Jak snížit spotřebu plynu v rodinném domě?

Topení zemním plynem může vyjít na desítky tisíc korun ročně. Podívejte se na všechny způsoby, jak snížit účty.

srovnat ceny plynu

Srovnejte si ceny plynu online

Stačí párkrát kliknout myší

Stačí párkrát kliknout myší

Stačí vyplnit pár údajů o vaší spotřebě do kalkulačky a hned uvidíte porovnání dodavatelů plynu.

S papírováním rádi pomůžeme

S papírováním rádi pomůžeme

Připravíme vám nové smlouvy, zařídíme výpovědi a další formality. Zkrátka vše, co bude potřeba.

K ruce jsou vám specialisté

K ruce jsou vám specialisté

Všichni nám je chválí. Po telefonu vám odpoví na otázky a pomohou s výběrem i sjednáním.

Konec přetápění

Vytápět si doma všechny místnosti na stejnou teplotu je ekonomicky nevýhodné. Abyste se vyhnuli zbytečnému přetápění, vyplatí se investovat do kvalitního programovatelného termostatu. Nastavený týdenní a denní režim bude hlídat příjemnou teplotu a spotřebu. Moderní termostaty nastavují vyhřívání v závislosti na venkovní teplotě.

Přetápění místností brání také termostatické hlavice na radiátorech. Díky nim můžete snadno snížit teplotu, když do pokoje paří slunce nebo se pokoj vyhřál díky zapnutému elektrospotřebiči. V místnostech, kde sleduje teplotu termostat, se ale hlavice nedoporučuje instalovat.

Srovnat ceny plynu

Nastavení optimální teploty

O správnou teplotu se postará termostat, ale jak ho nastavit? V našich zeměpisných podmínkách se za ideální považuje 20 až 21 °C v obývacím pokoji. Přes noc a v době nepřítomnosti není potřeba tolik topit. Při dlouhodobé nepřítomnosti stačí místnosti pouze temperovat, tedy udržovat teplotu jen v takové míře, aby byt nevymrzl.

TIP: Optimální teploty v domě

Když snížíte pokojovou teplotu o 1 °C, můžete ušetřit až 6 % zemního plynu. Optimální teplota v obývacím pokoji se pohybuje kolem 20 °C, v kuchyni nebo ložnici stačí 18 °C a na chodbách pouhých 15 °C.

Drobnosti rozhodují

Teplo uniká všude. Základem úspor je správně zaizolovaný dům. Pokud zrovna nemůžete investovat statisíce korun do zateplení, soustřeďte se na drobnosti, které ovlivňují spotřebu.

  • Radiátory nikdy nezakrývejte tlustými závěsy, oblečením nebo nábytkem. Teplo se do zbytku místnosti nedostane.
  • Na zeď za topné těleso umístěte reflexní fólii. Jednoduchý trik nasměřuje až 90 % tepelného záření do místnosti.
  • Nezapomeňte obalit izolací trubky, které rozvádějí teplou vodu do topení. Dvojnásobně to platí, pokud potrubí vede přes skromně vytápěné místnosti, jako jsou chodby, spíže nebo schodiště.
  • Větrejte krátce, ale s okny dokořán. Vzduch v místnosti se rychle vymění, ale stěny zůstanou nadále teplé.  

Kontrola soustavy

Spotřebu plynu ovlivňuje i stav celé otopné soustavy. Proto vždy před začátkem topné sezony zkontrolujte stav radiátorů a funkčnost kotle. Na kotel si musíte pozvat revizního technika, ale většinu úkonů zvládnete sami. Zbavte žebroví radiátoru prachu a soustavu důkladně odvzdušněte.

Srovnat ceny plynu

Vhodný dodavatel plynu

Celá řada obyvatel rodinných domů sice šetří energiemi, kde může, ale zapomínají na to nejdůležitější – od koho odebírají zemní plyn. Rozdíly mezi nabídkami jednotlivých společností mohou být propastné. Správnou volbou dodavatele lze snížit účty za vytápění rodinného domu o tisíce korun za rok. Nahlédněte do kalkulačky cen plynu a přesvědčte se, zda neplatíte zbytečně vysoké částky.

srovnat ceny plynu

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Důvodem je, že cena plynu se v jednotlivých krajích může lišit kvůli působnosti jiného distributora. Pro výpočet nejpřesnější úspory nám proto pomůže informace, kde se vaše odběrné místo nachází.

V případě, že chcete připojit odběrné místo, kde není plynoměr, pak je nutné požádat o připojení distributora podle oblasti, kde se nacházíte. Máme pro vás přehledný návod na zřízení plynové přípojky.

Pokud se chystáte přejít k levnějšímu dodavateli, je zapotřebí zjistit, kdy vám končí smlouva se současným dodavatelem. 

Smlouva na dobu neurčitou

V případě, že jste podepsali smlouvu na dobu neurčitou, můžete podat výpověď prakticky kdykoli. Jedinou podmínkou je dodržet zákonem danou výpovědní lhůtu 3 měsíce. Výpovědní lhůta se počítá od prvního dne následujícího měsíce od podání výpovědi. Po tuto dobu budete ještě odebírat dodávky od původního dodavatele.

Smlouva na dobu určitou

Pokud ovšem máte s dodavatelem podepsanou smlouvu na dobu určitou, která končí ke konkrétnímu datu, je zapotřebí závazek u dodavatele dodržet. V opačném případě by vám mohl dodavatel naúčtovat sankci. Výpověď tedy zašlete až ve smlouvou dané výpovědní době (když je výpovědní doba 1 měsíc, musíte podat výpověď nejpozději 1 měsíc před koncem závazku). Pokud byste to nestihli, smlouva se vám automaticky prodlouží.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.