Případná tuhá zima se může prodražit, myslet na rezervu se vyplatí

 

Dvě uplynulé zimy byly v Česku nebývale mírné. To ale neznamená, že se se taková situace bude opakovat i během probíhající topné sezóny. Zjistili jsme, kolik by si domácnosti připlatily v případě, že by se naplnily množící se předpovědi o nadcházející tuhé zimě. Počasí je nevyzpytatelné, a tak se vyplatí myslet na finanční rezervu pro případ, že účty za energie navýší mráz.

tuhá zimaBude letošní zima mrazivější než její předchůdkyně? 

Po teplotně nadprůměrných zimních obdobích nás možná opět čeká skutečný mráz. Přestože meteorologové zatím nevydali jasné stanovisko, domácnosti by měly počítat s tím, že platby za energie mohou v průběhu topné sezóny, která trvá od října do března, povyrůst až o několik tisíc korun.

Cenové rozhodnutí se blíží

Ceny energií ovlivní také Energetický regulační úřad (ERÚ), který 29. listopadu oznámí výši regulované složky platby za zemní plyn a elektřinu. V souladu s cenovým rozhodnutím ERÚ pak jednotliví dodavatelé upraví své ceníky pro rok 2017. 

„Šok spíše nečekáme. Energetický regulační úřad ani hlavní dodavatelé podle našeho očekávání nepřistoupí k žádnému radikálnímu zvýšení cen. Jejich snahou bude naopak udržet ceny na stávající úrovni, možná nás čeká i mírný pokles o 1 až 3 %.“

- Tomáš Suchý, energetický expert portálu Ušetřeno.cz


S cenami může zamíchat chladná zima

Ačkoliv se Český hydrometeorologický ústav zdráhá vydat jednoznačnou dlouhodobou prognózu pro nadcházející měsíce, pokud by tuhá zima skutečně nastala, může se domácnostem „hřejivý domov“ během topné sezóny značně prodražit. Spotřeba průměrné domácnosti totiž kolísá nahoru a dolů v závislosti na aktuální teplotě.

„Celkovou částku, kterou domácnosti v příštím roce zaplatí za energie, skutečně může významně ovlivnit právě těžko předvídatelné počasí, jehož vývoj nelze do plateb za energie předem započítat. Spotřeba plynu či elektřiny během topné sezóny představuje více než 70 % z celkové spotřeby energií za celý rok. Proto je souvislost mezi průměrnými teplotami v zimě a celkovou spotřebou zásadní,“ říká Tomáš Suchý.

 
Zkontrolujte si, jak si ve srovnání s dalšími vede váš dodavatel. Třeba vás výsledek překvapí.

Chladnější počasí může podle našich propočtů navýšit roční platby za plyn či elektřinu i o několik tisíc korun. Ukazují to kalkulace, které vycházejí z interních statistik reálné spotřeby plynu na vytápění v závislosti na průměrných teplotách v zimních měsících za posledních 5 let. A proto se vyplatí na tuto eventualitu myslet a vytvořit si finanční rezervu.

české mince a bankovkyFinanční rezerva se vyplatí. 

„Dvě uplynulé zimy byly extrémně teplé. Průměrná roční spotřeba plynu se podle našich statistik v případě domácnosti topících plynem v tomto období pohybovala kolem 21 MWh. V předchozích studenějších letech 2012 až 2013 se však roční spotřeba vyšplhala v průměru k 25 MWh. Pokud se naplní některé předpovědi a zažijeme letos výrazně chladnější počasí, pro domácnosti může rozdíl na ročním vyúčtování i při zachování současných cen činit přibližně 3 000 Kč navíc.“

- Tomáš Suchý, energetický expert portálu Ušetřeno.cz

TIP

Za pár dnů budou ceníky na světě. Co by vás mělo zajímat? : 

 

Budeme se muset spolehnout na pranostiky?

Intenzitu nadcházejícího zimního období nelze s jistotou předvídat, může nám tedy napovědět alespoň lidová moudrost? Pranostiky nabízejí hned několik „indikátorů“, podle nichž naši předkové odhadovali, jakým směrem se bude počasí ubírat. I když se na ně nelze spoléhat jako na předpověď počasí, něco do sebe možná mají. Podívejte se na některé z nich:

LISTOPAD

  • Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.
  • Když se v listopadu hvězdy třpytí, mrazy se brzo uchytí.
  • Když napadá sníh na zelené listí, bude tuhá zima.
  • Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok nato bývá.
  • Jaké povětří jest v listopadu, takové má býti měsíce března roku budoucího.

PROSINEC

  • Není-li prosinec studený, bude příští rok hubený.
  • Když v prosinci mrzne a sněží, úrodný rok na to běží.
  • Mrazivý prosinec, mnoho sněhu, žíznivý roček bude v běhu.
  • Je-li prosinec deštivý, mírný a proměnlivý, není se kruté zimy třeba báti.
  • Mléčná dráha v prosinci jasná, bude v příštím roce úroda krásná.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé