Co nesmí do letadla aneb zakázané předměty v příručním zavazadle

Redakce Ušetřeno.cz
Aktualizováno:

Stojíte u bezpečnostní kontroly na letišti, těšíte se na dovolenou a najednou vám pracovník bezpečnostní služby oznamuje, že musíte vyhodit několik věcí z příručního zavazadla. Takováto nepříjemná situace vám snadno pokazí začátek cesty. Seznamte se proto raději dopředu s tím, co můžete mít s sebou v příručním zavazadle, co je naopak potřeba umístit do odbaveného zavazadla a co vůbec do letadla nesmí.  

co nesmí do letadla

Než začnete balit 

Základním krokem před balením na dovolenou nebo služební cestu je zjistit si, jaké rozměry a hmotnost zavazadel máte v ceně své letenky zahrnuty.  

Týká se to nejen příručního zavazadla – tedy toho, které si budete brát do kabiny letadla, ale také zavazadla odbaveného. Každá letecká společnost má totiž své vlastní limity na rozměry a hmotnost obou typů zavazadel.  
 
U těch příručních se obvykle pohybují kolem 55 × 40 × 20 cm a 7–10 kg, ale například nízkonákladoví dopravci bývají přísnější – někdy povolí jen malý batoh, kabelku či brašnu na notebook.  

Typy zavazadel se můžou lišit také v závislosti na tom, který typ letenky jste si zakoupili. U tříd označených jako economy si možná budete muset za standardní kabinové zavazadlo připlatit, zatímco u bussiness třídy jej můžete mít v ceně letenky.  

Před balením si proto ověřte limity přímo na webu dopravce. Vyhnete se tak doplatkům nebo nutnosti odbavit zavazadlo na poslední chvíli. 

Najděte si výhodné cestovní pojištění.

Co je příruční zavazadlo?

Příruční zavazadlo je menší taška nebo kufr, který si cestující může vzít s sebou na palubu letadla. Musí splňovat rozměry a váhu stanovené leteckou společností a obvykle obsahuje osobní věci potřebné během letu. Cestující ho má během letu k dispozici, protože není umístěno v nákladovém prostoru. 

Co nesmí být v příručním zavazadle?

Bezpečnost na palubě je prioritou číslo jedna. Proto platí přísná pravidla ohledně toho, co si smíte vzít s sebou na palubu: 

  • Nebezpečné a zakázané předměty: Výbušniny, zbraně (včetně atrap), pepřové spreje a slzné plyny, hořlaviny, zapalovače s plynem, chemikálie a toxické látky.  
  • Ostré a špičaté předměty: Nůžky s čepelí delší než 6 cm, nože, břitvy a žiletky, brusle, šroubováky, jehlice na pletení, nástroje (šroubováky, kladiva, vrtáky). 
  • Sportovní vybavení – jako jsou hokejky nebo golfové hole. 
  • Lana, kabely a provazy delší než 1 metr – mohou být vyhodnoceny jako rizikové. 

Tekutiny v příručním zavazadle 

Pravidla pro tekutiny patří k těm nejznámějším, ale přesto na ně mnoho cestujících zapomíná. Připomeňme si tedy základní pojmy:

  • Maximální objem jedné nádoby 100 ml, všechny nádoby musí být umístěny v jednom průhledném uzavíratelném sáčku o objemu maximálně 1 litr (přibližně 20×20 cm)  
  • Celkový objem – Všechny nádoby musí být uloženy v průhledném plastovém sáčku o maximálním objemu 1 litr (většinou 20 × 20 cm) a na osobu je povolen pouze jeden takový sáček. 
  • Co je považováno za tekutinu – Kromě nápojů jsou to také krémy, zubní a jiné pasty, spreje, pěny na holení, parfémy, polotekuté potraviny (paštiky, jogurty, med, marmelády)… i třeba oční kapky nebo make-up. 

Elektronika na palubě 

Dobrá zpráva – elektroniku si můžete vzít s sebou na palubu, ale s určitými pravidly. 

Povolené přístroje: Notebooky, tablety, mobilní telefony, čtečky, fotoaparáty, powerbanky, e-cigarety. 

Při bezpečnostní kontrole je ale nutné tyto předměty vyjmout ze zavazadla a předložit zvlášť a během letu musí být obvykle všechna zařízení vypnuta nebo v letovém režimu, někde omezení platí jen při vzletu a přistání. 

Jídlo a léky v příručním zavazadle 

Svačina na cestu? Ano, ale s rozumem. Pravidla se liší podle destinace – některé země zakazují dovoz čerstvých potravin (např. ovoce, maso, mléčné výrobky). Pozor také na pravidla transitních zemí, kde budete jen přestupovat.  

Výjimkami jsou dětská strava a mateřské mléko, které můžete převážet i nad rámec běžných limitů.  

Potřebujete mít u sebe léky, injekce a další zdravotní přípravky? Pak si sebou vezměte lékařské potvrzení nebo předpis, ideálně i v angličtině. Injekční stříkačky či inzulin je nutné nahlásit při kontrole.

Přečtěte si o pravidlech pro zavazadla společnosti Ryanair.

Cestovní pojištění online.

Co je odbavené zavazadlo?  

Odbavené zavazadlo je zavazadlo, které se odevzdává na letišti u check-in přepážky a které je přepravováno v nákladovém prostoru letadla. Má stanovené hmotnostní limity podle letecké společnosti a cestující k němu během letu nemá přístup. Po přistání si ho vyzvedává v cílové destinaci. 
 
I zde existují omezení: 

  • Zakázané jsou zbraně, výbušniny a hořlaviny všeho druhu, stejně jako radioaktivní a toxické látky. 
  • Do odbaveného zavazadla nepatří ani některé elektronické přístroje, obzvlášť pokud je jejich součástí lithiová baterie. Také powerbanky musíte mít v příručním zavazadle.  

Důvody pro tato omezení jsou především bezpečnostní. V zavazadlovém prostoru nemá posádka přístup k vašemu kufru, a proto je třeba rizika minimalizovat. Změny tlaku a teploty v nákladovém prostoru totiž mohou některá zařízení či látky aktivovat a způsobit tak například požár či výbuch.

Sepsali jsme pro vás vše důležité o cestování letadlem.

Co smí a nesmí do příručního a odbaveného zavazadla?

Předměty Příruční 
zavazadlo 
Odbavené 
zavazadlo 
Notebooky, tablety, mobilní telefony, fotoaparáty, hudební přehrávačeAno Ano* 
Tekutiny, aerosoly a gely v balení do 100 ml * Ano Ano 
Tekutiny pro léčebné účely, kojenecká strava v množství nezbytném pro dobu letu Ano Ano 
Nože a nůžky s ostřím/čepelí kratší než 6 cm (nevztahuje se na nože s pojistkou) Ano Ano 
Nářadí (vrtáky, kladiva, šroubováky, klíče apod.), lékařské nástroje Ne Ano 
Střelné zbraně a jejich imitace (paintballové, airsoftové, startovací, plynové apod.), munice ** Ne Ano 
Hokejky, rybářské pruty, pádla, golfové, lyžařské, turistické a podobné hole Ne Ano 
Výbušniny a nástražné výbušné systémy, rozbušky, zábavná pyrotechnika Ne Ne 
Kyseliny, žíraviny, hořlaviny, žhavící zapalovače Ne Ne 
Tlakové nádoby a plyny jakéhokoliv druhu (např. propan-butan, obranné spreje)  Ne  Ne 
Toxické a infekční látky, hořlavé pevné a tekuté látky, repelenty.  Ne  Ne 
Lithiové baterie a zařízení, která obsahují lithiové baterie ***  Ano Ne 

Poznámka:
* Není obecně doporučováno, protože tyto předměty mohou obsahovat výkonné lithiové baterie a pokládají se za cenné a křehké zboží, za které v případě poškození letecká společnost nenese odpovědnost. 
** Všechny tyto tekutiny, aerosoly a gely musí být vloženy do průhledného a opakovatelně uzavíratelného sáčku o maximálním objemu sáčku 1 litr, který musí být před kontrolou umístěn mimo zavazadlo. 
*** V souladu s relevantními předpisy a přepravními podmínkami dopravce. 
**** V případě pochybností o možnostech přepravy kontaktujte leteckou společnost. 

Hledáte výhodné cestovní pojištění?

Cestovní pojištění pro klidnou cestu 

A když už jsme u příprav na cestu – kromě správně sbaleného kufru by ve vaší výbavě rozhodně nemělo chybět ani cestovní pojištění. To vás ochrání v případě nečekaných událostí, ať už jde o zdravotní potíže, ztrátu zavazadel nebo zpoždění letu. 

Cestovní pojištění vás obvykle kryje v případech

  • Náhlého onemocnění, úrazu nebo hospitalizace v zahraničí 
  • Repatriace zpět do ČR 
  • Ztrátě či zpoždění zavazadel 
  • Způsobení škody třetím osobám na jejich majetku či zdraví 
  • Zrušení nebo přerušení cesty 

Pojištění si dnes sjednáte jednoduše online přes naši kalkulačku cestovního pojištění, kde si vyberete přesně to, co potřebujete – ať už letíte na týden do Chorvatska nebo na měsíc do Asie. 

Pamatujte, že bezpečnost je vždy na prvním místě. I když se mohou některá pravidla zdát nepříjemná nebo omezující, jejich cílem je ochránit vás i ostatní cestující. Důkladná příprava a kontrola obsahu vašeho zavazadla před cestou vám ušetří stres a nepříjemnosti přímo na letišti. 

S dobrým cestovním pojištěním a správně zabalenými zavazadly můžete vyrazit na svou cestu s klidnou myslí a užívat si bezstarostnou dovolenou. 

Spočítejte si cestovní pojištění.

Podobné články

Redakce Ušetřeno.cz  22.05.2025

TOP 7 nejkrásnějších pláží Sardinie – poznejte je všechny!

Objevte nejkrásnější pláže Sardinie. Některé jsou tak úchvatné, že si je musíte zarezervovat. Přehled sedmi top lokalit včetně tipů na dopravu i aktivity.

Kateřina Petříčková  20.05.2025

Řidičák na motorku – vše, co potřebujete vědět

Poradíme vám, jaký typ řidičáku na svoji motorku potřebujete, kolik stojí, jak vybrat správnou autoškolu i kde sjednat kvalitní pojištění motorky.

Redakce Ušetřeno.cz  14.05.2025

Objevte 8 nejkrásnějších pláží v Polsku

Plánujete dovolenou u našeho severního souseda a hledáte nejkrásnější pláže Polska? Nabídneme vám 8 tipů na pláže u moře i u křišťálově čistých jezer.