Ovlivní sloučení distribučních oblastí ceny plynu?

 

Společnost RWE sloučila čtyři regionální distribuční oblasti do jedné. Spojení výrazně sníží administrativu společnosti PRE. Jenže jaký bude dopad na koncového zákazníka? Zaplatí v roce 2014 více?

rodina  Energetická skupina RWE spojila čtyři regionální distribuční soustavy. Díky tomuto kroku se změní také poplatky za přepravu zemního plynu. Plynovodní soustava byla až do konce října 2013 rozdělena do šesti oblastí. To se od 1. listopadu 2013 mění. Společnosti RWE GasNet, Východočeská plynárenská Net, Severomoravská plynárenská Net a Jihomoravská plynárenská Net se spojily do firmy RWE GasNet.

Gigant RWE GasNet nyní spravuje 63 857 kilometrů plynovodních sítí na území celé ČR kromě Prahy a jižních Čech. V hlavním městě vládne Pražská plynárenská a na jihu Čech E.ON plyn.

Distribuce se zjednoduší

RWE si od nového uspořádání slibuje zjednodušení fungování firmy. „Distribuci plynu v RWE jsme již delší dobu řídili jako jednu firmu, ale oficiálně jsme museli jednat za každého distributora zvlášť. Bylo to nepraktické a administrativně náročné. Po fúzi bude všechno jednodušší, obchodníci s plynem určitě uvítají, že budou mít jediného partnera. Podobně se zjednoduší i výkaznictví a komunikace s Energetickým regulačním úřadem nebo operátorem trhu,“ potvrzuje Miloslav Zaur, jednatel a CEO RWE GasNet.

Sjednejte si levnější plyn        onlineSjednat levnější plyn

Jihomoravané si připlatí

Fúzi distribučních společností poznají odběratelé na fakturách. Pro každý z regionů, kde provozuje distribuční síť RWE, každoročně vypisoval Energetický regulační úřad zvláštní ceník za přepravu zemního plynu. Od nového roku už bude pouze jeden, což ovlivní ceny plynu 2014. Zvýší se poplatky na jižní Moravě, kde byly sazby nejnižší. Naopak nejdražší byla distribuce ve východních Čechách. Zde se dá očekávat naopak snížení poplatků za přepravu plynu.

Na závěr se hodí poznamenat, že z konečného vyúčtování tvoří distribuční poplatky zhruba čtvrtinu. Zbytek jsou platby za odebranou energii. Slučování distribučních oblastí nemá vliv na cenu RWE plynu jako komodity.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0