Montáž tažného zařízení

V jakých případech se vám může hodit tažné zařízení, jak vybrat to správné a jaká platí pravidla pro jízdu s přívěsným vozíkem? Nezapomeňte, že na přívěsný vozík potřebujete povinné ručení.

Spočítat povinné ručení

Srovnejte si povinné ručení online

Stačí zadat pár údajů o vás a vozidle

Stačí zadat pár údajů o vás a vozidle

Žádná věda. V kalkulačce vyplníte pár základních údajů o vás a vašem vozidle – např. objem motoru a váš rok narození.

Pojištění si porovnáte na jednom místě

Pojištění si porovnáte na jednom místě

Do 20 sekund uvidíte přehledné porovnání povinného ručení. Vybírat můžete z nabídky prověřených pojišťoven.

Uzavřete povinné ručení za pár minut

Uzavřete povinné ručení za pár minut

Všechno zvládnete jednoduše z pohodlí domova. Zelená karta vám přijde obratem na e-mail. Stačí ji vytisknout.

Co je tažné zařízení?

Tažné zařízení se dá nainstalovat nebo už z výroby může být součástí osobního, užitkového nebo nákladního vozidla. Pomocí něj se dá spojit tažné vozidlo s přípojným, což je například přívěs, vlek nebo nějaký stroj. 

Montáž tažného zařízení

Kdy můžete tažné zařízení potřebovat?

Tažné zařízení primárně slouží k přemísťování přívěsu, ale jeho využití je daleko širší. Můžete díky němu za auto zapojit vlek a pomoci si tak při přepravě velkého množství věcí nebo materiálu. Hodit se může i při stěhování. 

Popularitu si v poslední době získávají také nosiče kol, které se dají připevnit na tažné zařízení a vy si je tak můžete vzít s sebou třeba na dovolenou.

Tažné zařízení se hodí i v případě odtahu jiného vozidla. Můžete za něj totiž upevnit lano.

Najít povinné ručení

Jak vybrat to správné tažné zařízení?

Účel, za kterým chcete tažné zařízení používat, hraje důležitou roli při jeho výběru. Kulové čepy (tzv. koule) jsou totiž v pevné i odnímatelné formě

Pevný kulový čep se doporučuje při častém využití tažného zařízení. O odnímatelném kulovém čepu je možno uvažovat, pokud tažné zařízení nehodláte používat příliš často.

Na trhu najdete tažná zařízení, která jsou přizpůsobena konkrétním automobilům přesně na míru. 

Před zakoupením tažného zařízení byste si také měli zkontrolovat, zda dané tažné zařízení splňuje všechny bezpečností nebo technické standardy. Vyplatí se také zajímat o to, z jakých materiálů je vyrobeno.

Cena se potom odvíjí od typu zařízení a stejně tak od značky vozu. Rozpětí je celkem široké a může se jednat o několik tisíc až nižší desítky tisíc korun.

Montáž tažného zařízení

Tažné zařízení si můžete nainstalovat i sami. V takovém případě však budete muset navštívit STK. To vás čeká i v případě, že si necháte zařízení nainstalovat v autoservisu, který nedisponuje potřebnou certifikací. 

Na STK zkontrolují, že je tažné zařízení v pořádku, a vystaví vám protokol o kontrole montáže z STK. S tím se pak můžete vydat na úřad.

Montáž v servisu s certifikací je zcela určitě bezpečnější. Servis vám vystaví tzv. typový list a s ním opět můžete na úřad, kde si tažné zařízení zapíšete do technického průkazu.

Ne u každého vozidla je možná dodatečná montáž tažného zařízení. Problémem může být, když výrobce auta opatří v technickém průkazu položku maximální hmotnost přípojného vozidla nulou. Tehdy není možné tažné zařízení k autu namontovat.

Cena montáže tažného zařízení

Cena montáže vás může vyjít na 2 až 10 tisíc korun. Montáž tažného zařízení na počkání je možná, ale je potřeba počítat s příplatkem; namontování trvá kolem 4 hodin. 

Kalkulačka povinného ručení

Přihlášení tažného zařízení

Tažné zařízení si musíte nechat zapsat do technického průkazu vozidla, a proto se budete muset vydat na odbor dopravy na úřad obce s rozšířenou působností.

Co si s sebou vzít?

  • Vyplněný formulář Žádost o zápis změny údajů v registru silničních vozidel
  • Velký technický průkaz (od ledna 2024 se vydávají už jen elektronické)
  • Osvědčení o registraci vozidla (ORV)
  • Typový list nebo protokol o kontrole montáže z STK
  • Občanský průkaz
Srovnat havarijní pojištění

Přívěs a řidičský průkaz

Pravidla pro řidičské průkazy určené pro řízení vozidel s přívěsem mohou být trochu matoucí. Nicméně my vám je vysvětlíme.

Pokud máte klasické řidičské oprávnění skupiny B, pak můžete řídit vozidlo s hmotnostní nižší než 3 500 kg a můžete mít připojené vozidlo s vahou nižší než 750 kg.

I s řidičským průkazem skupiny B můžete připojit za auto přípojné vozidlo těžší než zmiňovaných 750 kg. V tom případě, ale hmotnost obou vozidel nesmí přesáhnout 3 500 kg.

Pokud máte vozík a vozidlo těžší, pak budete potřebovat řidičský průkaz B+E. Jeho rozšíření z kategorie B nabízí téměř každá autoškola. 

Typ řidičského průkazu pro řízení vozidel s přívěsem

Řidičské oprávněníVáha tažného vozidlaVáha přípojného vozidla
BMéně než 3 500 kgMéně než 750 kg
B                  Dohromady méně než 3 500 kg
B + EMéně než 3 500 kgMéně než 3 500 kg

Zdroj: ridicak.cz

V případě, že jedete s přípojným vozidlem, je potřeba dbát zvýšené obezřetnosti, dodržovat sníženou rychlost, myslet na delší brzdnou dráhu. Také couvání je s přípojným vozidlem o něco složitější.

Povinné ručení na přívěsný vozík

Jelikož i přívěsný vozík se může stát příčinou dopravní nehody, tak zákon stanovuje, že je potřeba na něj sjednat povinné ručení

Jeho cena se pohybuje kolem vyšších stovek korun ročně a odvíjí se hlavně od hmotnosti vozíku.

Pokud momentálně sháníte povinné ručení na svůj přívěsný vozík, tak si práci můžete o něco ulehčit. Jak? 

Zkuste naši kalkulačku povinného ručení, zaškrtněte, že máte jiný druh vozidla a vyberte ten správný z naší nabídky. Pak jen vyplníte pár údajů a získáte přehledné srovnání povinného ručení. Vyberete si pro sebe jen to nejlepší a pak už jen hurá na cesty!

A pokud vám schází havarijní pojištění, i to si můžete srovnat i sjednat prostřednictvím naší kalkulačky.

Povinné ručení online

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Uzavřít povinné ručení musí každý majitel vozidla, kterému byla přidělena registrační značka nebo technický průkaz a vůz je používán na veřejných komunikacích.

V opačném případě vám hrozí pokuta, a to i v řádech desetitisíců korun. Ideální je tedy ihned potom, co vám pojištění vyprší, sjednat pojištění nové, nebo odevzdat značky od vozidla do depozitu.

Asistenční služba je výpomoc při nehodě nebo poruše vozidla. Mezi základní nabízené služby, které by se měly vztahovat ke každé pojistce povinného ručení, patří příjezd asistenčního vozidla k porouchanému vozidlu a jeho odtažení. U komplexnějších pojistek vám pojišťovna poskytne náhradní vozidlo.

Pokud by se vám asistenční služby, které jsou součástí vašeho povinného ručení, zdály nedostatečné, můžete si u většiny pojišťoven sjednat asistenční služby navíc.

Ano, ale abyste mohli uzavřít nové povinné ručení, musíte mít nejdříve ukončené pojištění u současné pojišťovny. Novou pojišťovnu si snadno vyhledáte pomocí online kalkulačky, která vám porovná téměř všechny produkty na trhu a přehledně je seřadí podle výhodnosti a vašich požadavků.

Jednotlivé nabídky pojišťoven si mezi sebou porovnáte pomocí online kalkulačky. Tak zjistíte, jak se pohybují ceny povinného ručení, a snadno najdete to nejlevnější.

Ano. K tomu slouží kalkulačka havarijního pojištění. V ní vyplníte pár údajů o vás a vašem vozidle – tovární značku, model a aktuální tržní hodnotu vozu. Ihned se vám zobrazí přehledné srovnání nabídek havarijního pojištění.

Pro objednání stačí kliknout na tlačítko „Koupit“ a vyplnit krátký formulář. Obratem vám přijdou všechny potřebné dokumenty na e-mail.

Ano, vozidlo si můžete pojistit už ode dneška. Stačí si srovnat povinné ručení. Obratem vám zavolá specialista na autopojištění a vše s vámi probere.

Ano. Firemní auto si můžete jednoduše a rychle pojistit online.

Klidně si můžete pojistit i firemní flotilu. Jde ale o trochu složitější proces. V případě firemní flotily je totiž nutné každou pojišťovnu požádat o individuální nabídku. To může chvilku trvat. Budete mít ale jasno, kde vám všechna auta pojistí skutečně nejvýhodněji.

Zaplatit povinné ručení můžete hned několika způsoby:

  • kartou online prostřednictvím platební brány GoPay,
  • bankovním převodem na účet Top-Pojištění.cz,
  • vkladem hotovosti na přepážce Fio banky,
  • složenkou na České poště.

Veškeré podrobnosti k platbě najdete přehledně v průvodním e-mailu.

Pojišťovny obvykle umožňují platit povinné ručení jednou, dvakrát nebo čtyřikrát ročně. Většinou se ale vyplatí zaplatit najednou pojistné na celý rok. Některé pojišťovny totiž nabízí slevy za roční platbu pojištění. Které pojišťovny slevy nabízí, zjistíte v porovnání.

Na výši vašeho bonusu má vliv hned několik faktorů. Největší roli ale hraje délka předchozího pojištění a počet vámi zaviněných nehod. Čím déle jste tedy pojištění a řídíte bez nehod, tím vyšší máte bonus. 

Každá pojišťovna má vlastní tabulky a pravidla pro udělení bonusu. Zpravidla ale za každých 12 měsíců bez nehody dostanete přibližně 5% bonus, tedy 5% slevu na pojistném. Maximálně pak můžete získat bonus až 60 %.    

Rádi vám pomůžeme zjistit, jak vysoký je váš bonus. V kalkulačce povinného ručení stačí vyplnit rodné číslo, nebo nám na sebe zanechat kontakt a vše potom probereme po telefonu.  

Až se na to přijde, bude mu vyměřena pokuta, a to i v řádech desetitisíců korun. To není vše. Navíc bude muset uhradit finanční příspěvek České kanceláři pojistitelů (ČKP) za celé období, kdy vozidlo využíval nepojištěné.  

Vybrali jste si ve srovnání povinné ručení a všechny důležité dokumenty už vám přišly na e-mail? Skvělé, teď už stačí jen zaplatit pojistné. Pojištění totiž začne platit až v den, kdy bude připsána platba na bankovní účet.  

Pojišťovny obvykle umožňují platit povinné ručení jednou, dvakrát nebo čtyřikrát ročně. Některé pojišťovny nabízí slevy za roční platbu pojištění. Které pojišťovny slevy nabízí, zjistíte v našem porovnání. 

Stačí občanský průkaz a velký technický průkaz vozidla, případně osvědčení o registraci vozidla, které velký technický průkaz nahrazuje u vozů zakoupených po 1. 1. 2024.  

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.