Vyměňte starý kotel za nový
Ohříváte-li vodu starým plynovým kotlem, zauvažujte o jeho výměně. Moderní kondenzační kotel rapidně sníží spotřebu. Účty vám v průměru klesnou o 20 %. Zařízení dokáže zužitkovat i část tepla, která u normálního kotle uniká do komína. Nevýhodou kondenzačního kotle je jeho vyšší cena.
Pravidelná údržba – základ fungujícího kotle
Před zahájením topné sezony se vyplatí investovat do odborné prohlídky kotle. Zajistíte tak bezpečný provoz bez poruch. Nízkou spotřebu a vysokou účinnost má pouze správně nastavené zařízení. Nové plynové spotřebiče, na které platí záruka, se musí pravidelně udržovat. Jinak by v případě problému záruka neplatila.
Kontrolu si nezaslouží pouze kotel, zaměřte se i na radiátory. Připravit je na zimní sezonu dokážete svépomocí. Stačí, když je zbavíte prachu, jelikož usazené nečistoty v žebroví brání správné výhřevnosti.
TIP: Optimální teploty v domě
Když snížíte pokojovou teplotu o 1 °C, ušetříte až 6 % zemního plynu. Optimální teplota v obývacím pokoji se pohybuje kolem 20 °C, v kuchyni nebo ložnici stačí 18 °C a na chodbách pouhých 15 °C.
Drobné rady, velké úspory
Abyste ušetřili, nemusíte investovat všechny své úspory do zateplení domu. Soustřeďte se na drobnosti. Před radiátory nikdy nestavte nábytek. Nezakrývejte je ani těžkými záclonami a závěsy. Nesušte na nich oblečení. Každá překážka brání šíření tepla do zbytku místnosti. Volný přístup vede ke snížení spotřeby.
Vytáhněte do boje s vysokou spotřebou podceňovanou zbraň: reflexní fólii. Část tepla uniká bez jakéhokoli užitku do zdi za radiátorem. Tomu zabrání právě reflexní fólie. Stačí ji umístit za topení. Úspěšně odrazí až 90 % tepelného záření. V zimě hřeje, v létě naopak odráží teplo z venku.
Zaizolujte všechny trubky, které od plynových kamen vedou přes málo vytápěné místnosti. Potrubí v chodbách, na schodištích nebo ve spíži se vyplatí obalit. Zabráníte tak zbytečným ztrátám.
Přečtěte si, co dělat, když dojde k úniku plynu.