První tunely pražského metra dostanou mobilní signál až v létě

 

„Musím končit. Jsem v metru.“ Tato věta z našeho slovníku jen tak rychle nevymizí. První tunely na krátkém úseku trasy A budou pokryty mobilním signálem teprve až letos v létě. Proč dochází ke zpoždění?

signál v metruZa signál v tunelech pro novou část metra zaplatí operátoři 12 milionů Kč. 

Po velikonočním pondělí se otevřou čtyři nové stanice na zelené trase A pražského metra. Ze stanice Dejvická se dráha prodlouží až do nové konečné Nemocnice Motol. Původně měli cestující mít možnost telefonovat i za jízdy metrem už po svátcích, ale kvůli průtahům v jednání Dopravního podniku (DPP) a trojice operátorů si budou lidé muset počkat pravděpodobně ještě několik měsíců.

Instalace kabelů potrvá další čtyři měsíce

Dohoda mezi oběma stranami už je sice na spadnutí, ale ještě další čtyři měsíce zabere samotné zavádění speciálních vyzařovacích kabelů do tunelů.

Práce na instalaci kabelů, které umožňují vysílat signál i přes okna souprav metra, totiž může každý den probíhat jen během tří hodin v noci, kdy metro nejezdí a tunely neblokuje provádění jiné údržby. Proto se vše dá stihnout nejdříve v létě.

Proč platit za volání víc, než je nutné. Srovnat tarify

Na nástupištích čtyř nových stanic (Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol) už ale aspoň pofrčí vysokorychlostní internet LTE, který na ostatních zastávkách zatím schází. Po Velikonocích zde budou k dispozici sítě GSM, 3G i LTE.

Mobilní signál pro celé metro za půl miliardy

Veškeré náklady na zajištění mobilního signálu v metru padají na bedra operátorů. Proto chce velká trojka T-Mobile, O2 a Vodafone nejdříve dokončit rozšíření signálu pro čtyři nově postavené stanice. V budoucnu plánují pokrýt signálem tunely na všech trasách metra a zavést LTE i do starších stanic. Celková částka na kompletní pokrytí pražské podzemky se má vyšplhat až na půl miliardy. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0
 

 
Oblíbení mobilní operátoři