Nejvýhodnější spoření v eurech: Vyplatí se spořit v cizí měně?

 

Drtivá většina Čechů drží své úspory v korunách. Nicméně své peníze můžete zhodnotit také v eurech, dolarech nebo librách. Která banka má nejvýhodnější spořicí účet v cizí měně?

spoření v eurechNejvýhodnější spoření v eurech mají menší banky. Spořicí účet v eurech nebo jiné měně se vyplatí otevřít ve chvíli, když máte příjem ve valutách. Druhý důvod je čistě finanční. Na devizovém účtu se dá vydělat. Musíte ho ale založit ve správný čas. Když hodnota koruny klesá, vaše úspory vůči české měně rostou. Vyděláváte tak dvakrát.

Eura, dolary, libry a další měny

 

Spořicí účty jsou vhodné pro drobné střadatele, kteří se nechtějí nechat omezovat. K penězům máte neustále přístup. Hodí se pro krátkodobé spoření.

 

Spořicí účet v eurech má v nabídce celá řada bank. Spořit můžete ale i v jiných zahraničních měnách. Většina bank si poradí také s americkými dolary. ČSOB má dokonce účet ve švýcarských francích nebo britských librách. U Sberbank zase můžete uložit přebytečné rubly.

Kde najdete nejvýhodnější spoření v eurech

Zajímavé úročení většinou nabízí menší banky, které se snaží nalákat nové klienty. Sazby jsou ale proměnlivé jako počasí. Banky mění jejich výši několikrát do roka. Vyplatí se sledovat prémie a bonusy. Možná získáte vytoužené procentní bodíky navíc.

Jestli uvažujete o spořicím účtu, měli byste se důkladně seznámit se všemi podmínkami. Někde se setkáte s podmínkou, že si musíte sjednat ještě běžný účet. Pozor si dejte na všemožné poplatky. Aby to co vyděláte, potichu nezmizelo v kapse bankéřů.

Banka Název produktu Měny Úrok (EUR účet, p.a.)
Air Bank Spořicí účet EUR, USD 1 %
ČSOB ČSOB Spořicí účet EUR, USD, CHF, GBP 0,1 %
Equa Bank Spořicí účet EXTRA EUR EUR 0,5 % až 1 %
Fio banka Fio konto EUR, USD 0,3 %
Air Bank Spořicí účet EUR, USD 1 %
Sberbank Spořicí účet EUR, USD, RUB 0,3 % až 1 %
UniCredit Bank Spořicí účet EUR, USD, CHF 0,15 %
Zuno Spoření EUR, USD, GBP 0,6 %

Minimální vklady

Spořicí účet v eurech se od korunového účtu liší. Abyste si mohli zařídit účet v cizí měně, musíte mít ušetřeno více než pár desítek eur. Banky často požadují poměrně vysoký počáteční vklad. Ten může dosahovat i částky kolem 1 000 eur nebo dolarů. Tomu se vyhnete například u Equa bank, která nestanovuje minimální vklad.

Úroková pásma

Slíbený úrok nemusíte získat vždycky. Jak vysoké bude zhodnocení, záleží na tom, jak vysoký váš vklad je. Peníze se totiž obvykle úročí v několika pásmech. Pokud vaše úspory na účtu přesáhnou mezní hranici, pak vám banka nadbytečný vklad úročí o poznání menším číslem.

Příklad pásmového úročení Sberbank:

U vkladů do 100 000 eur je úroková sazba 1 % p.a. Nad tuto částku se peníze úročí pouze 0,3 % p.a. Podobná situace panuje i pro úložky v dolarech – do 150 000 USD je sazba 0,8 % p.a., poté se peníze zhodnocují 0,1 % p.a.

Který spořicí účet je pro vás nejlepší? Srovnejte to!

Vyplatí se spořicí účet v cizí měně?

Spořicí účty nejsou rizikové. Všechny vklady musí být ze zákona pojištěné, a to až do výše 100 000 eur. Problém nastává, pokud své úspory v cizí měně chcete směnit na koruny. Česká měna je v poslední době nevyzpytatelná. Když koruna výrazně posílí, můžete o vše, co jste na úrocích vydělali, přijít.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 17