Placení přes QR kódy je jednoduché a rychlé

 

S QR kódy se v poslední době doslova roztrhl pytel. Kromě toho, že urychlují načítání dat do chytrých telefonů, je začala využívat i většina českých bank. V čem vám pomohou?

qr kód 

Co je to QR kód?

 

Výhody platebních QR kódů

  • Jsou rychlé – platbu učiníte takřka za pár vteřin
  • Jsou přesné – oproti přepisování platebních údajů je zaručena téměř 100% eliminace chyb.
  • Jsou jednoduché – stačí naskenovat a dostanete se do předvyplněného platebního příkazu
  • Jsou dostupné – nabízí je většina bank a tisícovka e-shopů

QR kód je dvojrozměrný čárový kód navržený na rychlé dekódování informací. Zkratka vychází z „Quick Response“, lze jej tedy přeložit jako kód rychlé odezvy. Do jednoho QR kódu lze zakódovat mnohem více dat než do klasického EAN čárového kódu, a to až 7 000 číslic nebo text o délce 4 300 znaků. Setkat jste s s ním mohli na plakátech, vizitkách či fakturách - vypadá jako čtverec s rozsypanými černými a bílými body. Pro "rozluštění" je nutný chytrý telefon (či tablet) s fotoaparátem a nainstalovanou QR čtečkou. Mnohdy je potřebné i aktivní připojení k internetu, zvlášť pokud si budete prohlížet odkazy webových či mobilních stránek. Samotné použití QR čtečky je velmi snadné – stačí zapnout QR čtečku, zaměřit obrázek kódu, naskenovat. Čtečka  vám tento kód naskenuje a následně zobrazí obsah.

Jak QR kódy ovládly svět?Pokračovat na článek

Jak se QR kódy využívají?

V bankovním sektoru se QR kódy nejčastějí používají na fakturách, vyúčtování a jiných platebních dokumentů. Klient kód vyfotí svým chytrým telefonem s operačním systémem iOS nebo Android (Widows Phone podporuje jen ČSOB a Fio banka), mobilní aplikace jej během několika vteřin převede do předvyplněného platebního příkazu, který stačí jen zkontrolovat, potvrdit a autorizovat. Banky i ostatní poskytovatelé se shodují, že největší výhodou takového placení je zejména komfort, rychlost a pohodlnost. Značně eliminují také chyby vzniklé například při vyplňování číselných údajů do internetových aplikací nebo platebních formulářů.

Kdo QR kódy používá?

Výhod QR kódů začíná využívat čím dál tím více obchodníků a poskytovatelů služeb. Kromě mobilních operátorů, slevového portálu Slevomat.cz či e-shopu Alza.cz našly své místo i u mnohých tuzemských bank. Čtení QR kódů jako první začala v roce 2012 využívat Raiffeisenbank, která platbu přes QR kódy vyvinula, prosadila její přijetí za standard České bankovní asociace a tím otevřela takový způsob platby tisícovce e-shopů, které mají implementovanou ePlatbu od Raiffeisenbank. Nedlouho nato se k ní přidaly i Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB (potažmo Era), Air Bank, Sberbank, ZUNO a Fio banka.

Který běžný účet je nejvýhodnější? Zjistit

Platební QR kódy používá i Česká pojišťovna, své uplatnění nachází i v sektoru úvěrových produktů.  Nově je vedle firmy Everyday Finance používá i společnost Cetelem. S podporou platebních QR kódů nově přišel i dodavatel energie E.ON. Energetičtí giganti RWE a ČEZ se k němu připojí letos.

Zájem o placení prostřednictvím QR kódů podle bank i obchodníků neustále roste. Lidé jednoduše rádi využívají možností nových technologií. Další rozvoj se čeká s rozšiřováním generování kódů na papírové faktury. Otázkou zůstává, zda se platební QR kódy stanou složenkami 21. století, jak se vyjádřila Raiffeisenbank. Nakročeno k tomu mají dobře.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2