • Teplá bílá (2 700 až 3 500 K) – se nejvíce blíží klasické žárovce s rozžhaveným vláknem. Produkuje hřejivé žlutě zabarvené světlo, které příjemně osvětluje prostor. Hodí se do místností, kde chcete navodit útulnou atmosféru. Nevýhodou je, že žlutý barevný odstín unavuje oči. Na dlouhou práci se hodí bělejší barva.
  • Denní bílá (4 500 až 6 000 K) – napodobuje denní světlo. Má chladnější nádech, ale oči tento barevný odstín ocení. Neunavuje tolik zrak. Proto je vhodné použít tyto diody v pracovně nebo v lampičce na čtení.
  • Studená bílá (nad 6 500 K) – výrazně namodralé a nepřirozené světlo. Žárovky s tímto barevným spektrem mají velmi vysokou svítivost.

“Žluté světlo se hodí pro relaxaci, denní bílá naopak do prostorů, kde pracujeme a potřebujeme se soustředit.”

- Tomáš Suchý produktový specialista z Ušetřeno.cz

4. Hra úhlů a světla

Určitě se nezapomeňte informovat, pod jakým úhlem bude žárovka vyzařovat světlo do okolí. Platí, že čím více stupňů, tím více LED svítí do stran. Bodovky s úhlem svitu 30° až 60° připomínají účinné reflektory. Do lampiček a podhledů se hodí žárovka s rozptylem 120°.

Kdežto do lustrů, ve kterých směrují žárovky vzhůru, se hodí LED s vysokým úhlem svítivosti 270 stupňů. Takováto žárovka svítí všemi směry.

TIP

Obal napoví

Všechny vlastnosti LED žárovky se uvádí na přední straně krabičky, a to včetně energetické třídy. Pokud nenajdete na obalu údaje o svítivosti, výkonu, zabarvení nebo rozptylu světla, LEDku rozhodně nekupujte.

 

Další parametry, které se vyplatí znát

Podívejte se na další údaje, na které můžete narazit na krabičce LED žárovek a mohou pro vás být novinkou. Budete se tak při nákupu lépe orientovat a nic vás nezaskočí.

  • Příkon ve wattech (W) udává spotřebu elektrické energie za hodinu. U LED je výrazně nižší než u klasických žárovek.
  • Životnost je uvedena v desítkách tisíc hodin - pro představu, 20 000 hodin odpovídá 9 letům při průměrném svícení 6 hodin denně.
  • Index podání barev (CRI) laicky řečeno sděluje, jak budou vypadat barvy osvětlených objektů v porovnání se slunečním světlem. Udává se hodnotou Ra a platí, že čím vyšší číslo, tím vyšší kvalita světla (100 Ra je ekvivalentem slunečního světla). Chcete-li si pořádně posvítit, zaměřte se na žárovky s 80 Ra a více.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8