Domov nebo dům – rozdíl v pojištění domácnosti a nemovitosti

 

Všude dobře, doma nejlíp. Domov je pro nás místo pohody, klidu a soukromí. Co se ovšem stane, když někdo nebo něco tu oázu naruší? Praskne vodovodní potrubí, vandal počmárá omítku nebo od svíček, ponechaných okamžik bez dozoru, chytnou záclony? Na řadu přijde pojištění. V tomto momentě však mnozí narazí. Víte, co přesně máte doma vlastně pojištěné?

Pojistná událost 

Nemovitost je zjednodušeně řečeno to, co stojí na místě. Čtyři stěny a střecha. Naopak domácnost je vše, co jste si do domu přinesli. Pokud tedy přijde velká voda, například v podobě zmíněného prasklého potrubí, pojištění nemovitosti vám pokryje zničené podlahy, radiátory nebo zdi. Pojištění domácnosti se naopak vztahuje na věci movité – především nábytek, elektroniku nebo věci osobní potřeby. Při takovém rozdělení se samozřejmě nacházejí i předměty, kde si člověk neví rady. Vestavný sporák je pod domácností nebo nemovitostí? Co pojišťovna, to názor. Proto dejte pozor, zda jste se svou pojišťovnou v takovém případě zajedno.

Jestliže vám po dobu jednoho roku nebude vyplacena žádná pojistka, můžete získat slevu za bezeškodní průběh.

 

Máte sklep? A mohla bych ho vidět?

V rámci pojištění nemovitosti je většinou nabízená možnost připojistit si i další stavby nacházející se na stejné adrese. Například sklep, garáž, bazén, kůlnu nebo zahradní domek. Při pojišťování domácnosti se pak často zapomíná na věci v autě nebo na předměty, které máte půjčené. Vhodné je také pojištění domácnosti aktualizovat přibližně po dvou letech. 

S novým vybavením, nábytkem a televizí se zvedá hodnota majetku a mohlo by dojít k podpojištění. V případě pojistné události by vám pak pojišťovna krátila pojistné plnění. Vyplatila by tedy méně, než jakou mělo vybavení domácnosti hodnotu. Nezapomeňte jít ovšem i na druhou stranu. Pokud jste se zbavili drahého domácího solária a nové kupovat nebudete, neplaťte zbytečně ani příliš vysokou pojistku!

Pojištění domácnosti 

Co je doma, to se počítá

Pokud jste podnájemník v bytě, pojištění domácnosti se vám bude hodit. Ve smlouvě se totiž obvykle setkáte s podmínkou, že veškeré škody na majetku majitele budete platit z vlastní kapsy. Byty se navíc často pronajímají již částečně zařízené a je tedy na nájemníkovi, aby se o vybavení řádně staral. Pokud dojde například k vytopení bytu, bude nájemník muset zaplatit poškozený nábytek pronajímateli. Můžete se samozřejmě dohodnout a pojistit si pouze vlastní vybavení domácnosti, zatímco majitel bytu pojistí svoje.

  
Porovnejte si nabídky pojištění domácnosti online. Do 2 minut najdete tu nejvýhodnější.

V takovém případě si však dejte pozor na správné vyjmenování svého vlastnictví ve smlouvě. Je možné, že pronajímatel již pojištění domácnosti zařízené má, jelikož i byt bez nájemníka je možné vykrást nebo jinak poškodit. Proto se na pojištění raději zeptejte. Nezapomeňte ovšem, že pokud vytopíte sousedy v nižším podlaží, pomůže vám až pojištění z odpovědnosti. To většina pojišťoven nabízí jako připojištění. V rámci připojištění hrají mimo jiné roli i asistenční služby. Za pár stovek navíc se tak můžete vyvarovat nepříjemné situaci, kdy budete uprostřed noci hledat náhradní ubytování.

tip TIP: Pojišťovna při výplatě pojistky přihlíží také k tomu, jak jste se snažili neštěstí předcházet. Pokud tedy lupiči stačilo do domu vejít otevřenými dveřmi, když nikdo nebyl doma, nečekejte od pojišťovny zázraky. To samé, pokud do domu udeří blesk a vy nemáte hromosvod. Pojišťovna může také odmítnout pojistku vyplatit, pokud zjistí, že byl majetek poškozen záměrně, přirozeným opotřebením, nedbalostí nebo byl zničen osobou pod vlivem omamných látek.

S velkými nemovitostmi přichází i velká zodpovědnost

Pojištění nemovitosti by měl samozřejmě zařizovat její majitel. Kromě rozsahu pojištění je důležité zvážit i asistenční služby nabízené v rámci pojištění. Například odvoz suti, bourání či vyklizení poškozeného objektu pro vás mohou znamenat výdaje navíc. Dalším faktorem při vybírání správné dohody by měla být automatická indexace. Výše pojistné částky má postupně růst se zvedající se cenou nemovitosti, aby nedocházelo k náhlým skokům nebo k výše zmíněnému podpojištění. Z vlastnictví nemovitosti vyplývá odpovědnost za události s ní spjaté, je vhodné se i na ně pojistit. Jedná se například o situaci, kdy spadne kus omítky na zaparkované auto či chodec uklouzne na namrzlých schodech do budovy.

TIP

Není cena jako cena

  • Při čtení smlouvy se zaměřte také na to, jak pojišťovna ocení majetek v momentě pojistné události!
  • Obvyklá (tržní) cena – Výše plnění se bude odvíjet od aktuálních cen předmětů nebo nemovitostí stejných dispozic.
  • Časová cena – Pojišťovna za pomoci amortizační tabulky vyčíslí opotřebení majetku v momentě, kdy došlo k pojistné události.
  • Nová cena – Výplata plnění bude odpovídat hodnotě, za kterou byste mohli nyní koupit majetek srovnatelný s poškozeným majetkem v momentě, kdy bylo pojištění uzavřeno.
 
 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 10
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/povinne_ruceni.png