Strojní pojištění vás zajistí pro případ poškození nebo zničení pracovního stroje v rámci pojistných rizik.
Pojištění pracovního stroje
I pracovní stroje musí mít podle zákona sjednané povinné ručení. Pojí se s nimi ovšem určitá rizika a události, která u automobilů neplatí.
Co je myšleno pracovním strojem?
Pracovní stroje se rozdělují na pojízdné a nepojízdné (stacionární). Ty nepojízdné si pojišťují především stavební firmy, ty pojízdné pak i soukromé osoby (spadá sem například pojištění traktoru).
Mezi stavební stroje se řadí:
- bagry,
- buldozery,
- jeřáby,
- kombajny,
- rypadla,
- dozéry,
- nakladače,
- teleskopické manipulátory,
- grejdry atd.
Přesný soupis pracovních strojů, které je možné pojistit, najdete v pojistných podmínkách jednotlivých pojistných produktů. Stroj, který chcete pojistit, musí být samozřejmě v době sjednání provozuschopný a funkční.
Proč pojišťovat pracovní stroje?
Abyste je ochránili pro situace, kdy by svým provozem způsobili škodu někomu jinému (na zdraví či majetku), i pro případy nečekaného poškození, které by váš stroj mohlo vyřadit z provozu.
Správné pojištění pracovního stroje ho zajistí, když je v klidu, při práci či jeho opravě, demontáži (např. za účelem čištění a seřízení) nebo při jeho přemisťování z jednoho pracovního místa na druhé.
Pojištění pracovních strojů a jeho sjednání
Povinné ručení na pracovní stroje
Povinné ručení pro pracovní stroje je v České republice dle zákona povinné od roku 2017. Sjednané ho musí mít i stroje, které jezdí také mimo veřejné komunikace, například pouze na soukromém pozemku nebo v uzavřeném areálu, jako jsou továrny, statky, pole, sklady apod.
V nabídce pojišťoven najdete i sezonní povinné ručení, které počítá s užíváním pracovních strojů pouze po určitou část roku (např. kombajny v letním období).
Havarijní pojištění na pracovní stroje
V rámci klasického havarijního pojištění pracovních strojů jsou zajištěna rizika:
- živel (oheň, úder blesku, výbuch, voda z vodovodního řádu či zařízení),
- vandalismus,
- krádež.
V některých případech je možné pojištění strojů sjednat i ve formě allrisk, tedy ve formě pojištění obsahující co největší možné množství rizik.
Součástí této pojistky ale nemusí být tzv. strojní riziko (kryje nehody v době, kdy stroj pracuje). V tomto případě je pak důležité pro něj stroj připojistit.
Komplexní pojištění stroje
Stejně jako u osobních vozidel se také u pracovních strojů doporučuje mít povinné i havarijní pojištění, které vám zajistí komplexní pojištění daného stroje. Je dobré také brát v potaz fakt, že pokud dojde k nehodě, odcizení nebo poškození pracovního stroje, jedná se o poměrně velkou škodu stoupající do vysokých částek. A pokud daný stroj nebude dále provozuschopný, je třeba si k nim přičíst i případný ušlý zisk.
Kalkulačka pojištění stroje
Pro přehled nabídek pojištění pracovního stroje použijte online kalkulačku.
V případě, že pojistíte více pracovních strojů najednou, výše pojistného pro vás bude finančně výhodnější.
Ptáte se nás
Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.
Co je to strojní pojištění?
Můžu si pro pracovní stroj sjednat povinné i havarijní pojištění?
Ano. Pokud chcete mít váš stroj kompletně zajištěný, je možné si pro něj sjednat komplexní pojištění.
Musím mít pro pracovní stroj sjednané povinné ručení, i když se pohybuje pouze v uzavřeném provozu?
Ano. Od roku 2017 platí v České republice povinnost mít pro pracovní stroje sjednané povinné ručení, a to bez výjimky.