Existuje taková pomůcka. Když obrátíte svoji nemovitost vzhůru nohama, tak vše, co vypadne, kryje pojištění domácnosti a zbytek pojištění nemovitosti. Pojištění domácnosti se tedy vztahuje na vybavení vašeho domu či bytu. Využít jej můžete, když vám například vyteče pračka, vyhoříte, zabouchnete si klíče, nebo když k vám zavítají lupiči. Pojištění nemovitosti naopak chrání jen byt či dům, nikoliv jeho vybavení.
Pojištění elektroniky
V rámci pojištění domácnosti můžete zajistit i elektroniku. Právě ta bývá častým cílem zlodějů. Jestli tedy doma máte televizi, notebook, mobilní telefon a další elektronické pomocníky, které chcete ochránit, doporučujeme pojištění elektroniky zvážit.
Srovnání poskytuje Top-Pojištění.cz
Srovnejte si pojištění domácnosti online
Pomůže vám kalkulačka
Zabere vám to jen pár minut a s konkrétní nabídkou se vám následně ozve náš specialista.
Žádné zbytečné papírování
Smlouvu uzavřete jednoduše po telefonu a zaplatíte online nebo převodem. Pojištění platí následující den.
Sleva na pojištění
Na pojištění majetku u nás můžete získat slevu až 50 %.
Co je pojištění elektroniky?
Toto pojištění se vztahuje na škody či zničení vašeho elektronického vybavení, ať už jde o:
- televizi,
- domácí kino,
- projektor,
- stereo,
- notebook i stolní počítač,
- mobilní telefon,
- antény a satelity,
- zvonky,
- kamery a další zabezpečovací zařízení,
- klimatizaci.
Podívejte se v pojistné smlouvě na informaci o tom, zda jsou v ní uvedena všechna zařízení, která chcete mít v rámci pojistky zajištěná. Důležité je také stanovit odpovídající pojistnou částku, tedy výši limitů pro zajištění elektroniky, aby odpovídala její skutečné hodnotě.
Pojištění je navíc možné uzavřít jak pro jednotlivá zařízení, tak pro celou domácnost se zahrnutými náklady na opravu či náhradu poškozené a odcizené elektroniky.
Na co se vztahuje pojištění elektroniky?
Obecně se pojištění elektroniky vztahuje na poškození nebo zničení:
- majitelem – např. když vám nechtěně upadne telefon
- živly – úder blesku, požár, vodovodní škoda atd.
- zlodějem či vandalem
- technickou poruchou – přepětí, zkrat, porucha elektronických obvodů
Výluky u pojištění elektroniky
Mezi nejčastější výluky u pojištění elektroniky patří:
- úmyslné poškození,
- poškození dítětem nebo zvířetem,
- ztráta,
- běžné opotřebení vlivem užívání,
- poškození z důvodu hrubé nedbalosti,
- vady spadající do platné záruky,
- drobné vady nemající vliv na fungování.
S pojistným plněním také nemůžete počítat v případě, kdy vám někdo ukradne nedostatečně zajištěnou elektroniku nebo poškození způsobí jiná osoba (např. kolega v práci). Velmi tenká hranice je pak v případech hrubé nedbalosti nebo nešikovnosti. Posouzení dané pojistné události je pak na likvidátorovi z vaší pojišťovny.
Na co si dát u pojištění elektroniky pozor?
Především na to, zda se vám tato pojistka vyplatí. Elektronika poměrně rychle ztrácí na hodnotě, proto se toto pojištění uzavírá nejčastěji na dobu 3 let. A smysl má hlavně u drahých zařízeních, jejichž pořizovací cena byla vyšší než 10 000 Kč.
Pojištění elektroniky byste coby součást svého pojištění domácnosti měli mít také v případě, kdy elektroniku používáte pro každodenní chod svého domova – například pro vytápění, výrobu elektřiny, zabezpečení atp.
Dále se zaměřte na to, jak pojišťovna stanovuje pojistnou hodnotu. Setkáte se totiž s těmito dvěma způsoby:
- Nová cena – v případě pojistné události dostanete od pojišťovny takovou částku, abyste si za ni mohli pořídit stejné nové zařízení
- Časová cena – v případě pojistné události se výše částky odvíjí od současné hodnoty dané věci, např. i v bazaru
Pojištění elektroniky – součást pojištění majetku
Pojištění elektroniky bývá součástí pojištění vybavení domácnosti, do kterého je zahrnuto všechno hmotné vybavení vašeho domova (domu či bytu). V rámci pojištění domácnosti jste tedy chránění pro případy:
- požáru, výbuchu, úderu blesku,
- povodně, záplavy,
- vodovodní škody,
- pádu stromu, letadla,
- vichřice, krupobití,
- krádeže, loupeže, vandalismu.
Do pojištění majetku spadá kromě pojištění domácnosti také pojištění nemovitosti, které si prostřednictvím naší kalkulačky rovněž můžete porovnat a sjednat. Zajímají vás rozdíly mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti?
Jak sjednat pojištění elektroniky?
Se srovnáním i sjednáním pojištění domácnosti, do kterého pojištění elektroniky spadá, vám pomůže online kalkulačka. Do ní zadáte základní údaje o vašem domově (např. lokalitu, plošnou výměru, míru vybavení) a během chvíle uvidíte aktuální nabídky hned od několika prověřených pojišťoven působících na českém trhu.
Nabídky je možné si také upravovat (výši pojistných limitů), takže se pečlivě podívejte právě na pojištění elektroniky. Dále se zajímejte také o úroveň asistenčních služeb, které se v případě nouze mohou opravdu hodit.
Jakmile si v kalkulačce vyberete pojistku, která se vám líbí nejvíce, stačí si ji online cestou sjednat. Pokud byste měli nějaké doplňující otázky, nejasnosti nebo byste potřebovali poradit, neváhejte se obrátit na naše specialisty, kteří jsou tu pro vás na telefonu, e-mailu i v chatu.
Ptáte se nás
Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.
Jaký je rozdíl mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti?
Na jak dlouho se pojištění domácnosti obvykle sjednává?
Pojištění domácnosti se většinou uzavírá na 1 rok s automatickým prodlužováním (prolongací). To znamená, že pokud smlouvu nevypovíte, vždy se vám o další rok prodlouží. Některé pojišťovny vám také za každý rok připočítají bonus za bezeškodný průběh.
Nezapomeňte ale, že smlouvu je v průběhu trvání pojištění potřeba aktualizovat. Hlavně v případě, kdy si pořídíte nějakou novou věc do domácnosti.
Bydlím v pronájmu. Stačí, že má pojištění domácnosti sjednané pronajímatel?
To záleží na pojišťovně. Lepší je ale mít pojištění domácnosti vlastní a ideálně v kombinaci s pojištěním odpovědnosti občana. Díky tomu budete mít jistotu, že vám pojišťovna proplatí poškození či zničení vašich věcí v domácnosti (celé vaší rodiny), vybavení a součásti bytu patřící majiteli bytu (pronajímateli) i škody, které způsobíte dalším lidem (sousedům).
Jak je to u pojištění domácnosti se spoluúčastí?
Pojištění domácnosti se vždy sjednává se spoluúčastí. To znamená, že se podílíte s pojišťovnou na náhradě poměrné části škody. Konkrétní výši spoluúčasti si sami určíte při uzavírání smlouvy. Zpravidla platí, že čím vyšší spoluúčast zvolíte, tím větší vám pojišťovna poskytne slevu.
Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.