Výhody, bonusy a benefity: Jak vydělat na svém dodavateli energie?

 

V kvalitě elektřiny soupeřit nelze, žárovka svítí každému stejně. Energetické firmy proto zákazníkům slibují například slevy na spotřebiče. Jsou ale nabídky opravdu výhodnější, než třeba v internetových obchodech? Je možné chytrou kombinací produktů vydělat desetitisíce korun?

rodina 

Možná Vás to překvapí, ale vztah zákazníka k prodejci elektřiny nebo plynu nemusí být omezen jenom na pravidelné placení složenek za odběr. Může nabývat radostnějších podob. Prozkoumejme pozorně nabídky dodavatelů, občas nalezneme zajímavé nadstandardní služby, které nám umožní získat část vyúčtování zpátky!

Je „benefit“ opravdu výhodný?

Ale pozor, i mezi bonusy a výhodami vybírejme rozvážně! Například společnost RWE nabízí jednorázovou finanční odměnu ve výši 300 Kč za změnu způsobu plateb. Ačkoli částka není pro rozpočet domácnosti úplně zanedbatelná, přechod k inkasní platbě se klientům řady bank prodraží.

Využili byste doma nové úsporné spotřebiče? Některé energetické firmy mají uzavřené smlouvy s prodejci elektrotechniky, aby vám zprostředkovaly nákup vybraných značek za prémiových podmínek. V tomto směru je agilní Centropol, Pražská energetika neboE.ON.

Srovnejme, nakolik je výhodné zakoupit úsporný elektrický kotel prostřednictvím těchto dodavatelů. Centropol má v nabídce kotle Thermona, PRE nabízí produkty od firmy Kopřiva Praha a Movy, E.ON prodává kotle Protherm či Vaillant. Jak atraktivní ceny vyjednaly pro svoje zákazníky energetické firmy, v porovnání s běžnými internetovými obchody?

Dodavatel Kotel Cena od dodavatele Cena v e-shopu
Centropol Thermona Therm 15 EL 15kW 16 517 Kč 16 163 Kč
PRE Kopřiva DUKO 13,5:15:18 kW, TYP I 17 529 Kč 18 145 Kč
E.ON Vaillant VU 120/3-5 atmoTEC plus 15 609 Kč 17 540 Kč

Pozn.: Ceny jsou aktuální a kompletní, včetně DPH. V případě elektřiny počítáme se sazbou D02d a hlavním jističem velikosti 3x25 A. Distribuční území ČEZ nezahrnuje pouze Prahu, jižní Čechy a jižní Moravu. Distribuční území RWE GasNet spojuje střední, severní a západní Čechy.

Čísla jsou neúprosná. Centropol zprostředkuje zákazníkovi vyšší cenu, než jakou zaplatíme za stejný kotel při nákupu přes internet. Skutečným benefitem je pomoc od Pražské energetiky, znamená úsporu 616 Kč. Vůbec nejvýhodnější je nabídka společnosti E.ON, oproti objednávce přes běžný internetový obchod zákazník ušetří 1 931 Kč.

E.ON + Gorenje = úspora 37 400 Kč

Chceme-li na svém dodavateli energie vydělat opravdu velké peníze, zkombinujme chytré spotřebiče a chytrou elektrickou síť. Řešení není technologicky zrovna primitivní, a proto musíme zaklepat na dveře společností, které disponují odpovídajícím zázemím. Slibný je společný projekt Gorenje a E.ON.

Oč přesně jde? Pokud elektřinou ohříváte vodu nebo vytápíte, část dne odebíráte proud za nižší cenu, v "nízkém tarifu". E.ON nabízí také elektrospotřebiče od firmy Gorenje, které dokážou automaticky regulovat svůj chod právě s ohledem na aktuální čas. Díky tomu, že sušička a pračka Gorenje spouští provoz pouze v cenově zvýhodněném "nízkém tarifu", během jejich životnosti domácnost ušetří asi 37 400 Kč*! Takový benefit už stojí za úvahu, co říkáte?

* S pračkou gorenje powered by E.ON W 01 EON/LT a sušičkou gorenje powered by E.ON D 01 EON/LT můžete spotřebovávat elektřinu pouze v nízkém tarifu. Díky tomu ušetříte až 14 260 Kč s pračkou a 23 140 Kč se sušičkou za dobu průměrné životnosti 12 let. (Návratnost investice do spotřebičů je tedy méně než 12 let!). Běžné totiž je, že sušička energetické třídy A spotřebovává elektřinu z 90 % ve VT (vysokém tarifu) a pouze z 10 % v NT (nízkém tarifu). Ceny pro výpočet úspor aktuálně platí pro produkt E.ON ElektřinaAku (distribuční sazba D25d), při výpočtu předpokládáme meziroční zdražování elektřiny o 2 %.

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0