Air Telecom komplikuje seniorům odstoupení od smlouvy, tvrdí dTest

 

Podle dTestu podomní prodejci firmy Air Telecom nedostatečně informují zákazníky o možnostech odstoupení od smlouvy a porušují tak zákon. Operátor se proti nařčení z nekalých praktik ohradil.

formulář pro odstoupení od smlouvyObchodní zástupci Air Telecom neposkytují písemný formulář pro odstoupení od smlouvy.  

Obchodní zástupci společnosti Air Telecom navštěvují spotřebitele, převážně seniory, v jejich domácnosti a nabízí výhodnější podmínky na volání. Těm, kteří podepíší, pak operátor znesnadňuje odstoupení od smlouvy.

Podle dTestu chybí předaný písemný formulář pro odstoupení

Spotřebitelé se před podpisem smlouvy musí dozvědět o možnostech odstoupení od smlouvy, tedy zda ji mohou do 14 dnů zrušit bez udání důvodu i jak, kam a do kdy odstoupení oznámit. Prodejce také musí zákazníkovi předat písemný vzor odstoupení od smlouvy.

V rozporu se zákonem totiž Air Telecom vyžaduje pouze písemnou formu odstoupení, přičemž vzorový formulář svým zákazníkům nepředává. Ti se snaží smlouvu s novým operátorem zrušit telefonicky, což se ukazuje jako těžko prokazatelné.“

- Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu

Podle Air Telecom stačí pouze formulář dostupný na webu

Operátor Air Telecom se ale brání tím, že o možnostech odstoupení od smlouvy informuje ústní formou, což podle tiskové mluvčí Air Telecom zákon umožňuje.

Vyberte si výhodný tarif bez nátlakuKalkulačka tarifů

„Všechny zákazníky při verifikaci, tedy telefonickém rozhovoru, kterým při prodeji ověřujeme dokonalé porozumění nabídce, souhlas s ní i s následnými kroky, opakovaně informujeme o právu odstoupit od smlouvy v zákonné lhůtě 14 dnů. Podrobné informace o možnosti odstoupení mají zákazníci formulované jak ve všeobecných obchodních podmínkách, tak ve smlouvě.

Občanský zákoník umožňuje poskytovateli služeb jak předávání vzorového formuláře, tak i jeho zveřejnění na svých internetových stránkách. Proto máme vzorový formulář pro stažení a vytištění uveřejněný na našich webových stránkách.“

- web Air Telecom,

Regulátor trhu už Air Telecom pokutoval za dřívější prohřešky

Za klamavé praktiky svých obchodních prodejců už byl operátor Air Telecom jednou pokutován od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Při návštěvách zákazníků v roce 2013 měli obchodní zástupci uvádět nepravdivé informace, aby lidi donutili k podpisu smlouvy. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4
 

 
Oblíbení mobilní operátoři