Jak přepočítat spotřebu plynu z m³ na kWh?

Od roku 2001 se k vypočítání spotřeby, a tedy i konečné ceny za plyn, používá kilowatthodina (kWh) místo metrů krychlových (m³, kubík). Počet odebraných kWh totiž přesněji odráží, kolik energie jste skutečně spotřebovali. Většina plynoměrů ale měří v metrech krychlových, dodavatel proto při vystavování faktury musí přepočítat spotřebu z m³ na kWh. 

POROVNAT DODAVATELE PLYNU

Orientační přepočet

Pokud vám stačí jen orientační přepočet, pak je obecně uznávaný převod: 1 m³ = 10,55 kWh. Nejde ale o pravidlo vytesané do kamene.

Přesný převod spotřeby plynu z m³ na kWh

Ve skutečnosti je přepočet spotřeby plynu trochu složitější. Ve vyúčtování možná najdete podobný výpočet:

převod spotřeby plynu z m3 na kWh

K převodu spotřeby z m³ na kWh potřebuje dodavatel znát objemový koeficient, spalné teplo vašeho plynu a samozřejmě počet odebraných kubíků. Jak tyto údaje získá?

Spotřebu mu nahlásí distributor, který u vás doma provedl odečet. Sami si můžete spotřebu zkontrolovat samoodečtem plynu.

Zemní plyn mění svůj objem v závislosti na okolní teplotě a tlaku. Pokud máte například chatu vysoko v zasněžených horách, pak bude mít místní plyn o malounko jiný objem než u vás doma v teplém údolí. Objemový koeficient, který se obvykle téměř rovná 1, slouží k odstranění této odchylky. Dodavatel vynásobí spotřebu koeficientem a vyrovná tak rozdíl, který vznikl někde mezi plynárnou a vaším plynoměrem.

Spalné teplo určuje, kolik tepla získáte spálením jednoho kubíku. Odvíjí se tedy od jakosti zemního plynu. Čím kvalitnější plyn, tím vyšší spalné teplo a více spotřebované energie. Spalné teplo se pohybuje většinou kolem 10,7 kWh/m³. Kvalitu plynu si můžete zkontrolovat na webových stránkách vašeho distributora (v hlavním městě Pražská plynárenská, v jižních Čechách společnost EG.D a ve zbytku České republiky RWE).

INFO

Zatímco v případě výhřevnosti se předpokládá, že se voda obsažená v zemním plynu při spalování změní v páru a tím to pro ni hasne, u spalného tepla se počítá, že pára zkondenzuje a zkapalní.

Srovnat ceny plynu

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Cena plynu se totiž skládá ze dvou částí:

  • Regulovanou část tvoří poplatky distributora a operátora trhu. Její výši vždy na sklonku roku, obvykle v listopadu, určuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Ve svých cenících ji musí zohlednit všichni dodavatelé. Tady žádný prostor pro úsporu není.
  • Výši neregulované části, která obsahuje cenu za každou spotřebovanou kilowatthodinu a stálé měsíční poplatky, si ovšem určují sami dodavatelé. Díky tomu se ceny za plyn u jednotlivých společností výrazně liší. Správnou volbou dodavatele proto můžete ušetřit i několik tisíc korun ročně.

Cena plynu se v jednotlivých krajích mírně liší podle toho, jaký v místě působí distributor. A protože my vám chceme spočítat úsporu co nejpřesněji, hodně nám pomůže vědět, kde se vaše odběrné místo nachází.

Distributor plynu má na starosti přepravu energie a údržbu potrubí. Nemůžete si ho vybrat, pro každé území je pouze jeden. Dodavatelé jsou obchodníci, od kterých si plyn kupujete. Na trhu je jich několik desítek. Je jen na vás, kterého si vyberete.

V České republice působí 3 distributoři plynu:

V naší kalkulačce cen plynu najdete skutečně téměř celý trh. Vše navíc neustále aktualizujeme a přidáváme nové produkty a společnosti. Pokud vám v kalkulačce něco chybí, ozvěte se nám přes kontaktní formulář, zavolejte na telefonní číslo 226 289 029 nebo napište e-mail na zmeny@usetreno.cz.

Stačí vyplnit kalkulačku srovnání plynu, díky které budete mít perfektní přehled, s jakým dodavatelem ušetříte nejvíce. Až si vyberete, se změnou vám pomůžeme.

Těsně před ukončením výpovědní lhůty je vhodné stávajícího dodavatele plynu informovat o aktuálním stavu vašeho plynoměru. Na základě tohoto samoodečtu vám vystaví závěrečné vyúčtování plynu. Jakmile uhradíte případné nedoplatky nebo obdržíte nazpět přeplatky, dojde k řádnému ukončení závazků.  O samotný plynoměr se rozhodně bát nemusíte, zůstává vám. Změna dodavatele plynu je pouze administrativní. Pocítíte ji pouze na faktuře, nikoli na měřidlech.

Pokud chcete připojit nové odběrné místo, kde ještě není plynoměr, musíte nejdříve zažádat o připojení k distribuční soustavě příslušného distributora. Přehledný návod, jak na to, a další užitečné informace týkající se zřízení plynové přípojky si můžete přečíst v našem magazínu.

Ano, je to samozřejmě možné. Není podmínkou přepsat si plyn u dodavatele, u kterého měl smlouvu podepsanou původní majitel nemovitosti či nájemník.

Dobrá zpráva je, že při přepisu odběrného místa není třeba dodržet závazek, který je na daném odběrném místě sjednaný. S přepisem energií vám samozřejmě rádi pomůžeme, stačí, když si v našem srovnání cen plynu vyberte dodavatele, a my se vám ozveme.

Pokud se chystáte přejít k levnějšímu dodavateli, je zapotřebí zjistit, kdy vám končí smlouva se současným dodavatelem. 

Smlouva na dobu neurčitou

V případě, že jste podepsali smlouvu na dobu neurčitou, můžete podat výpověď prakticky kdykoli. Jedinou podmínkou je dodržet zákonem danou výpovědní lhůtu 3 měsíce. Výpovědní lhůta se počítá od prvního dne následujícího měsíce od podání výpovědi. Po tuto dobu budete ještě odebírat dodávky od původního dodavatele.

Smlouva na dobu určitou

Pokud ovšem máte s dodavatelem podepsanou smlouvu na dobu určitou, která končí ke konkrétnímu datu, je zapotřebí závazek u dodavatele dodržet. V opačném případě by vám mohl dodavatel naúčtovat sankci. Výpověď tedy zašlete až ve smlouvou dané výpovědní době (když je výpovědní doba 1 měsíc, musíte podat výpověď nejpozději 1 měsíc před koncem závazku). Pokud byste to nestihli, smlouva se vám automaticky prodlouží.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.