ŠETŘÍME DOMA: Lednici nevětrejte a odmrazujte

 

Lednička je jedním z největších žroutů v celé domácnosti. Známe tipy, jak ji zkrotit. Chcete taky?

úspora v domácnostiLednici zbytečně nevětrejte. Není to ekonomické. 

Možná už víte, jak ušetřit při nákupu potravin a při vaření. Ale věděli jste, že záleží i na tom, jak zacházíte se svou ledničkou a mrazákem? Díky našim jednoduchým tipům můžete zase o trochu více zkrotit vaše rodinné účty. Pojďme se podívat, jak na to!

7 jednoduchých rad, jak na ledničku

1. Zvolte ideální velikost

Máte velkou lednici a v ní jen kečup a okurky? Zbytečné plýtvání energií i místa. Zvolte takovou velikost, kterou běžně naplníte přibližně ze 70 %. Platí, že na jednu osobu je vhodné zhruba 50 až 70 litrů.

2. Nastavte správnou teplotu

Ideální teplota v ledničce je 5 – 6 °C a v mrazáku okolo -18 °C. Kdybyste zvolili vyšší teplotu, jídlo se bude rychleji kazit. Pokud byste ale teplotu snižovali, spotřeba energie by zbytečně poskočila o několik procent.

TIP

K tématu

 

3. Postavte lednici na správné místo

Lednice by neměla být v blízkosti zdrojů tepla, jako jsou radiátory, trouba, sporák či dopadající sluneční svit. To vše ji totiž zahřívá a pak musí vydávat daleko více energie na chlazení.

4. Odstraňujte námrazu

Námraza způsobuje velké energetické ztráty. Stačí pouze 3 milimetru ledu k tomu, aby spotřeba stoupla téměř o 75 %. Proto pravidelně odmrazujte.

Ušetřete mnohem víc! Změnou dodavatele.Srovnat

5. Počkejte, až jídlo zchladne

Teplé jídlo ohřeje vnitřní prostor ledničky hned o několik stupňů. A ta bude pak potřebovat daleko více energie, aby rozdílnou teplotu vyrovnala. Počkejte proto, až jídlo úplně vychladne. Až poté ho uskladněte.

6. Nechte mezi zdí a lednicí místo

Nezapomeňte na volný prostor mezi lednicí a zdí – ideální je 5 až 10 cm. Kdybyste lednici přirazili úplně ke zdi, výměník tepla by se přehříval a lednice by opět potřebovala více energie na správnou teplotu chlazení.

7. Neotevírejte lednici příliš často

Máte ve zvyku stát u otevřené lednice a dívat se, co tam přibylo? Věřte, že nic. Akorát tak teplý pokojový vzduch, který není ani trochu žádoucí. Chladnička díky spotřebuje větší množství energie na to, aby vnitřní prostředí ochladila na správnou teplotu.

TIP

Už jste četli předchozí díly našeho seriálu?

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 10