Peněžní výzvy 5. díl: Ne, raději vodu

 

Češi jsou hrdí na svoji schopnost vypít všechno, co teče a obsahuje alkohol. Podle průzkumu Eurostat utratily české domácnosti v roce 2017 za nákup alkoholu přibližně 3,3 % svého rozpočtu. Denně si dá skleničku 600 tisíc lidí. To však něco stojí. Podle zmíněného výzkumu proteklo našimi hrdly v roce 2017 přes 108 milionů korun. Už víte, kam tím míříme?     

suchý únor 

Kdo nepije, není Čech

Alkohol pijeme, protože se to nosí, protože nás to baví, protože nám to chutná. Kolik peněz v tom ovšem utopíme? Někdo hodně, někdo míň, rozhodně však vždy víc, než je skutečně nutné. Náklady na tenhle téměř společensky žádaný zlozvyk totiž patří mezi zbytné výdaje. Jedná se o postradatelný produkt, něco, co k životu nepotřebujeme, něco, co nám v budoucnosti nepřinese žádný užitek. Mělo by tedy být žádoucí za něj přestat utrácet?

Zbytečnosti dělají radost, ale něco stojí

Pokud máte problémy ušetřit, je možné, že se peníze, co by měly putovat do spořící obálky s názvem „Finanční rezerva“, ve skutečnosti schovávají právě v kategorii zbytných výdajů. Mezi ně kromě alkoholu patří i cigarety, počítačové hry, kino a divadlo, dárky, oslavy, záliby a koníčky. Bohužel téměř vše, co člověku dělá radost. Není však třeba se svých zamilovaných „zbytečností“ okamžitě vzdávat. To by se obyčejný člověk mohl taky brzy zbláznit. Nasnadě je ovšem zamyslet se, jak velké procento z rodinného rozpočtu ukusují. Nechce-li se vám abstinovat, zvolte si jinou oblast, kde se můžete omezit. 

K vytvoření zdravého rodinného rozpočtu je nutný dostatečný přehled o veškerých transakcích. Pokud vaše celkové náklady přesahují příjmy, začněte škrtat v kategorii zbytných výdajů.

Alkohol + jeden

Další problém alkoholu je fakt, že většinou nechodí sám. Mezi doprovodné výdaje patří večeře v hospodě, taxík domů, často cigarety, šipky nebo kulečník. Způsobuje zdravotní potíže a občas rozbíjí sklenice, láme klíče v zámku, ztrácí dioptrické brýle a v horším případě dokonce bourá do pouličních lamp. V prosinci 2018 vydal Institut pro zdravotní ekonomiku studii o společenských nákladech konzumace alkoholu v ČR. Z analýzy vyplývá, že celospolečenské náklady v roce 2016 dosáhly 59,1 miliardy korun, zatímco spotřební daň vynesla 12,1 miliardy korun.  

Suchej únor

Blíží se již sedmý ročník celorepublikové výzvy. Měsíc abstinence má řádně ulevit celému organismu. Pokud tedy těch pár týdnů bez alkoholu vydržíte, zlepší se údajně funkce vašich jater, kvalita spánku, zhubnete a budete výkonnější. Tahle výzva tedy neslibuje pouze korunky navíc. Kolik s ní ovšem stejně můžete ušetřit? To zjistíte po vyplnění následujícího dotazníku.

Na závěr

Omezení konzumaci alkoholu se v dnešní době může zdát téměř nemožné. Pití je převážně sociální záležitost a společnost samozřejmě na abstinenty vyvolává nátlak, aby podlehli. Nenechte se zlomit. Stojí to za to. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3