Už máte namontované měřiče tepla? Od Nového roku je to povinnost

 

Kdo šetřil teplem, už nebude doplácet na sousedy, kteří měli doma jako v tropech. Konec rozpočítávání jen na základě plochy bytu. Od ledna 2015 musí mít všechny byty namontované měřiče spotřeby tepla.

radiátorDíky měření si lidé více hlídají spotřebu. Někde klesne až o 20 %. 

Novela zákona o hospodaření energií a vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu říká, že od 1. 1. 2015 musí být měřidla tepla všude tam, kde se provádí rozúčtování nákladů na jednotlivé domácnosti. Jedná se o bytové a panelové domy. Měření spotřebované energie a následné rozpočítávání nákladů je daleko spravedlivější k nájemníkům. Navíc si od tohoto opatření Evropská unie slibuje snížení spotřeby. Na mnoha místech už podobný systém dlouhá léta funguje, přesto existují výjimky.  

Kdo to zaplatí

Namontování měřičů do domácností musí zajistit majitelé bytových domů. Povinnost se vztahuje také na nebytové prostory. Ve sklepech, na chodbách být ale nemusí. Investice majitele domu se může promítnout do zvýšeného nájemného. Například společenství vlastníků bytových jednotek nebo bytová družstva hradí náklady nejčastěji z fondu oprav. Nicméně peníze se pravděpodobně vrátí na snížené spotřebě.

TIP

Měření nás donutí šetřit

Evropská unie si od kalorimetrů a indikátorů slibuje úspornější chování nájemníků a konec plýtvání. Zkušenosti ukazují, že tomu tak opravdu je. Díky měření si řada lidí více hlídá spotřebu. Podle odhadů průměrná domácnost ušetří 10 až 20 % tepla.

 

Koho se zákon netýká

Měřicí přístroje ale nemusí montovat zdaleka všichni. V klidu mohou zůstat majitelé rodinných domů nebo rekreačních chalup. Montáži se vyhnout objekty, které vlastní jeden majitel a neprovádí se zde rozúčtování. Jedná se například o hotely nebo školy.

Není měřidlo jako měřidlo

Díky legislativním zmatkům nebylo dlouho jasné, jakým typem měřáků se mají topení osadit. Nakonec došlo ke shodě. Když vede do bytu jeden přívod tepla, musí být v domácnosti kalorimetr. Většina českých domácností ale musí mít na každém radiátoru takzvané indikátory. Ty se montují tam, kde prochází bytem více stoupaček. Typicky se jedná o panelákové byty.

Druhy indikátorů a kalorimetrů

  • Odpařovací indikátor je už dnes zastaralý. Pracuje na principu vypařování kapaliny z měřící ampule. Díky tomu je toto zařízení nejméně přesné. Odchylka dosahuje až 30 %. Náplň se vypařuje i během léta. Navíc se musí ampule pravidelně vyměňovat.  
  • Elektronický indikátor snímá povrchovou teplotu radiátoru a v případě dvoučidlových indikátorů i teplotu v místnosti. Údaje se porovnávají, a díky tomu se dá bezpečně určit využití topení. Odečet probíhá dálkově, nebo musí do bytu pravidelně docházet technik. Pořizovací cena se pohybuje v rozmezí od 300 do 700 korun.
  • Kalorimetr je nutné jednou za čtyři roky úředně ověřit. Oproti indikátorům je o poznání dražší. Cena se pohybuje v rozmezí od čtyř do deseti tisíc korun. Stačí ale pouze jeden na celý byt.
Topte levněji a snižte své účty za plynSrovnat ceny plynu 2015

Kdo neměří, ten dostane pokutu

Přesná čísla chybí, ale odhady hovoří o tom, že zhruba čtvrtina bytových domů ještě loni neměřila přesnou spotřebu tepla. Zda to většina stihla v termínu, nikdo netuší. Jestli se spotřeba tepla skutečně správně rozpočítává, bude kontrolovat Státní energetická inspekce. Fyzickým osobám hrozí za nedodržení zákona pokuta až 50 000 korun, právnickým až 200 000 Kč. Než však inspekce uloží trest, nejprve hříšníky upozorní a vyzve je k nápravě.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé