Peněžní výzvy 4. díl: Měsíc v hotovosti

 

Pár kamarádů sedí v hospodě a baví se nad již třetím „posledním“ pivem. Konečně někdo rozhodne, že je čas jít domů a zavolá číšníka. „Můžu kartou?“ V odpověď jen trapné zavrtění hlavou. Znáte to? Dnes jsme již zvyklí platit všude bezhotovostně. Je to rychlejší, pohodlnější a mnohem snáz se tak peníze utrácejí. Není nic jednoduššího než přiložit kartu a jít. Tak proč se vracet k mincím a bankovkám? Právě proto.

peněžní výzva hotovost 

Zajdete na „jedno“, ale přistihnete se, že platíte za tři piva a večeři? Při kontrole internetového bankovnictví zjistíte, že vaše historie transakcí je plná malých plateb, co se vám úspěšně vypařily z paměti? Sendvič na cestě na schůzku, taxík večer z divadla, káva s sebou, oblíbený časopis, láhev vína pro kamarádku a tak podobně? Peníze už se v peněžence nenosí. Tedy alespoň ne ty fyzické. Jejích místo zabraly plastové kartičky a čísla na bankovních účtech. Je to dobře?

Co oči nevidí, to srdce peněženku nebolí?

Bojíte se přihlásit do internetového bankovnictví? Modlíte se, že bude karta při platbě schválena, protože vlastně netušíte, jaký je váš zůstatek? To je jasným znamením, že své finance nemáte pod kontrolou. Čtvrtá peněžní výzva se zaměřuje nejen na zpřehlednění výdajů, ale také má pomoci lidem, co v určitých oblastech svého života utrácejí víc, než by si přáli.

 

Lidskou ochotou utrácet víc při využití karty se již zabývalo i několik vědeckých studií. Podle jedné z minulého roku jsou lidé platící kreditní kartou ochotní zaplatit až o 83 % procent víc než ti, co používají hotovost.

 

Jedná se o měsíc, kdy budete platit hlavně v hotovosti. Samozřejmě nemusíte rušit zautomatizované platby za energie a hypotéku, ale všechny ty obyčejné každodenní převeďte z virtuálního světa zpět do fyzického. Každý výdaj si totiž dvakrát rozmyslíte, když budete muset své papírové či kovové peníze skutečně nenávratně předat do rukou cizího člověka.

Žádné finanční vzduchoprázdno vás navíc nezachrání při vysedávání s kamarády nebo při nákupu zbytečností v supermarketu. Chtěli jste jen potraviny na víkend, ale všimli jste si oblíbených sušenek, pěkných rukavic a k tomu přihodili stírací los? Co když máte s sebou jen fixní předem připravený obnos určený pouze na jídlo na seznamu?

Měsíc jen v hotovosti

To není lehký úkol. Znamená důkladnou přípravu, vynalézavost a odhodlanost s výzvou neseknout s první obtíží. Lidé jsou od přírody pohodlní, což hraje bezhotovostním platbám do karet. Tím se ovšem nesmíte nechat odradit. 

1) Příprava

Vyberte si oblasti, kde máte problémy s utrácením. Jedná se o oblečení, jídlo, cestování, zábavu, přátele, rozmazlování dětí či sebe sama? Většina internetových bankovnictví již nyní nabízí možnost prohlédnout si přehled minulých výdajů roztříděných do podobných kategorií. Díky tomu získáte alespoň minimální představu o tom, kde máte největší rezervy. Připravte si obálku pro každou takovou oblast.

Nejčastější kategorie výdajů zahrnutých do hotovostní výzvy (vaše se samozřejmě mohou lišit):

 • Doprava
 • Potraviny
 • Drogerie
 • Oblečení
 • Domácnost (mazlíčci, údržba, opravy spotřebičů atd.)
 • Zbytné výdaje (kouření, návštěvy restaurací, nákupy pro radost, dárky, kina, divadla atd.)

2) Rozpočet

Bez něj se neobejdete. Ke každé kategorii si poznamenejte aktuální souhrn měsíčních výdajů a maximální částku, kterou jste v rámci výzvy ochotni za ni zaplatit. Nejlepší je vybírat a ukládat si peníze do specifických obálek vždy na následujících sedm dní. Nezapomeňte, že vybírání peněz je časově náročné a nosit u sebe větší hotovost zase nebezpečné. Čím lépe dokážete odhadnout, jaký obnos si s sebou daný den vezmete, tím snadněji se vám výzva bude plnit.

Většinu zbylých financí můžete uložit na svůj spořící účet a nechat je tak relativně mimo dosah.

3) Štěstí přeje připraveným

Rozplánujte si, kdy s celou výzvou začnete, kdy ji plánujete ukončit, kolik chcete ušetřit a co chcete s ušetřenou částkou udělat. Bez patřičné motivace brzy na akci zapomenete.  

Berte si účtenky. Každý večer je pak roztřiďte do patřičných obálek a připravte si hotovost na další den do peněženky. Plánujete-li větší nákup, sepište si podrobný seznam spolu s cenami, které u produktů uvádí obchod na internetu. Vejdou se vám všechny do rozpočtu?  

Nezapomínejte, že naše peněžní výzvy vám mají dopomoci uvědomit si vlastní rezervy a vykročit k lepším finančním návykům. Jestliže v prvních dnech ze zvyku zaplatíte párkrát kartou, nic se neděje. Částku můžete vždy z obálky později odebrat. Dojdete k závěru, že hotovost prostě není váš styl? Nevadí. Pro ty, co si nedokážou představit život bez platební karty, byla určená minulá výzva, kde si s každou provedenou bezhotovostní transakcí ukládáte určitou částku stranou. 

Další tipy:

 • Stáhněte si aplikaci, co vám pomůže s plánováním rozpočtu.
 • Srovnejte si dodavatele energií, konsolidujte půjčky a ušetřete na měsíčních splátkách.
 • Všechny akce s přáteli nemusí být doprovázeny zbytečnými výdaji.
 • Kam můžete, choďte.
 • Připojte se ke kolegům, co si z domova nosí předpřipravené jídlo.
 • Peníze na ruku jsou ve všech oblastech žádoucí. Na to nezapomínejte.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6