Více než 50 % Čechů má problém vyjít s penězi

 

Pro 52 % českých domácností je složité vyjít se současnou výší příjmů. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, který probíhal mezi více než tisícovkou respondentů. I přesto však jde o nejlepší výsledek srovnatelných výzkumů za posledních 13 let.

příjmy českých domácností29 % Čechů se v průběhu minulého roku dostalo do velmi obtížné finanční situace.  

Pro 52 % českých občanů a jejich domácností je stále složité vyjít se současnou výší příjmů. Pro 32 % českých občanů je to spíše obtížné, pro 12 % je to obtížné a pro 8 % velmi obtížné.

Na druhé straně více než dvěma pětinám domácností (46 %) nedělá hospodaření s příjmy větší problémy. Pro 33 % je to spíše snadné, pro dalších 11 % snadné. Pro 2 % domácností je velmi snadné vyjít s penězi.

Blýská se na lepší časy?

Proti šetření z října 2014 se hodnocení zlepšilo. Podíl těch, kdo se svým příjmem vychází obtížně, o 6 % klesl. Naopak podíl těch, kdo s příjmem podle svých slov vychází snadno, o 6 % stoupl.

Do které skupiny patříte vy?

Problémy s hospodařením s příjmy mívají častěji:

  • osoby se základním a středním vzděláním bez maturity,
  • lidé ve věku nad 60 let a nepracující důchodci,
  • nezaměstnaní,
  • pracující v nekvalifikovaných dělnických profesích,
  • osoby politicky jednoznačně zaměřené na levici, potenciální voliči KSČM a nevoliči.

Bez potíží hospodaří se svými příjmy především:

  • podnikatelé a osoby samostatně výdělečně činné,
  • vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci,
  • vysokoškoláci,
  • respondenti hlásící se k pravici či pravému středu, voliči ODS, TOP 09 či ANO.

Obtížnou situaci zakusila téměř třetina Čechů

Ve velmi obtížné finanční situaci se v průběhu minulého roku podle získaných vyjádření ocitly asi tři desetiny (29 %) českých občanů. Naopak dvě třetiny (67 %) tuto zkušenost nemají. Výsledky aktuálního šetření ve srovnání s předešlým výzkumem z října 2014 představují mírné zlepšení. Podíl těch, kdo se s obtížnou finanční situací setkali, klesl o 4 %. Srovnatelný výsledek byl naposledy zaznamenán v červnu 2013, předtím se objevoval celkem pravidelně v letech 2005 až 2009.

5 % Čechů nemá ani na základní potřeby

Příjem naprosté většiny domácností (95 %) umožňuje uspokojovat základní potřeby (jídlo, oblečení, běžné potřeby). Problém s jejich financováním má jen 5 % dotázaných. Více než tři čtvrtiny (78 %) respondentů rovněž uvedly, že příjem jejich domácnosti postačuje na úhradu zdravotní péče, léků a zdravotních pomůcek, což naopak představuje problém pro asi šestinu (17 %) dotázaných.

Příjem domácností pak většinou stačí i na financování koníčků a zájmů členů domácnosti, s čímž podle vlastního vyjádření nemá problém více než třípětinová většina respondentů a jejich domácností. O málo více než třetina (35 %) v tomto ohledu deklaruje nedostatek prostředků z příjmu domácnosti.

TIP

Zkuste naše tipy, jak ušetřit peníze v rodinném rozpočtu

Jak ušetřit při:

Anebo si vyberte levného dodavatele energií podle naší kalkulačky.

 

Více než polovina domácností spořit nedokáže

Bezmála polovina lidí (47 %) míní, že příjem jejich domácností dostačuje i na nákup zdravějších nebo kvalitnějších potravin. Avšak nepatrně větší část (49 %) již tvrdí opak. Příjem většiny domácností pak už spíše nebo úplně neumožňuje spořit, podporovat děti a rodiče, pravidelně trávit dovolenou v zahraničí či nakupovat luxusní zboží.

Na případné spoření mají dostatek peněz více než dvě pětiny dotázaných, zatímco nadpoloviční většina míní, že příjem jejich domácností spořit neumožňuje. Podobné je to i s možností finančně podporovat děti nebo rodiče.

Zvládáte spořit? Vydělejte na úrocích! Srovnání spořicích účtů
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2