PORADNA: Jak nabít mobil na cestách a bez zásuvky

 

Víte, co je Achillova pata chytrých telefonů? Přeci baterie. Při častějším používání se nenasytný mobil vybije během jednoho dne a potřebuje nutně doplnit energii. Jenže jak si poradit, když jste zrovna na cestách, pod stanem nebo odříznutí v přírodě mimo civilizaci.

Je tu fajn, ale kde si nabiju telefon, tablet, foťák a MP3 přehrávač? Kam nechodí slunce, tam nefunguje elektronika

Životodárné sluneční paprsky dokáží zázraky, třeba probudit k činnosti mobilní telefon, tablet, dokonce i notebook. Solární nabíječky si poradí s čímkoli. Jen musí svítit slunce. Solární panely jsou velmi odolné. Neublíží jim voda ani písek. Nabíječku si můžete vzít s sebou na pláž i do přírody. Připevnit na batoh. Přilepit na okno auta.

Ze široké nabídky zařízení není problém si vybrat. Ceny solárních stanic, které vám oživí mobil, se pohybují v řádech stokorun. Kdybyste ale chtěli vzkřísit notebook, budete potřebovat výrazně výkonnější a dražší zařízení. Cena se rázem z několika stovek korun vyšplhá třeba na pět tisíc.  

Když nesvítí slunce, navštivte power banku

Spolehlivým zdrojem energie na daleké výpravy jsou externí baterie (tzv. power banky). Zvládnou nabít vašeho chytrého miláčka klidně až pětkrát. Jak zařízení funguje? Doma externí baterii nabijete a energii využijete až v přírodě. Telefon jednoduše nabijete přes USB kabel. Některé baterie mají dokonce dva výstupy a tak můžou sosat energii rovnou dva telefony naráz.

Najděte si levného dodavatele elektřiny Porovnat ceny

Externí akumulátory nejsou žádné nevzhledné a přerostlé krabice. Menší modely se vám vejdou bez problémů do kapsy. Výrobci si navíc rádi hrají s designem. A tak můžete vybírat z celé škály elegantních zařízení.

Podle čeho vybrat externí baterii?

  • Kapacita baterie se udává v miliampérhodinách. Čím je hodnota vyšší, tím více nabití zvládne.
  • Rychlost nabíjení ovlivňuje výstupní maximální proud (v ampérech), který je nabíječka zařízení schopná dodat. Pro mobily stačí 1 A, pro notebooky se hodí 2,1 A.

TIP

Ruční dobíjení zadarmo

V obchodech narazíte také na nabíječky na ruční pohon. Jak říká přísloví: Bez práce nejsou koláče. Jenže efektivita je minimální. Spíš si dřív ukroutíte ruku, než nabijete telefon a vyřídíte rychlý hovor. Doporučení zní, nepoužívejte tento typ zařízení.

 

Kdo šlape, ten dobíjí

Prodejci mobilních telefonů vymysleli speciální nabíječky pro cyklisty. Fungují na principu dynama. Vy šlapete a malý elektrický generátor přeměňuje otáčivou energii kola na elektrickou. Tím se samozřejmě ztíží jízda, ale nemusíte být Lance Armstrong, aby se vám baterie telefonu nabila. Zařízení pro cyklisty vyrábí například Nokia.

Nepodceňujte výdrž tužkových baterií

Jedná se o starší zařízení, přesto nemůžeme opomenout nabíječky na tužkové baterie. Výhodou je, že baterie lze vyměnit a můžete mobilní telefon dobíjet donekonečna. Efektivita této metody ale dvakrát nepotěší vaši peněženku. Na nabíjení notebooku rovnou zapomeňte.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2