Jak snížit spotřebu plynu v rodinném domě

 

Kdo chce mít v rodinném domě příjemné teplo, musí šáhnout hluboko do své peněženky. Topení zemním plynem vyjde na desítky tisíc korun ročně. Vyzkoušeli jste už všechny způsoby, jak snížit účty?

topeníPro regulaci teploty jsou termostatické hlavice nezbytné. Konec přetápění rodinného domu

Vytápět si rodinné hnízdo a všechny místnosti na stejnou teplotu je ekonomicky nevýhodně. Abyste se vyhnuli zbytečnému přetápění, vyplatí se investovat do kvalitního programovatelného termostatu. Nastavený týdenní a denní režim bude hlídat příjemnou teplotu a spotřebu. Moderní termostaty fungují na principu ekvitermní regulace. Ta spočívá v nastavení vyhřívání v závislosti na venkovní teplotě.

Přetápění místností brání také termostatické hlavice na radiátorech. Jde tak pružně reagovat na situace, kdy do pokoje paří slunce nebo se pokoj vyhřál díky zapnutému elektrospotřebiči. V místnostech, kde sleduje teplotu termostat, se ale hlavice nedoporučuje instalovat.

Neplaťte za plyn víc, než musíte. Správnou volbou dodavatele můžete ušetřit tisíce korun ročně!

Nastavení správné teploty je alchymie

O správnou teplotu se postará termostat, ale jak ho nastavit? Příjemné prostředí si každý představuje jinak. Faktem ovšem je, že v našich zeměpisných podmínkách se za ideální považuje 20 až 21 °C v obývacím pokoji. Přes noc a v době nepřítomnosti není potřeba tolik topit. Při dlouhodobé nepřítomnosti stačí místnosti pouze temperovat, tedy udržovat teplotu jen v takové míře, aby byt nevymrzl.

TIP

Optimální teploty v domě

Když snížíte pokojovou teplotu o 1 °C, ušetříte až 6 % zemního plynu. Optimální teplota v obývacím pokoji se pohybuje kolem 20 °C, v kuchyni nebo ložnici stačí 18 °C a na chodbách pouhých 15 °C.

 

Drobnosti rozhodují

Obvodové zdi, okna, dveře, střecha – teplo uniká všude. Základem úspor je správně zaizolovaný dům. Pokud zrovna nemáte na investici do zateplení stotisíce korun, soustřeďte se na drobnosti, které ovlivňují spotřebu.

  • Radiátory nikdy nezakrývejte tlustými závěsy, oblečením nebo nábytkem. Teplo se do zbytku místnosti nedostane.
  • Na zeď za topné těleso umístěte reflexní fólii. Jednoduchý trik nasměřuje až 90 % tepelného záření do místnosti.
  • Nezapomeňte obalit izolací trubky, které rozvádějí teplou vodu do topení. Dvojnásobně to platí, pokud potrubí vede přes skromně vytápěné místnosti, jako jsou chodby, spíže nebo schodiště.
  • Větrejte krátce ale s okny dokořán. Vzduch v místnosti se rychle vymění, ale stěny zůstanou nadále teplé.  
Topte levněji! Najděte levného dodavatele Srovnat ceny plynu

Nezapomeňte na kontrolu

Spotřebu plynu samozřejmě ovlivňuje i stav celé otopné soustavy. Proto vždy před začátkem topné sezony zkontrolujte stav radiátorů a funkčnost kotle. Na kotel si musíte pozvat revizního technika, ale většinu úkonů zvládnete sami. Zbavte žebroví radiátoru prachu a soustavu důkladně odvzdušněte.

Neplaťte za plyn víc, než musíte. Správnou volbou dodavatele můžete ušetřit tisíce korun ročně!

S levným plynem nejdál dojdeš

Celá řada obyvatelů rodinných domů sice šetří energiemi, kde může, ale zapomínají na to nejdůležitější – od koho odebírají zemní plyn. Rozdíly mezi nabídkami jednotlivých společností jsou propastné. Správnou volbou dodavatele, lze snížit účty za vytápění rodinného domu o tisíce korun za rok. Nahlédněte do kalkulačky cen plynu a přesvědčte se, zdali neplatíte zbytečně vysoké částky.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 10