DVB-T2: Kdy mi vypnou starý standard?

 

Druhá vlna digitalizace se naplno spustí během podzimu, kdy se začnou postupně vypínat vysílače se starým standardem DVB-T. K vypnutí prvního dojde konkrétně 27. listopadu, kdy Česká televize vypne pražské vysílače Praha-Žižkov a Cukrák. Přechod tedy bude postupovat z Prahy přes střední Čechy, západní Čechy až po jižní Moravu. K úplnému vypnutí starých vysílačů by mělo dojít  do konce června příštího roku, kdy už bude dostupný pouze nový standard DVB-T2.

kdy vypnou dvb-tZdroj: České Radiokomunikace 

Kde už DVB-T2 běží?

Na většině území ČR je už teď dostupné vysílání v DVB-T2, a to díky tzv. přechodovým sítím České televize, Českých Radiokomunikací a společnosti Digital Broadcasting, které společně pokrývají více než 99,9 % obyvatelstva naší země. To znamená, že se vysílá souběžně v DVB-T a DVB-T2. Také komerční stanice už nyní vysílají na 99 % republiky v přechodové síti (konkrétně v Multiplexu 12).

Kdy úplně vypnou DVB-T?

Jak už bylo řečeno, vypínání stávajícího standardu bude probíhat postupně napříč Českou republikou. Proces odstartuje Česká televize, která nyní DVB-T vysílá v Multiplexu 1, kterému se také říká veřejnoprávní multiplex. Komerční stanice dnes stávající standard DVB-T vysílají v Multiplexech 2, 3 a 4.

Po úplném vypnutí DVB-T už vysílání v novém standardu DVB-T2 nepoběží v přechodových, ale ve finálních sítích. Česká televize vysílání v DVB-T2 už nyní nabízí, či v některých regionech teprve bude nabízet, ve finálním veřejnoprávním Multiplexu 21. Komerční stanice budou v DVB-T2 vysílat v Multiplexech 22 a 23.

Kdy k tomu dojde přímo u nás?

Harmonogram přechodu se liší kraj od kraje. Najděte si ten svůj a po rozkliknutí uvidíte detailní informace, do kdy máte čas se na nový standard vysílání připravit.

Nebo koukněte do tabulky >>Harmonogram vypínání DVB-T
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2