Víte, jaká je průměrná spotřeba elektřiny v domácnostech?

 

Šetřit energií se českým domácnostem stále příliš nedaří. Tipněte si, kam až se vyšplhala průměrná spotřeba. Budete se divit.

elektrické vedení 

Průměrná spotřeba elektrické energie za posledních dvacet let stoupla o stovky kilowatt hodin. Podle statistik Energetického regulačního úřadu odebral v roce 1991 průměrný Čech 4 822 kWh, kdežto v roce 2010 už 5 626 kWh. Ačkoliv se jedná o nevyvratitelný fakt, bylo by neférové srovnávat dnešní přetechnizované domovy plné elektrických spotřebičů s těmi porevolučními. Stolní počítač, tablet, notebook, myčka, sušička, širokoúhlá televize v každém pokoji je dnes naprosto standardní vybavení české domácnosti. Logicky tedy spotřeba stoupla. Co nás však zajímá, jsou poplatky.

Vývoj cen elektrické energie

Za pivo zaplatíte necelé dvě koruny, rohlík stojí několik haléřů a jedna kWh elektrické energie vyjde na půl koruny. Vítejte v roce 1981. Změna je však život. Raketový nárůst cen v devadesátých letech se dotkl i elektrické energie. Během desetiletí se poplatky ztrojnásobily. Realita dnešních dob je taková, že ceny za 1 kWh atakují pětikorunovou hranici a brzy ji zřejmě pokoří. Bohužel.

Ušetřete za elektřinu v průměru 1 795 Kč ročně
 

Jak snížit průměrnou spotřebu

Proud dodávaný do českých domácností rozhodně nepatří mezi nejlevnější elektřinu v Evropě. Porovnání s ostatními zeměmi není pro nás zrovna lichotivé. Možná je na čase se zamyslet, jak ulevit rodinnému rozpočtu. Zvýšenou pozornost věnujte nákupu nových spotřebičů. Kupujte pouze ty z energetické třídy A – tedy energeticky úsporné. Obzvlášť u ledničky či pračky je úspora obrovská. Nenechávejte přístroje v pohotovostním režimu.

Najděte si levnějšího dodavatele

Šetření elektřinou má svou hranici. Asi málokdo se vzdá výdobytků moderní doby a přejde na poustevnický život. Změna dodavatele elektřiny představuje výhodné řešení v případě, že odebíráte energii od drahého dodavatele. Stačí si v online kalkulačce elektřiny porovnat, zda vám jiná společnost nenabídne lepší podmínky. Na přechod k jinému dodavateli má nárok každá domácnost. Tuto skutečnost dokonce zaručuje zákon. Změnou můžete ušetřit stovky korun. V případě, že používáte akumulační vytápění, tepelné čerpadlo či elektrický bojler může úspora činit i tisíce korun ročně.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 15