Jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou?

 

Odlišnosti mezi různými druhy platebních karet mnoho lidí ani nevnímá, ačkoli ji má v peněžence téměř každý. Debetní, kreditní, embosovaná, zákaznická, kobrandovaná, charge, zkrátka plastová kartička, kterou se platí. Jaký je tedy rozdíl mezi kreditkou a debetní kartou?

co je to kreditní karta Platební karty se dělí na dva typy – kreditní a debetní. Zásadní rozdíl mezi oběma druhy spočívá ve způsobu čerpání peněz. S debetní kartou vybíráte peníze přímo ze svého osobního účtu v bance. Kdežto s kreditní kartou vás stav účtu nemusí zajímat. Máte u banky otevřen úvěrový účet, tzv. revolvingový úvěr. De facto nakupujete na dluh a můžete utratit daleko více peněz než s kartou debetní. Obvykle lze finance čerpat až do trojnásobku měsíčního příjmu. Pokud do určitého data úvěr splatíte, neplatíte žádné úroky. Bezúročné období se nejčastěji pohybuje v rozmezí 40 až 76 dnů.

Kreditní karta

Co je kreditní karta a její fungovaní je jasné, ale má ještě nějaké výhody oproti debetní kartě? Kromě finanční nezávislosti je velkou předností široký systém bonusů a slev.  Speciální benefity v podobě vrácení peněz, sbírání prémiových bodů, leteckých mílí, nezanedbatelné slevy u partnerů. Kobrandované kreditní karty se vydávají v partnerství s jinou společností. Často ve spojení s aerolinkami, obchodními řetězci, mobilními operátory či sítí čerpacích stanic. Díky tomuto partnerství můžete čerpat exkluzivní výhody.

Vyberte si kreditní kartu          onlineVybrat kartu

Kreditní kartu nedostane kdokoliv. Banky ji vydávají pouze bonitním klientům. Tedy lidem, kteří mají dobrou platební morálku. Ze srovnání kreditních karet plyne, že banky vyžadují po svých klientech minimální příjem. Například kreditní kartu Citi Classic od Citibank získáte s čistým příjmem od 12 000 Kč za měsíc.

Debetní karta

Jak bylo řečeno, debetní karta umožňuje svému majiteli provádět operace s penězi, které se nacházejí na účtu. V určitém ohledu se však karta může přiblížit kreditce. Pokud máte aktivovaný kontokorentní účet, můžete jít do mínusu.

Jakou kartu vybrat?

Každý si musí rozhodnout sám, která varianta platební karty je pro něj lepší. Obě mají své výhody a určitá rizika. Třeba kreditní karta po svém majiteli vyžaduje sebekázeň. Musíte pečlivě uvažovat, zda jste schopni splácet úvěr.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 25